شنبه, 30 دی 1396 ساعت: 03:00
 
   

 
باز هم بابک زنجانی!... مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کشنا   
چهارشنبه, 20 آذر 1392 ساعت 17:13

باز هم بابک زنجانی!...

همیشه پای بابک زنجانی در میان است؛

چه کسی درباره میلیاردر معروف شفاف سازی می کند؟!


آژانس خبری کرمانشاه: اين روزها نام بابک زنجاني بيشتر از قبل شنيده مي شود، چه در موضع بدهکاري ميلياردي اش به وزارت نفت و چه در گزارش تحقيق و تفحص مجلس از سازمان تامين اجتماعي.

به گزارش  منابع خبری، خودش مي گويد 70 شرکت دارد و حدود 17 هزار کارمند در يکي از مجموعه هاي تحت سرپرستي اش کار مي کنند و ماهي 29 ميليارد تومان حقوق مي دهد.

تنها 43 سال سن دارد و اين روزها نامش بر سر زبان ها است؛ از تحريم هاي اتحاديه اروپا گرفته تا کميسيون اصل نود مجلس و گزارش تحقيق و تفحص از تامين اجتماعي.

اين روزها در لابه لاي خبرها نام بابک زنجاني زياد به گوش مي رسد؛ مردي که حاشيه هايش هم بوي نفت مي دهد هم بوي ورزش و هواپيمايي ولي با همه اين حاشيه ها هنوز به راحتي فعاليت هاي اقتصادي اش را ادامه مي دهد.

اما اين سوال اساسي در ذهن هر روز بزرگتر و بزرگتر مي شود، که واقعا بابک زنجاني کيست؟

ميلياردري با بدهي هاي ميلياردي!

زنجاني متولد 21 اسفند 1349 در تهران است و صاحب شرکت هلدينگ توسعه سورينت قشم است.

گفته مي شود زنجاني حدود 64 شرکت داخلي و خارجي دارد که البته در اين ميان بسياري از بنگاه ها تجاري که به وي منتسب مي شوند نيز تکذيب مي شود.

زنجاني دوره جواني اش را اينطور شرح مي دهد: «صادقانه مي گويم زماني که به سربازي رفتم در سپاه تقسيم شدم من را به اردکان يزد فرستادند. سه ماه اول آموزشي ام آنجا بود. از آنجا به پادگان وليعصر تهران منتقل شدم. در بين سربازها، مرتب تر بودم و تميزتر مي نوشتم بنابراين من را به قرارگاه فرماندهي سپاه فرستادند. حدود 14-13 ماه آنجا بودم. زماني که در آن مجموعه بودم يادم هست آقاي هاشمي رفسنجاني براي بازديد به آنجا آمدند، گفتند تعدادي سرباز براي رياست جمهوري، بانک مرکزي و جاهاي مختلف انتخاب کنيد.

چون تک پسر بودم مرا به تهران منتقل کردند وقتي به عنوان سرباز به بانک مرکزي رفتم، گفتند شما بايد به عنوان راننده آقاي نوربخش را جابجا کنيد.

ابتدا سرباز بانک مرکزي بودم و آقاي دکتر نوربخش راننده ديگري داشتند. بعد از او من راننده آقاي نوربخش شدم. آخر خدمت سربازي ام بود حدود 5 ماه مانده بود.»

ولي ظاهرا گره خوردن سرنوشت زنجاني با مرحوم نوربخش، براي وي خوش يمن بود است.

شرکت هواپيمايي قشم، هلدينگ سورينت، باشگاه فوتبال راه‌آهن، First Islamic Bank مالزي، بانک «ارزش» تاجيکستان، موسسه‌اي مالي اعتباري در امارات، سهامدار شرکت هواپيمايي «انور» ترکيه از جمله شرکت هايي منتسب به زنجاني است.

زنجاني رابطه‌هايي با وزارت نفت دارد که هيچگاه به طور شفاف براي جامعه مشخص نشده است.

تنها خبرهايي مبني بر بدهکاري وي به وزارت نفت آن هم بدليل فروش نفت ايران منتشر شده که در ادامه به جزئيات آن مي پردازيم.

سوال مهم اما درباره دارايي اين مرد مرموز اقتصادي است که خود زنجاني دارايي هايش را 25 هزار ميليارد تومان معرفي مي کند.

البته وي رقم بدهکاري هايش را نيز در يکي از معدود مصاحبه هايش با رسانه هاي داخلي اعلام کرد.

زنجاني با اشاره به موضوع بدهکاري اش به وزارت نفت مي گويد: وزير نفت گفته است من بيش از 2 ميليارد دلار بدهي دارم اما بدهي من به اين وزارتخانه يک ميليارد و 200 ميليون يورو بيشتر نيست.

همين رقم هاي ميليوني و ميلياردي نشان مي دهد که زنجاني خيلي بيشتر از چند معامله معمولي با وزارت نفت و سازمان هاي عظيم مالي نظير تامين اجتماعي داشته است.

ميلياردر تحريم شده!

سال گذشته بود که نام زنجاني و 15 شرکت تحت سرپرستي وي در ليست تحريم هاي اتحاديه اروپا قرار گرفت.

البته پيش از اين نام افرادي نظير خاوري (مديرعامل سابق و فراري بانک ملي ايران) نيز در ليست تحريم هاي اتحاديه اروپا قرار گرفت که با توجه به نقش وي در فساد 3 هزار ميلياردي مايه تعجب همگان شد.

بابک زنجاني اولين کسي بود که به قرار گرفتن نام شرکت هايش در ليست تحريم هاي اتحاديه اروپا واکنش نشان داد.

وي در مصاحبه با رويترز که در دفتر کارش در دبي انجام شده بود، حرف هاي شنيدني درباره شرکت هايش و رابطه نفتي با وزرات نفت مي زند.

وي در اين مصاحبه تصميم اتحاديه اروپا را يک اشتباه مي خواند و معتقد است برخلاف آنچه در بيانيه اتحاديه آمده نه بانکي که به نام First Islamic Bank در مالزي دارد، و نه بيش از 60 شرکت ديگر او، هيچگونه خلافي مرتکب نشده اند.

زنجاني ادامه مي دهد: من گذرنامه ايراني دارم و مبالغ کلاني پول براي شرکت هايم در نقاط مختلف جهان مي فرستم. ممکن است آنها خيال کرده باشند که ما درگير توطئه، و يا کاري سري هستيم.

مديرعامل شرکت سورينت قشم مي گويد 64 يا 65 شرکت در گروه عملياتي او هستند که بخش هايي نظير لوازم آرايشي، مواد غذائي، نفت و هواپيمائي را در بر مي گيرند.

وي در ادامه مصاحبه اش با رويترز تکذيب مي کند که شرکت نفتي اش به نام International Safe Oil ، که در فهرست شرکت هاي مشمول تحريم قرار گرفت، معامله اي با صنعت نفت ايران داشته است.

بنابر اين گزارش، آمريکا نيز چند ماه بعد از اتحاديه اروپا زنجاني را در ليست تحريم ها خود گنجاند.

ولي زنجاني ظاهرا هر روز گرفتار حاشيه هاي بيشتري مي شد که قرار گرفتن در ليست تحريم هاي اتحاديه اروپا انتهاي آن نبود.

بدهکاري‌هايي که بوي «نفت» مي دهد

شهريور امسال بيژن نامدار زنگنه در نخستين جلسه شوراي گفت و گو در پاسخ سوالي درباره بدهي زنجاني به وزارت نفت گفت: بابک زنجاني 2 ميليارد دلار از پول نفت به فروش رفته کشور را هنوز برنگردانده.

وزير نفت تصريح کرد: وي (زنجاني) گفته پول به حسابم واريز شده اما از جانب آمريکايي ها اين حساب بلوکه شده است.

همين موضوع کافي بود تا پاي کميسيون اصل نود مجلس به ماجراي اين آقاي ميليارد باز شود.

اين کميسيون که مسئوليت پيگيري پرونده نفتي زنجاني را بر عهده گرفته بود تصميم گرفت جلسه مستقيمي با وي داشته باشد.

پورمختار رئيس کميسيون اصل نود هفته گذشته ضمن گزارشي از روند پرونده زنجاني در اين کميسيون گفت: يک سري اطلاعات از سازمان ها و نهادهاي مختلف در خصوص پرونده وي درخواست کرده ايم و خود زنجاني نيز مستنداتي را ارايه کرده است که در حال بررسي آنها هستيم.

وي افزود: حتماً در آينده نيز جلسه اي با خود بابک زنجاني خواهيم داشت و اميدواريم بتوانيم تا پايان آذر ماه اين پرونده را به نتيجه برسانيم.

بالاخره پس از چند هفته بررسي محمدعلي پورمختار رئيس کميسيون اصل نود در گفتگو با فارس با اشاره به روند بررسي پرونده بابک زنجاني در کميسيون اصل 90 گفت: بابک زنجاني مبلغي به ميزان يک مليارد و 600 ميليون دلار به وزارت نفت بدهکار است و چنان‌چه اين مبلغ را به وزارت نفت پرداخت کند پرونده وي در کميسيون اصل 90 مختومه خواهد شد.

وي بدون اعلام دقيق پرداخت وجه مذکور به حساب وزارت نفت از سوي بابک زنجاني افزود: زنجاني در تلاش است و ما نيز از وي خواسته‌ايم تا اين وجوه را هر چه زودتر به حساب وزارت نفت واريز کند و ممکن است خيلي زودتر از يک ماه به حساب وزارت نفت واريز شود.

رئيس کميسيون اصل 90 مجلس اظهار داشت: زنجاني در جلسات با اين کميسيون متعهد شده تا موضوع انتقال وجوه حاصل از فروش نفت را از بانکهاي خارجي را مورد پيگيري قرار دهد و نسبت به تسويه حساب اقدام و نتيجه آن را به کميسيون اصل 90 اعلام کند و اين کميسيون نيز پس از استعلام از مراجع ذي‌ربط پرونده را مختومه اعلام خواهد کرد.

بنابر گفته پورمختار پرونده زنجاني در مورد بدهکاري اش به وزارت نفت به زودي بسته خواهد شد ولي پاي زنجاني ظاهرا به اين زودي ها از پرونده هاي شبهه دار اقتصادي بيرون نمي رود.

وقتي زنجاني با حاشيه هاي مرتضوي گره مي خورد

بهمن ماه سال 91 محمود احمدي نژاد رئيس جمهور وقت براي دفاع از وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي که مورد استيضاح نمايندگان قرار گرفته بود به مجلس رفت ولي به جاي دفاع از وي فيلمي را پخش کرد که هم جلسه را متشنج کرد و هم نام زنجاني را مطرح کرد.

فيلم جلسه خصوصي فاضل لاريجاني برادر رئيس مجلس را نشان مي داد که در حال رايزني با مرتضوي درباره مسائل اقتصادي و ... بود.

برخي اخبار تائيد نشده حکايت از آن داشت که فاضل سعي داشت براي بابک زنجاني امتياز هايي را از سازمان تامين اجتماعي دريافت کند؛ خبرهايي که هيچگاه تائيد نشد ولي توانست نام ميليارد جوان را بر سر زبان ها بيندازد.

اما ماه ها بعد و پس از کامل شدن پرونده تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي دوباره حاشيه هاي پيوند خوردن نام مرتضوي با بابک زنجاني خودنمايي کرد.

در بخشي از گزارش تحقيق تفحص مجلس از سازمان تامين اجتماعي که هفته گذشته در مجلس ارائه شد، از معاملات ميلياردي اين سازمان و بابک زنجاني نام برده شده است.

در اين گزارش آمده: «هيات در روز هاي اوليه بررسي به موضوعي دست يافت که تا روزهاي پاياني کار خود بسياري از اوقات اعضا هيات را درگير خود نموده بود. تفاهم نامه اي به شماره 1000/91/9135 در تاريخ 27/9/1391 في مابين سازمان و شرکت هلدينگ سورينت قشم به مديرعاملي بابک زنجاني منعقد گرديد. مطابق اين تفاهم نامه مقرر شد بود تا سقف 4 ميليارد يورو (معادل ين ژاپن) 138 شرکت متعلق به سازمان تامين اجتماعي که عمدتا موضوع اصلي تحقيق و تفحص بوده اند به شرکت مذکور واگذار گردد.»

ظاهرا بر اساس اين تفاهم نامه قرار بوده سهام سازمان تامين اجتماعي به صورت انحصاري در اختيار شرکت بابک زنجاني قرار گيرد که نام شرکت هايي نظير هواپيمائي جمهوري اسلامي، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات، هتل هاي هما، پتروشيمي غدير، پتروشيمي تبريز، شرکت ملي نفتکش، کشتي راني جمهوري اسلامي ايران و بانک هاي پاسارگاد، تات، پارسيان، دي و ... در گزارش تحقيق و تفحص مجلس ذکر شده است.

سعيد مرتضوي البته در واکنش به اين گزارش تحقيق تفحص جوابيه را صادر کرد.

وي در جوابيه خود با اشاره به مساله مطرح شده درباره واگذاري سهام هاي تامين اجتماعي به بابک زنجاني آورده است: در خصوص اولين بخش گزارش که با تيتر "قرار داد واگذاري انحصاري 138 شرکت به هلدينگ سورينت قشم" (بابک زنجاني) آمده به استحضار مي‌رساند همانگونه که در ادامه اين گزارش و تيتر دوم با عنوان "اشکالات و نواقص وارده بر تفاهم‌نامه منعقده" به آن پرداخته شده اساساً سازمان تأمين اجتماعي هيچگونه قرارداد واگذاري با هلدينگ سورينت قشم امضاء ننموده و صراحتاً اعلام مي‌نمايم که آقاي بابک زنجاني و هلدينگ سورينت قشم حتي يک چوب کبريت هم از سازمان تأمين اجتماعي تحويل نگرفته و در همين حد نيز واگذاري صورت نگرفته است.

اين جواب مرتضوي بر حاشيه هاي ماجراي زنجاني و سازمان تامين اجتماعي افزود و بايد ديد کدام طرف مي تواند با ارائه سند حرف خود ثابت کند ولي نکته اين است که بابک زنجاني به عنوان يک سرمايه دار دامنه وسيعي از فعاليت هاي اقتصادي را ايجاد کرده که گستره آن وزارتخانه و سازمان هاي مختلف را تحت تاثير قرار مي دهد.

بابک زنجاني واقعا کيست؟/ آيا مسئولان ماجرا را شفاف مي کنند؟

اين روزها شايد مردم زنجاني را به عنوان ميلياردر صاحب باشگاه راه آهن و کسي که با وزرشکاران معروف و اسلحه هاي آنچناني عکس دارد بشناسند ولي سوال جدي اين است که بابک زنجاني کيست؟

آيا تنها مساله مالي زنجاني بدهي وي به شرکت نفت از درآمد حاصل از فروش نفت است که کميسيون اصل نود مجلس به آن پرداخته است.

در اين ميان مسئولان قضايي و دستگاه هاي نظارتي که وظيفه اصلي براي روشن گري درباره موضوعات مالي شبهه دار را بر عهده دارند هيچگاه اظهارنظر شفافي درباره ماهيت اصلي فعاليت هاي اقتصادي زنجاني نداشته اند.

اين سوال شايد براي بسياري از کساني که اخبار مربوط به حاشيه هاي مالي زنجاني را دنبال مي کنند مطرح باشد که زنجاني چگونه ميلياردر شده و تا اين حد در برخي وزراتخانه ها نفوذ پيدا کرده است.

انتهای پیام/کشنا


آژانس خبری کرمانشاه: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.


مطالب مرتبط:


 
6 امتیاز
 

http://www.598.ir/

 

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج