تشدید ناآرامی ها در بلفاست، بوریس جانسون واکنش نشان داد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، به گزارش خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی اِسکای نیوز، در آستانه نشست اضطراری مجمع ایرلند شمالی درباره اعمال قرنطینه و محدودیت های کرونایی، بار دیگر خشونت در بلفاست مرکز ایرلند شمالی از سر گرفته شده است.

تشدید ناآرامی ها در بلفاست، بوریس جانسون واکنش نشان داد

به گزارش شبکه تلویزیونی اِسکای نیوز، معترضان یک اتوبوس را ربوده و آتش زدند و به یک عکاس خبرنگار نیز حمله کردند.

رئیس پلیس ایرلند شمالی در توییتر در این ارتباط نوشت: بی نظمی خیابانی باید متوقف گردد.

این ناآرامی ها پس از اعمال پروتکل بحث برانگیز ایرلند شمالی و انگلیس، توافقنامه برگزیت و برخورد پلیس با متخلفان از محدودیت کرونایی شروع شده است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم این خشونت ها را محکوم و در این باره بیان کرد: من به شدت نگران صحنه های خشونت آمیز در ایرلند شمالی هستم. راه چاره اختلافات تبادل نظر است نه خشونت یا جنایت.

این در حالیست که معترضان به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) در هفته های اخیر در ایرلند شمالی به خیابان ها آمده و به اعتراض می پردازند.

در جریان برخورد پلیس با معترضان، اعتراضات به خشونت کشیده می گردد.

به گزارش خبرنگاران، در دهم دی ماه سال گذشته مجلس عوام انگلیس توافق حاصله میان لندن و بروکسل در مورد روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از اجرای توافقنامه برگزیت را با اکثریت قاطع تصویب کرد. مجلس عوام انگلیس این توافق را با 521 رأی موافق در برابر 73 رأی مخالف به تصویب رساند.

بر این اساس از روز اول ژانویه امسال میلادی روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا وارد مرحله جدیدی شد.

سران اتحادیه اروپا نیز در همان تاریخ توافق تجاری صورت گرفته میان این اتحادیه و انگلیس در مورد شرایط مبادلات مالی در دوران پسا برگزیت را امضا کردند.

این توافقنامه به امضای اورزلا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا و چارلز میشل رئیس شورای اروپا رسید.

از سوی دیگر، 9 دی ماه سال گذشته نیز سباستین فیشر سخنگوی ریاست اتحادیه اروپا با انتشار پیامی بیان کرد که 27 کشور عضو این اتحادیه به اتفاق آرا با درخواست موقت توافق تجاری با بریتانیا موافقت کردند تا امکان اجرایی شدن آن از یکم ژانویه 2021 فراهم گردد.

پس از نزدیک به یک سال کشمکش، انگلیس و اتحادیه اروپا خاتمه 24 دسامبر سال 2020 (4 دی 1399) به توافقی تاریخی درباره مقررات حاکم بر روابط بین خود پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه موسوم به برگزیت دست یافتند.

توافق یاد شده به طرفین امکان تجارت بدون تعرفه کالا را می دهد و همچنین همکاری های نزدیک پلیس و نهادهای قضائی را ممکن می نماید.

انگلیس با سپری کردن دوره انتقالی 11 ماهه، خاتمه از روز یکم ژانویه 2021 از اتحادیه گمرکی و بازار واحد اروپایی خارج شد؛ اما اتحادیه اروپا روز دوشنبه 25 اسفند ماه سال گذشته بیان کرد که اقدام حقوقی علیه بریتانیا به دلیل عدم رعایت مفاد توافق برگزیت را شروع نموده است.

کمیسیون اروپا در حالی از به جریان افتادن دو فرایند حقوقی علیه بریتانیا اطلاع داد که لندن اعلام نموده بود به طور یکجانبه شروع بعضی بازرسی های گمرکی در ایرلند شمالی را به تعویق انداخته است.

بروکسل بر این باور است که انگلیس به این ترتیب توافق دوجانبه برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا که اواخر سال 2019 به امضا رسید را نقض نموده است.

ماروش شوچوویچ معاون کمیسیون اروپا با ارسال نامه ای برای دیوید فراست مسئول روابط با اتحادیه اروپا در دولت انگلیس خواهان تجدیدنظر لندن در تصمیم خود شده بود.

بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از برگزیت در مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند هم مرز شده اند.

ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا و جمهوری ایرلند عضوی از اتحادیه اروپا است. بخش مهمی از کشمکش های لندن و بروکسل در مذاکرات برگزیت بر سر شرایط این مرز مشترک پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

تصمیم اتحادیه اروپا برای به جریان انداختن دو فرایند حقوقی علیه بریتانیا در حالی اتخاذ شد که روابط بروکسل و لندن پس از خاتمه دوره انتقالی برگزیت همزمان با شروع سال 2021 پرتنش بوده است.

رقابت بر سر تصاحب واکسن های بیماری کووید 19، صندلی نماینده اتحادیه اروپا در بریتانیا و حالا اختلاف بر سر اجرای توافق برگزیت از جمله عوامل تنش زا در روابط اتحادیه اروپا با بریتانیا طی چند ماه اخیر بوده اند.

بریتانیا هدف از تعویق شروع فرایند بازرسی های گمرکی در ایرلند شمالی را فرصت دادن بیشتر به شرکت ها برای هماهنگی با مقررات جدید در دوره پسابرگزیت اعلام نموده است.

بنا به توافق برگزیت، ایرلند شمالی همچنان بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا محسوب می گردد تا به این ترتیب از بازرسی های مرزی در مرز با جمهوری ایرلند جلوگیری گردد. احتمال بازرسی های مرزی در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند نگرانی هایی را بابت از سرگیری خشونت ها در این منطقه پدید آورده بود.

بریتانیا در توافق برگزیت متعهد شده بود که برای جابجایی کالاها میان ایرلند شمالی و دیگر بخش های خاک انگلیس بعضی بازرسی های گمرکی را انجام خواهد داد. این در حالیست که لندن اجرای این بازرسی ها را به طور یکجانبه تا ماه اکتبر به تعویق انداخته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 522

به "تشدید ناآرامی ها در بلفاست، بوریس جانسون واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید ناآرامی ها در بلفاست، بوریس جانسون واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید