قطعنامه 2231 کاملا لازم الاجراست ، تعهد برای حفظ برجام

به گزارش کیوسک خبری آشنا، نشست وزرای خارجه ایران و گروه 1+4 با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از حدود دو ساعت و نیم خاتمه یافت و در خاتمه آن بیانیه ای مشترک صادر شد.

قطعنامه 2231 کاملا لازم الاجراست ، تعهد برای حفظ برجام

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نشست غیررسمی وزرای امور خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) با حضور جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از حدود دو ساعت و نیم دقایقی پیش خاتمه یافت و در خاتمه آن بیانیه ای مشترک صادر شد.

1. نشست وزرای خارجه سه دولت / اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز21 دسامبر 2020 (1 دی 1399) به صورت مجازی برگزار گردید. این نشست به ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار گردید.

2. اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، کوشش­ هایشان در این راستا را تصریح کردند. آن ها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف­ ها و پرداختن به چالش ­های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم­ اشاعه هسته­ ای و تعهدات برطرف تحریمی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

3. وزرا بر اهمیت نقش آژانس به عنوان تنها سازمان بین­ المللی مستقل و بی­طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم­ اشاعه هسته­ ای ذیل برجام نظارت و آن ها را راستی­ آزمایی کند، تاکید کردند. آن ها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید کردند.

4. وزرای خارجه خاطرنشان کردند برجام، که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم­ اشاعه هسته­ ای جهانی و یک دستآورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید کردند. آن ها تاکید کردند که قطعنامه 2231 همچنان کاملا لازم الاجرا است.

5. وزرا توافق کردند که به مصاحبه برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف­ ها ادامه دهند. وزرا دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک کوشش مشترک تاکید داشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 340

به "قطعنامه 2231 کاملا لازم الاجراست ، تعهد برای حفظ برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعنامه 2231 کاملا لازم الاجراست ، تعهد برای حفظ برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید