خبرنگاران پیشنهاد جنجالی ترامپ برای تعویق انتخابات راهی برای فرار از شکستی تاریخی

به گزارش کیوسک خبری آشنا، تهران- خبرنگاران- پیشنهاد دونالد ترامپ در روز پنجشنبه (9 مرداد) برای به تاخیر انداختن انتخابات سال 2020 میلادی ریاست جمهوری آمریکا به علت شیوع ویروس کرونا و احتمال بروز تقلب در نتیجه رای گیری پستی، بازتاب زیادی در محافل سیاسی این کشور و نیز جهان داشته است.

خبرنگاران پیشنهاد جنجالی ترامپ برای تعویق انتخابات راهی برای فرار از شکستی تاریخی

به گزارش خبرنگاران، کاخ سفید در واشنگتن بعد از انتخابات سال 2016 و ورود یک مستاجر جدید با روحیات متفاوت از اسلاف خویش هر روز با موارد عجیب و غریب روبرو بوده و اکنون به عنوان یکی دیگر از اظهار نظر ها و تصمیم های جنجالی تصمیم به تعویق انتخابات گرفته است .

در مدت 4 ساله حضور در کاخ سفید آنقدر رفتارهای غیر متعارف از دونالد ترامپ سر زده که این بار و تصمیم به تعویق انتخابات شنوندگان را با شوک همراه نمی کند.

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در تاریخ سوم نوامبر (13 آبان) برگزار گردد.

ترامپ در پیام توییتری اش در روز پنجشنبه که جنجال زیادی برانگیخت، برای نخستین بار خواستار تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد و دلیل اصلی آن را احتمال تقلب بالا در نتیجه رای گیری پستی دانست هر چند بر اساس قانون ایالات متحده، رئیس جمهوری در این کشور صلاحیت به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

با شیوع ویروس کرونا، برخی از ایالات و نیز بسکمک از مسئولان در آمریکا گزینه رای گیری گسترده از طریق پست را مطرح نموده اند.

دونالد ترامپ با طرح این موضوع در یک پیام توئیتری نوشت که به باور او در سیستم رای گیری کنونی ایالات متحده احتمال تقلب بالاست.

رییس جمهوری آمریکا در این پیام مدعی شد:با رأی گیری همگانی از طریق پست (و نه رأی گیری غیابی که امر خوبی است)، 2020 تبدیل به غیردقیق ترین و پرتقلب ترین انتخابات تاریخ خواهد شد. این مایه شرمساری ایالات متحده خواهد بود.

وی افزود: انتخابات را به تأخیر بیندازیم تا مردم بتوانند به درستی، با اطمینان و با امنیت رأی بدهند؟

ترامپ پیش از این توییت نیز در توئیت دیگری نوشته بود که نتایج چنین روشی برای رأی گیری فاجعه بار خواهد بود زیرا کار کشورهای خارجی برای نفوذ و تأثیرگذاری در آن را آسان می کند.

وی در این توییت عنوان نموده بود: دموکرات ها همیشه در مورد تأثیر از خارج بر انتخابات (آمریکا) صحبت می کنند، با وجود آن که می دانند، رای گیری پستی راهی آسان برای مداخله سایر کشورها در رقابت (انتخاباتی) است.

دونالد ترامپ پیش از این نیز گفته بود که به باور او انتخابات آینده ریاست جمهوری با تقلب همراه خواهد بود.

وی ماه گذشته میلادی در یک سخنرانی در ایالت آریزونا گفت که به نظر من این فاسدترین انتخابات در تاریخ کشور ما خواهد بود.

اظهارات ترامپ پس از آن صورت می گیرد که شماری از ایالت های آمریکا به خاطر همه گیری ویروس کرونا و به خاطر نگرانی ها نسبت به سلامت عموم، درصد برآمده اند تا رای گیری پستی را آسان تر کنند.

به گزارش منابع خبری، شش ایالت کالیفرنیا، یوتا، هاوایی، کلرادو، اورگان و واشنگتن در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کردند که قصد دارند انتخابات نوامبر را از طریق برگه های پستی برگزار کنند.

این ایالت ها برگه های رای گیری را از طریق پست به تمامی شهروندان واجد شرایط ارسال خواهند کرد که در روز انتخابات باید این برگه برگردانده گردد. هر چند که امکان رای دادن حضوری هم تحت شرایطی محدود در این ایالت ها وجود خواهد داشت.

حدود نیمی از ایالت ها به رای دهندگان اجازه می دهند تا در صورت درخواست از طریق پست رای بدهند.

اوایل هفته جاری، ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده، نیز در جلسه کمیته مجلس کنندگان آمریکا گفته بود که به باور او رأی گیری پستی ریسک بالایی دارد و به تقلب انبوه منجر خواهد شد.

منتقدان رای گیری پستی معتقدند که در این نوع رای گیری این احتمال وجود دارد که واجدان بیشتر از یک بار رای دهند.

طرفداران رییس جمهوری آمریکا از این استدلال ترامپ جانبداری نموده اند که امکان رای دادن از طریق ارسال نامه پستی، راه را برای جعل آراء در ابعاد گسترده باز می کند و بهتر است در انتظار روزی بود که مردم ناچار نباشند به جای حضور در حوزه های رای گیری، آراء خود را از طریق پست بفرستند.

نزدیکان ترامپ در هفته های اخیر ابراز نگرانی نموده بودند که ممکن است برخی از کشورها چون چین و روسیه در صدد برآیند به شیوه های مختلف در انتخابات ایالات متحده اخلال کنند و موجب شکست او شوند.

اما مخالفان ترامپ گفتند که این امر بهانه ای برای رهبر حزب جمهوریخواه است که از شکست احتاقتصادی در انتخاباتی که کمتر از سه ماه دیگر قرار است برگزار گردد، بیمناک است و در جستجوی بهانه ای است که موعد برگزاری انتخابات را به تعویق اندازد.

در این میان خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در واکنش به پیشنهاد ترامپ گزارش داد که هنوز شواهدی مبنی بر بروز تقلب گسترده در ایالت هایی که پیشتر از این سیستم استفاده نموده اند ارائه نشده است.

در هر صورت این پیشنهاد جنجالی ترامپ همانطور که اشاره شد بایستی در کنگره آمریکا مطرح گردد و مورد تایید قرار گیرد تا تعویق انتخابات عملی گردد.

تاریخ انتخابات فدرال در آمریکا توسط کنگره این کشور معین می گردد و در قانون اساسی این کشور محمل قانونی برای ایجاد تأخیر در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد.

قانون اساسی آمریکا در این مورد تصریح نموده است:کنگره می تواند زمان برگزاری انتخابات و رای گیری را معین کند که در سراسر آمریکا یکسان خواهد بود.

به باور صاحب نظران، اگر رییس جمهوری آمریکا بتواند زمان برگزاری انتخابات را معین کند، می تواند تاریخی را معین کند که به نفع اوست، و یا انتخابات را به زمانی موکول کند که شرایط برای او مناسب است.

زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که نخستین سه شنبه ماه نوامبر در هر چهار سال است، در قانون فدرال به ثبت رسیده و تغییر آن نیازمند تصویب کنگره است.

براساس قانون مصوب کنگره در سال 1948 میلادی تاریخ برگزاری انتخابات برای معین رییس جمهور و معاون رییس جمهور در تمامی ایالت ها هر چهار سال یکبار در اولین سه شنبه ماه نوامبر برگزار می گردد.

انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا حتی در زمان جنگ داخلی در قرن نوزدهم نیز بدون تاخیر برگزار شده است.

بنابر تحلیل های اجرا شده، حتی اگر کنگره آمریکا به تغییر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 میلادی رای بدهد، این تصمیم به دونالد ترامپ کمک چندانی نخواهد کرد. طبق اصل بیستم قانون اساسی دوره زمامداری رییس جمهور و معاون رییس جمهور ظهر روز 20 ژانویه به پایان خواهد رسید. معنای واضح آن این است که در صورت عدم انتخاب مجدد در پایان دوره چهارساله رئیس جمهور باید کاخ سفید را ترک کند.

اما مشکل اصلی ترامپ برای تصویب پیشنهادش در کنگره در آن است که در مجلس کنندگان، حزب دموکرات اکثریت کرسی ها را در دست دارد، ولی در سنای آمریکا، اکثریت، در اختیار جمهوریخواستار است.

با توجه به اینکه اکثریت مجلس کنندگان آمریکا در اختیار دمکرات هاست، بعید است که آنها با تغییر زمان انتخابات موافقت کنند.

ضمن اینکه دموکرات ها اصرار دارند، بودجه بیشتری برای انتخابات پستی معین کنند تا رای دهندگان بتوانند با اطمینان خاطر از حق رای خود استفاده کنند.

دمکرات ها از جمله جو بایدن، رقیب انتخاباتی ترامپ، نسبت به این دیدگاه های ترامپ ابراز نگرانی نموده اند و به گزارش خبرگزاری رویترز تدابیری را برای پیشگیری از مداخله ترامپ در انتخابات سوم نوامبر آغاز نموده اند.

بن کاردین، سناتور ایالات مریلند از حزب دمکرات در توئیتی دونالد ترامپ را متهم نموده که حکومت قانون را درک نمی کند.

پیت بوتجج، از نامزدهای سابق دمکرات برای ریاست جمهوری امسال ایالات متحده در توئیتی نوشت که ایالات متحده در جریان جنگ داخلی هم انتخابات برگزار کرد و ما 96 روز دیگر چنین خواهیم کرد.

برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و نامزد پیشین حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا در پیامی توییتری در واکنش به پیشنهاد ترامپ، نوشت: نه آقای رییس جمهوری. ما انتخابات را به تعویق نمی اندازیم. مردم آمریکا از اقتدارگرایی، دروغ ها و نژادپرستی تو خسته و وازده شده اند. در سوم نوامبر 2020 (13 آبان 1399) دموکراسی پیروز می گردد و ریاست جمهوری فاجعه بار تو پایان می یابد. بای بای.

در این میان، لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی نیز در واکنش به پیشنهاد ترامپ گفته است که فکر نمی کنم ایده خیلی خوبی باشد.

میچ مک کانل رهبر جمهوریخواستار سنای آمریکا نیز پنجشنبه شب با رد پیشنهاد ترامپ برای تعویق انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما هرگز در تاریخ کنگره [آمریکا] در زمان جنگ ها، رکودها و جنگ داخلی انتخاباتی فدرالی نداشته ایم که در زمان مقرر برگزار نشده باشد و ما این بار هم برای برگزاری انتخابات در سوم نوامبر راهی را پیدا می کنیم.

وی که در گفت وگو با مجری مشهور شبکه WNKY 40 این اظهارات را مطرح می کرد، در پاسخ به این پرسش طعنه آمیز این مجری مبنی بر اینکه آیا تاریخ انتخابات روی سنگ حک شده است؟، گفت: بله همینطور است. ما با هر مسئله ای که باشد برخورد می کنیم، اما انتخابات را همانطور که برای سوم نوامبر برنامه ریزی شده، برگزار می کنیم.

در همین حال به گزارش منابع خبری، ساعاتی از پیشنهاد دونالد ترامپ در مورد به تعلیق انداختن انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا نگذشته بود که کمیسیون مستقل انتخابات این کشور پیشنهادش را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کمیسیون مستقل انتخابات آمریکا درخواست ترامپ را رد نموده و در بیانیه ای نوشت: نه آقای رئیس جمهور. شما اختیار تغییر زمان انتخابات را ندارید. این کار نباید هم انجام گردد. ایالات و نهادهای محلی از شما و کنگره بودجه می خواهند تا بتوانند انتخابات را همان طور که همه آمریکایی ها می خواهند به صورت سالم برگزار گردد.

طرح این پیشنهاد جنجالی توئیتری از سوی رییس جمهوری آمریکا در حالی صورت می گیرد که براساس آخرین نظرسنجی های اجرا شده، جو بایدن از دونالد ترامپ پیش است.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که ترامپ در بسکمک از ایالت ها، از جمله در ایالت هایی که در انتخابات 2016 میلادی در آنها به آسانی برنده شده بود، در جایگاه پایین تری نسبت به جو بایدن قرار گرفته است.

این اختلاف برای نمونه در فلوریدا 4 امتیاز است (بایدن: 50 درصد، ترامپ: 46 درصد) و بنا بر گزارش ها، تازه ترین نظرسنجی ها به طور میانگین اختلافی 5 تا 6 امتیازی در ایالت ها، به سود بایدن، نشان می دهند.

هر چند برخی از تحلیل گران به این نظرسنجی ها چندان اعتماد ندارند و به نظرسنجی های چهار سال پیش اشاره می کنند که در آنها نیز ظاهرا ترامپ بازنده بود، ولی نتیجه کاملا برعکس شد.

امید اساسی ترامپ آن است که اکثریت خاموش (آرای خاکستری) در آمریکا به سودش رای دهند و او نگران از آن است که ارسال رای از طریق پست ممکن است این گونه افراد را از رای دادن باز دارد و موجب شکستش گردد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، افزایش بیکاری و فشارهای اقتصادی ناشی از بحران کرونا در آمریکا و افزون بر آن عملکرد ضعیف دولت ترامپ و تلاش هایش برای کم اهمیت جلوه دادن خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا در کنار اعتراض های گسترده در این کشور به تبعیض و نابرابری های نژادی از جمله عواملی است که در کاهش محبوبیت ترامپ در آستانه انتخابات نقش داشته اند.

سیاست دولت ترامپ در عرصه مقابله با ویروس کرونا موج گسترده ای از انتقاد را در پی داشته است. ترامپ پس از هفته ها مقاومت، هفته گذشته برای نخستین بار به مردم آمریکا توصیه نموده بود که برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس از ماسک استفاده کنند.

در این میان خبرگزاری روسی اسپوتنیک شامگاه پنجشنبه در گزارشی دراین خصوص نوشت: پیش از این در خبرها آمده بود که،یک منبع از حزب جمهوری خواه گفته زمزمه هایی شنیده است که اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به این باور برسد که شانسی در برابر جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد، از رقابت ریاست جمهوری کنار می رود.

حدود دو ماه پیش نیز شبکه تلویزیونی فاکس نیوز خبر داد که ممکن است ترامپ به علت آن که نظرسنجی ها شکست او را پیش بینی نموده، از ادامه رقابت کناره گیری کند. ولی شخص رئیس جمهوری این ارزیابی را قاطعانه رد کرد و اعلام داشت که صحنه را خالی نخواهد گذاشت.

گفتنی است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، 470 کرسی کنگره هم به رای گذاشته می گردد به گونه ای که سرنوشت 35 کرسی از مجلس سنا و تمام 435 کرسی مجلس کنندگان آمریکا هم باید معین گردد و این مساله به نگرانی های ترامپ اضافه نموده است.

برخی حدس ها در این کشور حکایت از آن دارد که جمهوریخواستار اکثریت مجلس سنا را از دست داده و دموکرات ها سنا را از آن خود خواهند کرد.

شرایط دو حزب حاکم در سنا اکنون به گونه ای است که جمهوریخواستار با 53 کرسی اکثریت آن را در مقابل 47 کرسی دموکرات ها در اختیار دارند.

بنا به گزارش رسانه های آمریکایی، به دست آوردن کنترل مجلس سنا و شکست دادن ترامپ برای ورود به کاخ سفید و همزمان تثبیت اکثریت در مجلس کنندگان، از اهداف جدی دموکرات ها است و تحقق هر کدام این اهداف یک کابوس برای رییس جمهوری کنونی آمریکا خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 87

به "خبرنگاران پیشنهاد جنجالی ترامپ برای تعویق انتخابات راهی برای فرار از شکستی تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیشنهاد جنجالی ترامپ برای تعویق انتخابات راهی برای فرار از شکستی تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید