شنبه, 30 دی 1396 ساعت: 02:56
 
   

 
رازهای جعبه سیاه؛ جزئيات دومين روز رسيدگي به پرونده اختلاس بيمه ايران / تمامي متهمان اتهامات خود را رد کردند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کشنا   
سه شنبه, 19 آذر 1392 ساعت 17:10

رازهای جعبه سیاه؛

جزئيات دومين روز رسيدگي به پرونده اختلاس بيمه ايران / تمامي متهمان اتهامات خود را رد کردند


آژانس خبری کرمانشاه: دومين روز رسيدگي به پرونده اختلاس بيمه ايران امروز با رسيدگي به اتهامات ۷ تن از متهمان پايان يافت که تمامي اين متهمان از جمله يک زن اتهامات منتسب شده به خود را رد کردند.

به گزارش منابع خبری، در ابتداي دومين جلسه رسيدگي مجدد به اتهامات 22 نفر از متهمان پرونده اختلاس بيمه ايران صبح امروز در دادگاه کيفري استان تهران برگزار شد، خانم (و.ق) به اتمام معاونت در اختلاس و پولشويي به مبلغ يک ميليارد و 758 ميليون ريال از طريق وصول 8 فقره چک در جايگاه قرار گرفت و با بيان اين که اتهام را قبول ندارم، گفت: من به همراه همسرم به بانک مي‌رفتيم و او چک‌ها را پشت‌نويسي مي‌کرد بعد از دو روز پول‌ها در حساب مي‌ماند به بانک رفته و آن‌ها را تحويل همسرم مي‌دادم.

وي در ادامه با بيان اين‌که مطالبي که در دادسرا فراموش کردم، گفت: هر چه ما درباره جابر عبدلي گفتيم کذب بوده او بيگناه است و ما تحت فشار آن حرف‌ها را زديم اواخر وقتي چک‌ها را وصول مي‌کردم به اين موضوع شک کردم که اين پول‌ها مربوط به چيست اما هيچ‌گاه فکر نکردم که مربوط به اختلاس است ولي هيچ پولي از محل وصول چک‌ها تصاحب نکردم و همه را بازگردانده بوديم.

اين اظهارات متهم در حالي بود که توکلي نماينده دادستان گفت: اين متهم در اظهارات خود در صفحات 34 و 35 جلد 6 پرونده اظهار داشته که شوهرم را به اين کار تهديد کرده بودند و جابر عبدلي گفته بود اگر شوهرم با آن‌ها همکاري نکند او را متهم به همکاري با منافقين مي‌کنيم.

در ادامه جلسه (ع.ن) متهم به پولشويي و معاونت در اختلاس به ملبغ 839 ميليون و 958 هزار ريال از طريق وصول 5 فقره چک در جايگاه قرار گرفت و با بيان اينکه اين اتهامات را قبول ندارم گفت: من فقط وصول 3 فقره چک را قبول دارم. آنها را هم از (ع.خ) تحويل مي‌گرفتم و بعد از وصول به خودش برمي‌گرداند. به موضوع چک‌ها شک کرده بودم (ع.خ) به من گفت ماشين‌هايي که معيوب و تصادفي هستند را در تعميرگاه خود تعمير کرده و مي‌فروشيم و اين پول‌ها مربوط به آن‌جاست. من به اعتبار جايگاه حمزه‌نوسي اين کارها را کردم و تصور نمي‌کردم که مرا هم فريب دهد.

بعد از اظهارات اين متهم (ه - ن) به اتهام معاونت در اختلاس و پولشويي به مبلغ 570 ميليون ريال و تحصيل مال نامشروع به مبلغ 30 ميليون ريال در جايگاه قرار گرفت و گفت: براي تهيه پول رهن خانه نيازمند 3 ميليون تومان بودم که موضوع را به فهيمي گفتم و او هم 3 روز بعد 3 ميليون تومان به من داد. اما چکي هم به من داد و گفت وقتي به بانک رفتي اين چک را هم وصول کن و پولش را برگردان. من هم اين کار را کردم و هم پول چک دوم را هم به او برگرداندم و هم حدود 17 ماه بعد 3 ميليون توماني را که قرض گرفته بودم را برگرداندم. هيچ پولي را هم بابت حق‌الزحمه وصول چک‌ها از او نگرفتم.

متهم در پاسخ به سوال نماينده دادستان تهران مبني بر اين‌که اگر از نامشروع بودن اين پول‌ها اطلاع نداشتيد چرا در پشت‌نويسي چک‌ها از اطلاعات غيرواقعي استفاده کرديد؟ گفت: چک‌هاي که اطلاعات غيرواقعي داشت را شخص حمزه‌نوسي نوشته و من فقط وصول کردم.

بعد از اين اظهارات متهم (م.ف) به اتهام پولشويي و معاونت در اختلاس به ميزان يک ميليارد و 745 ميليون ريال و تسهيل مال نامشروع به ميزان 100 ميليون ريال در جايگاه قرار گرفت و با رد اتهامات گفت: فهيمي فروشگاهي در رشت داشت که من مديريت آن را برعهده گرفته بودم و برخي اوقات که به کرج مي‌آمدم چک‌هايي را به من مي‌داد تا برايش وصول کنم. من نه تنها هيچ پولي بابت وصول چک‌ها از او نگرفتم بلکه با توجه به نوپا بودن فروشگاهش در رشت و عدم سوددهي در مواقعي از پول خودم هم براي پرداخت اجاره فروشگاه هزينه مي‌کردم.

بعد از اين متهم (م.ب) پدر همسر فهيمي نيز با اتهام معاونت در اختلاس به مبلغ 737 ميليون ريال از طريق وصول 4 فقره چک و همچنين تسهيل مال نامشروع به مبلغ 25 ميليون ريال در جايگاه قرار گرفت.

وي با بيان اين‌که من در سال فقط يک بار براي ديدن نوه‌هايم به خانه دامادم مي‌آمدم، گفت: چک‌ها را خود فهيمي به من مي‌داد تا وصول کنم و حتي پشت نويس را خودش انجام مي‌داد من صرفا وظيفه وصول چک‌ها را برعهده داشتم و هيچ پولي را هم در اين زمينه از او نگرفتم. 2/5 ميليون تومان پولي را هم که گرفته‌ام ربطي به حق‌الزحمه وصول چک‌ها نداشت و مربوط به پيش از ماجراي اختلاس بود.

وي ادامه داد: وقتي از دامادم پرسيدم منشاء اين پول‌ها چيست، و صرف چه کاري مي‌شود به من گفت: اين خسارات تصادف خودروي افراد پولدار است که پيگير دريافت ديه و خسارت خود نمي‌شوند و ما هم اين پول‌ها را صرف کمک به افراد نيازمند مي‌کنيم.

(م.ق) متهم ديگري بود که با اتهام معاونت در اختلاس به مبلغ يک ميليارد و 800 ميليون ريال و تسهيل مال نامشروع به مبلغ 40 ميليون ريال از طريق وصول 9 فقره چک در جايگاه قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: اين اتهامات را قبول ندارم فهيمي را هر چند ماه يک‌بار مي‌ديدند و او از من مي‌خواست چک‌ها را برايش وصول کنم. اطلاعي از موضوع اختلاس نداشتم و او صرفاً به من گفت به خاطر خسارات تصادفات است. من هم چک‌ها را به بانک مي‌بردم و بعد از وصول پول را تحول فهيمي مي‌دادم.

وکيل يکي از متهمان که در جلسه به علت بيماري حضور نداشت با رد اتهام معاونت در اختلاس به مبلغ يک ميليارد و 218 ميليون ريال و پول نامشروع به مبلغ 135 ميليون ريال از طريق وصول 22 فقره چک گفت: موکل من همسر يکي ديگر از متهمان اين پرونده است و به واسطه ارتباط با آقاي (ب.ک) و اين که او خودش را آدم مصاحب نفوذي مي‌خواند وارد اين ماجرا شد. همسر موکل من از او خواسته بود چک‌هايي را وصول کند و موکل من اگر مي‌دانست منشاء صدور اين چک‌ها کارهاي غيرقانوني است هيچگاه اين کار را انجام نمي‌دادم.

وي گفت: نه تنها موکل من بلکه بسياري از متهمان اين پرونده مورد اغفال قرار گرفته و از اصل موضوع بي‌اطلاع بودند. همچنين موکل من هيچ مبلغي را به عنوان حق‌الزحمه وصول برداشت نکرده است.

بعد از اظهارات اين وکيل قاضي محمد کشکولي رئيس دادگاه ختم جلسه امروز را اعلام و ادامه رسيدگي را به ساعت 9:30 فردا چهارشنبه موکول کرد.

به گفته وي در جلسه فردا به اتهامات ساير متهمان از جمله متهمان بانکي رسيدگي مي‌شود.

انتهای پیام/کشنا


آژانس خبری کرمانشاه: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.


مطالب مرتبط:


 
6 امتیاز
 

http://www.598.ir/

 

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج