خبرنگاران بورل روابط روسیه و اروپا را نامطلوب خواند

به گزارش کیوسک خبری آشنا، مسکو- خبرنگاران- جوسپ بورل مسوول سیاسی اتحادیه اروپا در بیانیه ای خاطرنشان کرد: روابط روسیه و اتحادیه اروپا دور از وضع رضایتبخش است.

خبرنگاران بورل روابط روسیه و اروپا را نامطلوب خواند

با ما سفر کنید و با سفر به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به استناد بیانیه منتشره در پایگاه اینترنتی تشکیلات سیاسی اتحادیه اروپا، مسوول سیاسی اتحادیه اروپا در جریان ملاقات خود از روسیه از روز 4 تا 6 ماه فوریه (روز پنجشنبه تا شنبه) درباره روابط اتحادیه اروپا و روسیه و مسائل ژئوپلیتیکی جهانی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت وگو کرد.

بنا به این گزارش، بورل همچنین با نمایندگان سازمان های اجتماعی روسیه ازجمله سازمان های غیردولتی که در فعالیت خود با محدودیت های شدید قوانین روسیه روبرو هستند و نیز نمایندگان محافل تجاری اروپایی و اندیشمندان و دانشمندان روس ملاقات و گفت و گو و رایزنی کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: در جریان ملاقات بورل و لاوروف، طیف وسیعی از مسائل سیاست خارجی، ازجمله اقدامات روسیه در اوکراین، ضرورت احترام به انتخاب دمکراتیک مردم بلاروس و سایر مناقشات در همسایگی مطرح و مورد آنالیز نهاده شد. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که مطابق توافقنامه هلسینکی، ثبات در اروپا باید براساس همکاری، احترام به تمامیت ارضی و حق حاکمیت کشورها و رعایت حقوق بشر و آزادیهای اساسی پایدار باشد.

دو طرف در ملاقات خود درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه هسته ای ایران (برجام) و فرایند حل و فصل مسائل خاورمیانه و سایر موضوعات گفت و گو کردند.

در ادامه بیانیه آمده است: مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نگرانی این اتحادیه را از شرایط حقوق بشر در روسیه و کوشش های برای ساکت کردن صدای انتقاد سازمان های اجتماعی و جامعه مدنی را اعلام و اعلام کرد که اتحادیه اروپا حکم اخیر در خصوص الکسی ناوالنی را که به دنبال دستگیری و نیز کوشش برای مسموم کردن وی با مواد فلج کننده در خاک روسیه را قاطعانه محکوم می نماید.

بورل یادآوری کرد که اتحادیه اروپا انتظار دارد که ناوالنی و همه کسانی که به تازگی در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده اند آزاد شوند.

به گفته وی وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه شورای اروپا در این ماه مورد حکم ناوالنی و اقدامات بعدی این اتحادیه که در خصوص بکارگیری سلاح شیمیایی تحریم هایی را اعمال نموده اند گفت و گو خواهند کرد. بورل در جریان ملاقات خود با وکلای ناوالنی هم ملاقاتی داشته است.

دادگاه ناحیه سیمونف مسکو روز سه شنبه جلسه ای در دادگاه شهر مسکو برگزار کرد و حکمی صادر کرد که بر اساس آن حبس تعلیقی 3.5 ساله ناوالنی به 3.5 سال حبس در زندان تبدیل شد و با احتساب مدتی که ناوالنی در بازداشت خانگی بسر برده است باید دو سال و هشت ماه در زندان بسر برد.

در ادامه بیانیه خاطرنشان شد که بورل از تصمیم مسکو برای اخراج دیپلمات های کشورهای آلمان، سوئد و لهستان از روسیه بخاطر شرکت در اعتراضات انتقاد کرد و از دولت روسیه خواست در این تصمیم خود تجدیدنظر کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ملاقات با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مساله اصلی که با آن برخورد می کنیم نبود روابط مناسب بین روسیه و اتحادیه اروپا - دو بازیگر عمده در منطقه اوراسیا - است.

لاوروف روز آدینه در ملاقات با بورل در شروع مذاکرات با بیان اینکه ما به همه سوالات شما پاسخ می دهیم و در این ملاقات سعی می کنیم شما را ناامید نکنیم، گفت: ما آماده ایم که در ملاقات امروز در خصوص همه مسائل از جمله مسائل منطقه ای گفت وگو کنیم.

وی ادامه داد: اما مساله اصلی که با آن برخورد می کنیم، نبود روابط مناسب بین روسیه و اتحادیه اروپا - دو بازیگر عمده در منطقه اوراسیا - است. این شرایط ناسالم بوجود آمده سودی برای هیچ کس به همراه ندارد.

وزیر خارجه روسیه توضیح داد: بحث ها و گفت وگوهای متضاد ما درباره مسائل بین المللی یا نگرانی ها و ایرادهای متقابل نمی تواند جایگزین رویکرد منظم و جامع دو طرف و همکاری های روسیه و اتحادیه اروپا گردد که قبلا وجود داشت و بروکسل آن را بطور یکجانبه از بین برد.

مسوول سیاسی اتحادیه اروپا امروز پیش از ترک مسکو در محل قتل بوریس نمتسوف از رهبران مخالفان دولت روسیه که شش سال پیش در مرکز مسکو کشته شد، حضور یافت و به نمتسوف ادای احترام کرد.

نمتسوف سرشناس ترین مخالف پوتین، شش سال پیش در چنین روزی توسط افراد ناشناس در نزدکی کاخ کرملین ترور شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 436

به "خبرنگاران بورل روابط روسیه و اروپا را نامطلوب خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بورل روابط روسیه و اروپا را نامطلوب خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید