حذف 30درصدی اهدای عضو به دلیل رعایت شیوه نامه های مربوط به کرونا

به گزارش کیوسک خبری آشنا، 30 درصد از موارد مناسب اهدای عضو در اصفهان به دلیل رعایت شیوه نامه های مربوط به کرونا حذف شد.

حذف 30درصدی اهدای عضو به دلیل رعایت شیوه نامه های مربوط به کرونا

به گزارش از ،مریم خلیفه سلطانی مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان گفت: اهدای عضو از افراد مرگ مغزی از نیمه بهمن پارسال به دلیل خطر بیماری کرونا در اصفهان متوقف شد، اما از اواخر خرداد و با ابلاغ شیوه نامه های جدید مربوط به کرونا، این کار از سر گرفته شد.

مریم خلیفه سلطانی با بیان اینکه از اواخر خرداد تا کنون پنج مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان اصفهان انجام شد، گفت: اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در زمان حاضر با رعایت شیوه نامه های مربوط به کرونا انجام می شود و همین امر باعث کاهش پیوند عضو از موارد مناسب اهدا شده است.

او افزود: بر اساس شیوه نامه های جدید افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند و مناسب اهدای عضو هستند باید از نظر ابتلای آن ها یا اطرافیانشان به بیماری کرونا مورد بررسی قرار گیرند و حتی اگر موارد مشکوک باشند از فهرست اهدای عضو، حذف خواهند شد.

مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان گفت: برخی از بیماران نیازمند پیوند عضو به ویژه کلیه نیز به دلیل شرایط حاصل از شیوع بیماری کرونا و به دلیل ایمنی پایینی که در برابر این ویروس دارند برای پیوند عضو مراجعه نمی کنند.

خلیفه سلطانی با بیان اینکه در زمان حاضر عمل جراحی برداشت عضو از افراد مرگ مغزی فقط در بیمارستان الزهرا (س) اصفهان انجام می شود، افزود: حدود 400 نفر در استان اصفهان دارای پرونده فعال در فهرست انتظار دریافت کلیه از موارد مرگ مغزی هستند.

او با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا از اسفند پارسال، آمار اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در استان اصفهان را کاهش داد گفت: تعداد بیماران مرگ مغزی که پارسال از آن ها اهدای عضو شد 42 نفر بود درحالیکه این تعداد در سال 97، 49 مورد گزارش شد.

اعضای قابل اهدای از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده (پانکراس) و کلیه هاست؛ علاوه براین، برخی از بافت های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 95

به "حذف 30درصدی اهدای عضو به دلیل رعایت شیوه نامه های مربوط به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف 30درصدی اهدای عضو به دلیل رعایت شیوه نامه های مربوط به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید