فراوری 7 میلیون دوز واکسن کرونا از مهر و آبان

به گزارش کیوسک خبری آشنا، دکتر علیرضا بیگلری در تبادل نظر با خبرنگار مهر درباره آخرین شرایط واکسن مشترک کرونای ایران-کوبا با بیان اینکه با توجه به اینکه انستیتو پاستور ایران در فراوری واکسن صد سال قدمت دارد، گفت: خوشبختانه این واکسن در 8 شهر کشور در حال طی کردن فاز سوم کارآزمایی بالینی است.

فراوری 7 میلیون دوز واکسن کرونا از مهر و آبان

وی با بیان اینکه در هر شهر 3 هزار داوطلب مورد تست قرار می گیرند، گفت: این تست انسانی به صورت کلی در فاز سوم 24 هزار داوطلب در کل کشور خواهد داشت؛ استان مازندران در دو شهر ساری و بابل، اصفهان، یزد، کرمان، استان هرمزگان و بندرعباس، همدان، زنجان از جمله این شهرها و استان ها هستند که کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران-کوبا در آنها انجام می گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران خاطر نشان کرد: خاتمه خردادماه نتایج اولیه این تست انسانی را خواهیم داشت که بعد از تأیید نتایج اولیه از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا دارو وارد فراوری انبوه شویم.

بیگلری مطرح نمود: البته که مقدمات فراوری انبوه این واکسن در کشور اکنون آماده شده که بتوانیم دقیقاً بعد از تأیید در حدود یک میلیون دوز را تحویل وزارت بهداشت بدهیم. فراوری خودمان بعد از یک ماه اول و پس از اخذ تاییدیه ها شروع می گردد ولی مسلماً در ماه های اول ظرفیت فراوری کم است و سپس به صورت پلکانی افزایش پیدا می نماید.

وی افزود: طبق برنامه ریزی ها پیش بینی می کنیم اگر از تیرماه به تأیید کامل برسیم، بتوانیم هر ماه یک میلیون دوز به فراوری اضافه کنیم و در نهایت مهر و آبان حداقل 7-6 میلیون دوز را در ماه به فراوری برسانیم.

بیگلری با تاکید بر اینکه اگر شرایط اضطرار باشد می توانیم این ظرفیت فراوری را بیشتر کنیم، اعلام کرد: این برنامه ریزی ها تماماً منوط به این است که فاز سوم کارآزمایی بالینی توسط کارشناسان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مورد قبول قرار بگیرد.

رئیس انستیتوپاستور ایران گفت: برای خط فراوری این واکسن مشترک تماماً از پر کردن ویال تا مهم ترین قسمت آن یعنی کنترل کیفی واکسن برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه ویژگی مهم این واکسن این است که یادآور دارد، ادامه داد: بعد از 8 ماه یادآور هم تزریق می گردد که سیستم ایمنی را سرپا نگه دارد؛ تقریباً اولین واکسنی است که یادآور آن هم طراحی شده است.

بیگلری گفت: یادآور این واکسن باعث تحریک بیشتر سیستم ایمنی و ماندگاری می گردد؛ مطالعات اول نشان می دهد وقتی دوز یادآور تزریق می گردد پایداری یا افزایش سطح ایمنی به حدود 100 درصد نزدیک می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 640

به "فراوری 7 میلیون دوز واکسن کرونا از مهر و آبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری 7 میلیون دوز واکسن کرونا از مهر و آبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید