سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت: 12:54
 
   

 
پس از طاق بستان این بار نوبت خشک شدن سراب نیلوفر است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کشنا   
دوشنبه, 22 تیر 1394 ساعت 13:10

آژانس خبری کرمانشاه: پس از خشک شدن دریاچه طاق بستان این بار سراب نیلوفر درحال خشک شدن است. کرمانشاه با کمبود آب مواجه میشود.

به گزارش خبرنگار کشنا به نقل از مهر مدیر کل آبفا استان کرمانشاه، خشکسالی را علت اصلی خشکیدگی چشمه های آب طاقبستان وسراب نیلوفر دانست و گفت: این شرایط دور از انتظار نبوده ومنابع آبی در مناطق مذکور به میزان زیادی کاهش یافته است.

منصور کیاور ، ضمن اشاره به شرایط کم آبی در استان کرمانشاه، اظهار داشت: حدود ۲۰ سال است که با مسئله خشک سالی رو به رو هستیم و با برداشت بی رویه از منابع آبی در سال های آینده به بحران نزدیک تر خواهیم شد.

وی در ادامه در خصوص خشیکدن چشمه های آب طاق بستان نیز گفت: خشک سالی، کم بارانی و کمبود آب در منابع زیرزمینی علت اصلی ناپدید و خشک شدن چشمه های طاق بستان است و باید علت را در ریشه و منبع اصلی آب در طاقبستان جست و جو کرد.

کیاور توجه به تاثیر جاذبه توریستی طاق بستان از نظر منطقه ای را ضروری دانست و افزود: نهادهای مربوطه باید با برگزاری جلسات متعدد و کارشناسی شده به  این موضوع مهم بپردازند و با یافتن راهکار مناسب برای آن چاره اندیشی کنند.

مدیر عامل آبفا استان کرمانشاه همچنین به خشکیدن سراب نیلوفر به عنوان یکی از مناطق تفریحی و گردشگری استان اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به سونامی خشکسالی و کاهش سطح منابع آب زیرزمینی، وقوع این شرایط دور از انتظار نبوده است و باید در این زمینه از نظر و راهکار کارشناسان مربوطه استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: منطقه سراب نیلوفر دارای سفره های زیرزمینی متعدد بوده است اما استفاده بیش از حد از آب این سراب در حوزه کشاورزی و همچنین کمبود بارش ها موجب شده که این سراب خشک شود.

این مسئول مناطق توریستی و گردشگری کرمانشاه را جزو سرمایه های ارزشمند این استان عنوان کرد و گفت: مناطق گردشگری با همه منابع طبیعی متعارف و شناخته شده آن جزو سرمایه های فرهنگی و ملی است که باید مورد رسیدگی و توجه ویژه باشد.

/انتهای پیام/

 

 
6 امتیاز
 

http://www.598.ir/

 

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج