تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

به گزارش کیوسک خبری آشنا، کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در نشست علنی امروز سه شنبه (11 آذرماه 99) مجلس مورد آنالیز وکلای ملت نهاده شد.

نهایتا وکلای ملت پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان طرح، کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

متن کامل طرح به توضیح زیر است:

ماده 1- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل 120 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد را فراوری و در داخل کشور ذخیره کند و نیازمندی های صلح آمیز صنایع کشور به اورانیوم با غنای بالای 20 درصد را به طور کامل و بدون تاخیر تامین کند.

ماده 2- در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و فراوری اورانیوم غنی سازی شده با سطح عنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل 500 کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور و مصرف مشخص حجم مذکور اورانیوم غنی سازی شده، اقدام کند.

ماده 3- برای تحقق هدف مندرج در ماده 2، سازمان انرژی اتمی مکلف است ظرف مدت 3 ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را با درجه غنای موردنیاز، با حداقل 1000 دستگاه ماشین IR-2m شروع کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های 6-IR را با حداقل 164 ماشین از این نوع شروع کرده و آن را ظرف مدت یکسال به 1000 دستگاه ماشین توسعه بدهد.

تبصره - سازمان انرژی اتمی مکلف است برای انتخاب و مشخص مکان نصب و استقرار ماشین های ذکر شده، استاندارد های سازمان پدافند غیرعامل را اخذ و اجراء نماید.

ماده 4- سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه فراوری اورانیوم فلزی در اصفهان طی 5 ماه از تصویب این قانون اقدام کند.

ماده 5- سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی راکتور 40 مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی و ساخت یک راکتور آب سنگین 40 مگاواتی جدید با هدف فراوری رادیو ایزوتوپ های بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند. جدول زمان بندی این موضوع باید ظرف یک ماه به اطلاع مجلس برسد.

ماده 6- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بند های 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

ماده 7- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از 3 ماه از تصویب این قانون، گزارش دقیق اقدامات اجرا شده از جانب طرف های برجامی در زمینه بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان وفق برجام و برطرف تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. چنانچه تا آن تاریخ روابط بانکی ایران در اروپا و و میزان خرید نفت آن ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید.

ماده 8- چنانچه اعضای 1+4 نسبت به اجرای تعهدات خود و برطرف تحریم های هسته ای، نظامی، حقوق بشری و... علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات اجرا شده و نیز پیشنهاد اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در جهت بازگشت به تعهدات را به مجلس ارائه دهد. این پیشنهاد ظرف مدت یکماه به همراه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جهت تصمیم گیری در صحن مجلس آنالیز می گردد.

ماده 9- مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب، امتناع یا ممانعت از اجراء به طبقات 4 تا 7 طبقات مجازات تعزیری قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 محکوم می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 295

به "تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید