افراد داری گروه های خونی O و منفی کمتر به کرونا مبتلا می شوند

به گزارش کیوسک خبری آشنا، نتایج یک مطالعه که به تازگی اجرا شده، نشان می دهد، افراد دارای گروه خونی O و گروه های خونی منفی نسبت به افرادی که دارای سایر گروه های خونی هستند، کمتر به بیماری کرونا مبتلا می شوند.

افراد داری گروه های خونی O و منفی کمتر به کرونا مبتلا می شوند

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، محققان موسسه علوم ارزیابی بالینی در این مطالعه، 225 هزار 556 نفر را که در فاصله زمانی میان سال های 2007 و 2019 آزمایش خون انجام داده بودند و امسال نیز آزمایش سواب کووید 19 انجام داده بودند، آنالیز کردند.

هر یک از این افراد دارای یکی از چهار گروه خونی A یا B ، AB یا O بودند؛ تفاوت این چهار گروه خونی به وجود و یا عدم وجود پیوست های خاصی بر روی گلبول های قرمز خون به نام آنتی ژن ها بستگی دارد. بطور کلی دو آنتی ژن A و B وجود دارد که فرد می تواند یکی از آنها (A یا B)، هر دو (AB) و یا هیچ یک از آنها (O) را داشته باشد.

وجود یا عدم وجود این مولکول ها نوع گروه خونی فرد را A یا B ، AB یا O معین می نماید. یکی آنتی ژن دیگر به نام آنتی ژن رزوس نیز وجود دارد که بسته به داشتن و یا نداشتن آن، گروه خونی فرد مثبت و یا منفی می گردد.

محققان در این مطالعه متوجه شدند، افراد دارای گروه خونی O نسبت به افرادی که دارای سایر گروه های خونی بودند، 12 درصد کمتر احتمال داشت که به ویروس کرونا مبتلا شوند.

این مطالعه همچنین نشان داد که افراد دارای یک گروه خونی منفی (O-, A-, B- -AB) نسبت به افراد دارای یک گروه خونی مثبت، بطور متوسط 21 درصد کمتر احتمال داشت که به کووید-19 آلوده شوند.

بر اساس نتایج این مطالعه افراد دارای گروه خونی O و یا یک گروه خونی منفی به ترتیب 13 درصد و 19 درصد کمتر احتمال داشت که به علائم شدید کرونا مبتلا شوند و یا بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست بدهند.

همچنین افراد دارای گروه خونی O منفی 26 درصد کمتر احتمال داشت که به عفونت کرونا مبتلا شوند و احتمال ابتلای آنها به علائم شدید کرونا و یا مرگ ناشی از این بیماری در آنها 28 درصد کمتر بود.

تجزیه و تحلیل های آماری سایر متغیرها و اختلال ها نشان داد که خطر نسبی ابتلا به عفونت

SARS-CoV-2 در افراد دارای گروه خونی AB پانزده درصد بالاتر از افراد دارای گروه خونی A است.

همچنین ابتلا به این عفونت در افراد دارای گروه خونی O نسبت به گروه خونی A پنج درصد کمتر است اما این میزان در مقایسه به تمام گروه های خونی به 12 درصد افزایش می یابد.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه خطر ابتلا به موارد شدید کووید-19 و یا مرگ ناشی از این بیماری در میان گروه های خونی AB و B و نیز افرادی که گروه های خونی مثبت داشتند، بیشتر بود.

به طوری که خطر ابتلا به موارد شدید کرونا در پی آلودگی به این ویروس در افراد دارای گروه خونی B نسبت به افرادی که گروه خونی A داشتند 21 درصد بیشتر بود.

محققان در این مطالعه که در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است، نوشتند که خطر ابتلا به عفونت SARS-CoV-2 و نیز موارد شدید کووید 19 و یا مرگ ناشی از این بیماری در افراد دارای گروه خونی O و گروه های خونی منفی اندکی کمتر است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 288

به "افراد داری گروه های خونی O و منفی کمتر به کرونا مبتلا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد داری گروه های خونی O و منفی کمتر به کرونا مبتلا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید