نیروگاه اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است

به گزارش کیوسک خبری آشنا، یکی از مقامات سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد، نیروگاه غنی سازی اورانیوم کانگسون کره شمالی به جای غنی سازی اورانیوم احتمالا قطعات سانتریفیوژها، تجهیزات مورد استفاده در غنی سازی اورانیوم را فراوری می نماید.

نیروگاه اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اولی هینونن، معاون سابق مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در امور پادمان ها این نتیجه گیری را بر مبنای تصویر ماهواره ای اخیر از ساخت و سازها در نیروگاه کانگسون اتخاذ کرد.

هینونن در مقاله ای که در وب سایت نورث 38 منتشر شد، گفت: مدارک موجود حاکی از آن است که نیروگاه کانگسون یک نیروگاه غنی سازی اورانیوم نیست اگرچه احتمالا همچنان جزو برنامه غنی سازی اورانیوم کره شمالی است اما نقش متفاوتی را ایفا می نماید. تعیینات این نیروگاه با یک کارگاه عظیم ماشین سازی مناسب برای فراوری و آزمایش قطعات سانتریفیوژ سازگار است.

وی اضافه کرد: تدابیر امنیتی شدید پیرامون این نیروگاه از جمله یک دیوار یک کیلومتری مشابه آنچه پیرامون مجتمع اتمی یانگ بیون، اصلی ترین تاسیسات اتمی کره شمالی است، نشان می دهد که این تاسیسات یک تاسیسات ارزشمند است.

هینونن تاکید نمود: با این حال برخلاف ساختمان ها در مجتمع اتمی یانگ بیون، نیروگاه کانگسون یک دفاع در عمق امنیتی ندارد. تدابیر امنیتی کانگسون بیشتر مشابه تعیینات مجتمع های صنعتی-نظامی در کره شمالی است.

وی در این مقاله بر مبنای تصویر ماهواره ای گرفته شده، گفت: به نظر می رسد ساختمان ها در مجتمع کانگسون فاقد واحدهای تهویه مطبوع هستند؛ واحدهایی که برای حفظ یک محیط عملیاتی مناسب برای سانتریفیوژها در تاسیسات عظیم فراوریی لازم و لازم است.

این مقام اضافه کرد: عملکرد واقعی مجتمع کانگسون تنها با یک بازرسی تعیین می گردد؛ اقدامی که پیونگ یانگ اجازه آن را نمی دهد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در فوریه 2019 میلادی در جریان ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هانوی پیشنهاد داد تا تاسیسات اتمی یانگ بیون کره شمالی در ازای برطرف تحریم های واشنگتن بر پیونگ یانگ بسته گردد اما ترامپ در عوض از کره شمالی خواست تا کل پنج تاسیسات اتمی محرمانه اش را که جزو برنامه اتمی این کشور هستند، ببندد.

براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست مورخ ژوئیه 2018 میلادی، مقامات آمریکا متقاعد شده بودند که ظرفیت غنی سازی نیروگاه کانگسون دو برابر یانگ بیون است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 341

به "نیروگاه اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است" امتیاز دهید

1 کاربر به "نیروگاه اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروگاه اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید