چرا بایدن جرأت مجازات ولیعهد سعودی را ندارد؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، با اینکه گزارش سرویس اطلاعات آمریکا ولیعهد عربستان را متهم ردیف اول در قتل روزنامه نگار و منتقد سعودی اعلام نمود، اما باز هم واشنگتن به دلیل حفظ منافع خود در منطقه جرات مجازات او را ندارد.

چرا بایدن جرأت مجازات ولیعهد سعودی را ندارد؟

به گزارش ایسنا، کیت بدینگفیلد، مدیر روابط کاخ سفید در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی گام بزرگی برداشت که دولت سابق آمریکا برنداشته بود.

در این مصاحبه سی ان ان مطرح نمود: روشن است که بایدن معتقد است حفظ روابط با عربستان مهمتر از مسؤول مستقیم دانستن محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در پرونده خاشقجی است، اما آیا ولیعهد فکر نکرد که قتل خاشقجی مهمتر از روابط با آمریکاست؟

بدینگفیلد پاسخ داد، برای بایدن کاملا روشن است که قتل این روزنامه نگار جنایتی وحشتناک و غیر قابل قبول بود و مساله ای نیست که آمریکا با گذشت زمان از آن چشم پوشی کند. واشنگتن این موضوع را به دولت عربستان تشریح کرد و گام های محکمی برداشت و افراد و باندی که دست به این جنایت زدند را تنبیه کرد.

وی ادامه داد، اما واشنگتن باید تصمیماتی در راستای منافع خود در منطقه بگیرد، باید تصمیماتی در راستای یاری به خود برای انتها دادن به جنگ یمن بگیرد.

سی ان ان به نقل از مسؤولان دولت آمریکا اظهار داشت، پیش از انتشار گزارش سرویس اطلاعات داخلی درباره خاشقجی جنجال یا نوعی تنش در کاخ سفید وجود داشت، اما گزینه مجازات ولیعهد سعودی مطرح نبود.

یکی از مسؤولان وزارت خارجه آمریکا هم گفت، دولت بایدن در این بحث ها حتی از وزارت خارجه نخواست روی گزینه های مربوط به نحوه مجازات بن سلمان کار کند.

مسؤولی دیگر در این وزارتخانه گفت، مجازات بن سلمان اصلا گزینه قابل اجرا نیست، چون ممکن است بعضی طرح های مهم در منطقه را دگرگون کند.

دو مسؤول دیگر در دولت آمریکا هم گفتند، مجازات ولیعهد سعودی بسیار پیچیده خواهد بود و ممکن است منافع ارتش آمریکا در عربستان را تهدید کند.

سرویس اطلاعات آمریکا در گزارشی اظهار داشت، دفتر مدیر اطلاعات ملی احتمال می دهد ولیعهد شخصا با ترور خاشقجی در سال 2018 موافقت نموده باشد.

در این گزارش آمده است، طبق ارزیابی صورت گرفته، ولیعهد با عملیات ترور یا قتل خاشقجی در ترکیه موافقت نموده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 481

به "چرا بایدن جرأت مجازات ولیعهد سعودی را ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بایدن جرأت مجازات ولیعهد سعودی را ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید