سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت: 12:42
 
   

 
کزازی: ارشاد کرمانشاه به دست مدیری فراخ‌نگر، فرهنگی، کاردان و آزادمنش افتاده است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کشنا   
چهارشنبه, 17 اردیبهشت 1393 ساعت 15:12

 

 

کزازی: ارشاد کرمانشاه به دست مدیری فراخ‌نگر، فرهنگی، کاردان و آزادمنش افتاده استآژانس خبری کرمانشاه: استاد دکتر میرجلال الدین کزازی گفت: کار فرهنگی در استان کرمانشاه به دست کاردان افتاده و سر رشته کار را کسی به دست گرفته که شایستگی آن ‌را دارد.

به گزارش کشنا وی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس فریختگان کرمانشاه، افزود: در زمینه‌ای بسیار دشوار و باریک که فرهنگ است در کرمانشاه کار به دست کاردان افتاده است و امروز فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه را مدیری فراخ‌نگر، فرهنگی و آزادمنش اداره می کند

این استاد دانشگاه افزود: سر رشته فرهنگ و ادب در کرمانشاه را کسی به دست گرفته که شایستگی آن‌ را دارد و این جامه بر بالای او چست و برازنده قامت اوست.

به گفته کزازی، اگر در این قلمروهای باریک بلرزیم شاید در زمانی اندک و کوتاه پیامدهای آن لغزش بر ما آشکار نشود، اما لغزشی دان‌گستر و پایدار است.

چهره ماندگار ادبیات ایران بیان داشت: هرآنچه به درون آدمی باز می‌گردد کارکردی ژرف و بنیادین می‌یابد.

وی افزود: نخست آسیب‌ها، گزند، نابه‌هنجاری و بی‌راهگی نهفته می‌ماند، نیک مانند چشمه‌ساری که از آب‌های نهفته در زمین توشه برمی‌گیرد، روزگاری سر بر می‌آورد و بر آفتاب می‌افتد و پیامد و نشان آن‌را در آینده‌ای نزدیک خواهیم دید.

کزازی به در خصوص برپایی نمایشگاه عکس فرهیختگان ادب و هنر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: کودکان، نوجوانان و جوانان هنگامی که این نگاره‌ها را می‌نگرند از آنان اثر می‌پذیرند و وامی که از گذشتگان بر گردن داریم با نگاره‌هایی چنین وامی‌نهیم.

وی تاکید کرد: یکی از نشانه‌های فرهیزش، خویشتن‌شناسی و فرهنگ‌وری نزد هر مردم و کشوری آن است که برای کودکان، نوجوانان و جوانان خویش نمونه پدید آورند.

کزازی ادامه داد: کشورهایی را می‌شناسیم که این نمونه‌ها را یا از دیگران می‌ربایند و یا به‌گونه‌ای فراهم می‌آورند که به راستی شایسته نیست و چهره‌هایی را بزرگ می‌کنند که شایسته بزرگی نیستند.

چهره ماندگار ادبیات ایران تصریح کرد: ایران جاودانه ما همواره سرزمین فرزانگی، خرد و دانایی بوده و نام‌آوران و نمونه‌هایی برجسته درخشان و بی‌مانند در تاریخ ایران بی شمارند.

وی ایران گنجینه‌ای از نامداران بی‌شمار عنوان کرد و بیان داشت: دزدان می‌خواهند راهی به این گنجینه برده و آنان را از ما بربایند و همین انگیزه ربایش بزرگان ایرانی خود به تنهایی و بی چند و چون بر ما آشکار می‌دارد که ایران سرزمین ناموران است.

کزازی گفت: به ویژه در زمینه‌های هنری آفرینش انسانی، هر شهری در ایران نامداری چند دارد که به شایستگی می‌توان آنان را نمونه نهاد برای تیره‌هایی که در آینده شهروندان این شهرها خواهند بود.

وی نمایشگاه عکس فرهیختگان و بزرگان کرمانشاه را کاری به نابی فرهنگی، روان‌شناختی و جامعه شناختی خواند و افزود: این که هنرمند کرمانشاهی دست‌آورد خود را فرا پیش نهاده امیدآفرین است و نشان از این دارد که کار در دست کاردان است.

کزازی یادآور شد: بارها گفته‌ام و همواره خواهم گفت که زبان‌ها و گویش های بومی به نیا می‌مانند و زبان پارسی به نواده و هرگز بین نیا و نواده ستیز، آویز و چالشی وجود ندارد.

چهره ماندگار ادبیات ایران افزود: اگر نواده، نیا را به هیچ گرفت، خود را به هیچ گرفته و به همان سان اگر نیا نواده را، آب خویشتن را ریخته است.

به گفته این استاد دانشگاه، زبان‌های کردی، بلوچ، ترک و ده‌ها زبان‌ دیگر که خود گویش‌ها و شاخه‌هایی چند دارد، نیکان زبان پارسی هستند.

کزازی خاطرنشان کرد: بیش آنیم که از تبار خود ستانده‌ایم تا آن‌چه از پیرامون خویشتن و هرچه دانش ما بیش ژرف می‌پذیرد از سوی دیگر بیش بر این نکته باور می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های امروز تبارشناختی است، گفت: روزگاری کسانی می‌انگاشتند که آنچه ما را می‌سازد پیرامون و آموزش است و امروز آن دیدگاه دگرگون شده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر واژه‌‌ای از هر زبان و گویش ایرانی بمیرد، ایرانی جان‌آگاه و خویشتن‌شناس به سوگ خواهد نشست.

وی زبان پارسی را زبانی نغز، ناب، جان‌آویز، شورانگیز و دلنواز خواند و گفت: این را دانشورانه می‌گویم نه از سر شیفتگی، چراکه زبان پارسی آینه فرهنگ است.

چهره ماندگار ادبیات ایران تاکید کرد: زبان پارسی برآمده از فرهنگی پویاست و خود به تنهایی به ساخته خونیایی می‌ماند.

 

 
14 امتیاز
 

http://www.598.ir/

 

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج