حملات به منطقه سبز بغداد؛ سناریوی آمریکا برای ضربه بهحشد شعبی

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: حملات راکتی به منطقه سبز بغداد اخیراً از سر گرفته شده است. رسانه های وابسته به ایالات متحده آمریکا در اقدامی هدفمند و برنامه ای از پیش طراحی شده بار دیگر انگشت اتهام در خصوص این حملات را به سمت نیروهای مقاومت عراق یعنی حشد شعبی نشانه رفتند و آنها را به دست داشتن در حملات مذکور متهم ساختند. این در حالی است که واشنگتن تا به امروز هیچ سندی را برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده است.

حملات به منطقه سبز بغداد؛ سناریوی آمریکا برای ضربه بهحشد شعبی

دور جدید حملات راکتی به منطقه سبز بغداد به کشته شدن یک غیرنظامی و زخمی شدن 5 تَن دیگر منجر شد. گروه های مقاومت عراق نیز به این حملات واکنش نشان دادند. در همین ارتباط، جنبش کتائب حزب الله عراق بیانیه ای را در خصوص حملات راکتی به منطقه سبز بغداد منتشر کرد. این جنبش در بیانیه خود تأکید کرده است: واضح است که این حملات توسط مزدوران آمریکایی انجام می شود.

کتائب حزب الله در بیانیه مذکور با اشاره به نقش واشنگتن در این زمینه آورده است: انجام این حملات از دو حالت خارج نیست؛ یا روی نادانی عاملان حملات است و یا اینکه اقدامی در جهت مزدوری برای ترامپ و تیم او بوده است. در همین حال، مختار الموسوی کننده ائتلاف الفتح در سخنانی گفت که آمریکا در ورای حملات راکتی سه شنبه به منطقه سبز بغداد قرار گرفته است اما این طور وانمود می کند که گروه های مقاومت عامل این حملات هستند تا از این طریق فتنه انگیزی کند.

اتهام زنی های آمریکا علیه مقاومت عراق در حالی است که رهبران و فرماندهان گروه های مختلف حشد شعبی تا به امروز در مواضعی شفاف و بدون ابهام هرگونه نقش آفرینی این گروه های مقاومتی در حملات راکتی به بغداد را رد کرده اند. در همین ارتباط، شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق، شیخ اکرم الکعبی دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء و نیز هادی العامری دبیرکل سازمان بدر صراحتاً اعلام کرده اند که حملات راکتی به بغداد را مردود می دانند.

بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که ایالات متحده آمریکا خود عامل اصلی حملات به منطقه سبز است. در واقع، آمریکایی ها با ترتیب دادن حملات راکتی به منطقه سبز از طریق مزدوران خود تلاش می کنند تا فشارها علیه نیروهای مقاومت حشد شعبی را بیش از پیش تشدید کنند. یکی از اهداف اصلی و اساسی تخریب حشد شعبی در سایه حملات مشکوک به بغداد، بسترسازی برای خلع سلاح این گروه مقاومتی است.

بر این اساس، آمریکایی ها در برنامه ای هدفمند و از پیش طراحی شده حملات راکتی به منطقه سبز را ترتیب دادند و سپس حشد شعبی را به دست داشتن حملات متهم کردند تا از این رهگذر، فشارها برای خلع سلاح مقاومت در عراق را به حداکثر ممکن برسانند. این همان سناریویی است که ایالات متحده آمریکا در قبال حزب الله در لبنان نیز به کار گرفته است و تلاش دارد تا از طریق افزایش فشارها، حزب الله را خلع سلاح سازد.

آمریکا از رهگذر معرفی حشد شعبی به عنوان عامل اصلی حملات راکتی اخیر به بغداد تلاش می کند تا ضمن تحریک افکار عمومی علیه این گروه مقاومت، سلاح آن را تهدیدی برای امنیت ملی عراق جلوه دهد. واشنگتن بر این باور است که از این طریق می تواند برای خلع سلاح مقاومت در عراق بسترسازی کند. این در حالی است که سلاح مقاومت در عراق همواره در راستای تأمین منافع و مصالح ملی به کار گرفته شده و هیچگاه تهدیدی برای جامعه عراق نبوده است.

نکته قابل تأمل دیگری که در این خصوص وجود دارد، همزمانی اعلام تصمیم ایالات متحده آمریکا برای کاهش نیروهای خود در عراق با انجام حملات راکتی به منطقه سبز است. تنها اندکی پس از آنکه آمریکایی ها اعلام کردند قصد دارند در آینده تعداد نیروهای نظامی خود در خاک عراق را کاهش دهند شاهد آن بودیم که منطقه سبز بغداد هدف حملات راکتی قرار گرفت؛ دو اتفاقی که همزمانی آنها نمی تواند اتفاقی باشد.

در واقع، حملات راکتی با این هدف طراحی شدند تا مانع از کاهش نیروهای نظامی آمریکا در عراق شوند. مقامات واشنگتن از یک سوی به منظور ظاهرسازی و فریب افکار عمومی اینگونه وانمود می کنند که در حال خروج از خاک عراق هستند و از سوی دیگر با ترتیب دادن حملات راکتی به منطقه سبز، تلاش می کنند شرایط امنیتی را به گونه ای رقم بزنند که حضور نظامی شان در خاک عراق طولانی تر بشود.

در همین ارتباط، کاظم الحاج پژوهشگر مرکز الهدف در گفتگو با شبکه لبنانی المیادین تصریح می کند که حمله به منطقه سبز بغداد در راستای مانع تراشی در راستا کاهش نظامیان آمریکایی در عراق صورت می گیرد.

تلاش ایالات متحده آمریکا برای بقای بیشتر در خاک عراق از رهگذر توطئه چینی علیه حشد شعبی در حالی است که شمار زیادی از مقامات و شخصیت های عراقی خواستار اجرای مصوبه مجلس مبنی بر اخراج نظامیان آمریکایی و خروج هرچه سریع تر این نظامیان از خاک عراق هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 274

به "حملات به منطقه سبز بغداد؛ سناریوی آمریکا برای ضربه بهحشد شعبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حملات به منطقه سبز بغداد؛ سناریوی آمریکا برای ضربه بهحشد شعبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید