شنبه, 30 دی 1396 ساعت: 03:03
 
   

 
نماینده مردم قائمشهر در مجلس: تجربه انتقال پایتخت در کشورهای دیگر شکست خورد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط کشنا   
سه شنبه, 03 دی 1392 ساعت 19:03

نماینده مردم قائمشهر در مجلس:

تجربه انتقال پایتخت در کشورهای دیگر شکست خورد

 

آژانس خبری کرمانشاه: نماینده مردم قائمشهر در مجلس گفت: مشکلات تهران با انتقال پایتخت حل نمی‌شود و این مورد را تجربه دیگر کشورها نشان داده است.

به گزارش کشنا، کمال علی‌پور نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در مخالفت کلیات طرح انتقال پایتخت گفت: اگر منظور از انتقال سیاسی پایتخت، انتقال دولت، مجلس، وزارتخانه‌های امنیتی و ... و دور کردن آنها از تهدید و خطرات است، با این طرح تهدیدی رفع نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح بین مردم بحث نمی‌شود، گفت: کجا مردم در مورد خطرات و تهدیدات امنیتی تهران بحثی می‌کنند که ما بخواهیم چنین هزینه زیادی را به دولت تکلیف کنیم؟ متاسفانه امروز تا بحث ترافیک و آلودگی هوای تهران مطرح می‌شود، یک عده می‌گویند پایتخت را انتقال دهید و حتی اگر قرار باشد این طرح هم مطرح شود، باید از سوی دولت به صورت لایحه ارائه شود.

نماینده مردم قائمشهر این طرح را مغایر اصل 75 قانون اساسی دانست و گفت: اگر منظور از انتقال پایتخت حل مشکلات تهران باشد، بنده سوال می‌کنم آیا در کشورهای دیگر که پایتخت خود را انتقال دادند، مشکلات پایتخت قبلی آنها حل شده است؟ آیا ترکیه که پایتخت خود را از استانبول به آنکارا تغییر داد، مشکلات استانبول در حال حاضر حل شده است؟ این‌طور نیست و می‌بینیم استانبول مشکلات قبلی خود را کماکان دارد، لذا این طرح مشکلی را حل نمی‌کند.

علی‌پور با اشاره به برخی ساختارهای غلط و بروکراسی‌های اضافی گفت: یک شهروند تهرانی برای استعلام خودروی خود باید به 17 دستگاه مراجعه کندو آیا با انتقال پایتخت این مشکلات حل می‌شود؟

وی فرمانداران و استانداران مختلف را دارای اختیارات کافی ندانست و گفت: به خاطر عدم اختیارات کافی است که مردم مجبور می‌شوند برای کوچکترین کاری به تهران مراجعه کنند و به جای آن ما باید سازوکارهایی پیش‌بینی کنیم تا مردم برای کوچکترین کار خود لازم نباشد به تهران مراجعه کنند.

نماینده مردم قائمشهر در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای 3 هزار پروژه نیمه‌تمام کشور دولت بودجه ندارد که اختصاص دهد و تعدادی از آنها را انتخاب کرده است پس در این اوضاع چگونه می‌خواهیم اعتبارات این طرح را تامین کنیم.

 

انتهای پیام/ کشنا

 


در این زمینه بیشتر بخوانید:


مطالب مرتبط:


گروه ویژه نامه ها:


برای مشاهده ویژه نامه های زیر، بر روی  تصاویر یا لینک ها، کلیک کنید:


 
5 امتیاز
 

http://www.598.ir/

 

طراحی و تولید: گروه نرم افزاری ترنج