جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین خانوار

به گزارش کیوسک خبری آشنا، به گزارش خبرنگاران، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار در صحن علنی مجلس به صورت عادی اعلام وصول شد، گفت: براساس این طرح ماهانه به هر فرد 30 لیتر بنزین سهمیه ای پرداخت خواهد شد که به کارت سرپرست خانوار واریز می گردد و سرپرست فرصت دارد تا سرانجام ماه آن را مصرف کند و اگر مقداری از آن باقی ماند زمانی -که دولت می خواهد کارت سرپرست را مجدد شارژ کند- موظف است کل باقی مانده آن را براساس قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس خریداری و به حساب سرپرست واریز کند که زیرساخت های این طرح توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی آماده شده است.

جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین خانوار

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در این طرح سی.ان.جی و گازوئیل گران نخواهد شد، اضافه نمود: تاکید داریم که سرانه مورد احتیاج حمل و نقل عمومی گران نشده و سهمیه بنزین هم به تاکسی ها تعلق گیرد.

وی اضافه نمود: اگر نفت گران گردد و قیمت فوب افزایش پیدا کند کسی که مصرف بنزین کمتری دارد پول بیشتری دریافت خواهد نمود. ما بنزین به کسی نمی دهیم بلکه یارانه بنزین می دهیم.

طرح جدید سهمیه بندی بنزین به نفع دهک های پایین جامعه

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اثر تورمی اجرای این طرح گفت: براساس آنالیز مرکز پژوهش های مجلس اثر تورمی این طرح در دهک های بالا 4 درصد بوده و در دهک های پایین حتی ضریب جینی را بهبود می بخشد. بعضی دنبال این طرح را قبول ندارند، لذا می گویند که هرکسی باید به پمپ بنزین مراجعه کند و سهم خود را در گالن بگیرد اما اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده 20درصد از درآمد دولت از این طریق به گازسوز کردن تاکسی ها و وانت بارها اختصاص یابد، البته به آن ها فرصت داده می گردد تا خودرو خود را گازسوز نمایند تا کرایه ها گران نگردد، شرح داد: 20درصد از این درآمد نیز به مردم اختصاص می یابد تا خودرو خود را گازسوز نمایند که این مبلغ به صورت وام خواهد بود. 60 درصد به جامانده نیز برای اشتغال زایی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. پیش بینی می کنیم با اجرای این طرح 10 تا 15 میلیون لیتر کاهش مصرف خواهیم داشت.

در طرح هدفمندی یارانه ها قانون اجرا نشد

امیرآبادی در پاسخ به این سؤال که چنین شرایطی در طرح هدفمندی یارانه ها هم پیش بینی شده بود اما آنگونه که باید به بخش های لازم اختصاص پیدا نکرد، گفت: در طرح هدفمندی یارانه ها قانون به درستی اجرا نشد، رئیس جمهور وقت در این طرح به همه یارانه داد، در حالی که 50 درصد این طرح اختصاص یارانه نقدی بود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: در این طرح به کسی یارانه مستقیم پرداخت نمیگردد که با کمبود منابع اقتصادی روبرو شویم، بلکه به هر فرد 30 لیتر بنزین تعلق میگیرد که به حساب سرپرست خانوار واریز می گردد، سرپرست می خواهد این بنزین را مصرف کند یا اجازه دهد دولت بفروشد، تصمیم با خودش است./

منبع: خبرگزاری خانه ملت

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 115

به "جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین خانوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین خانوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید