الگوی خوابی که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، افرادی که خیلی کم یا خیلی زیاد می خوابند، بیشتر در معرض خطر زوال شناختی و عقل قرار دارند.

الگوی خوابی که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

به گزارش ایسنا به نقل از سایکولوژی، کسانی که بین 5.5 تا 7.5 ساعت خواب شبانه دارند، حتی زمانی که از عوارض اولیه بیماری آلزایمر رنج می برند، کاهشی در سلامت شناختی خود مشاهده نمی نمایند.

آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که 70 درصد موارد ابتلا را تشکیل می دهد. خواب ضعیف یکی از علائم شایع آلزایمر است و می تواند پیشرفت بیماری را تسریع کند.

دکتر برندان لوسی، محقق ارشد این تحقیق، گفت: مشخص اینکه چگونه خواب و مراحل مختلف بیماری آلزایمر با هم مرتبط است، چالش برانگیز است، اما این موضوعی است که برای شروع طراحی مداخلات باید از آن مطلع بود.

نتایج مطالعه ما نشان می دهد یک محدوده میانه یا نقطه شیرین برای کل زمان خواب وجود دارد که در آن عملکرد شناختی در طول زمان ثابت است.

زمان خواب کوتاه و طولانی با عملکرد شناختی بدتر همراه بوده است که شاید این موضوع به علت خواب ناکافی یا کیفیت پایین خواب باشد.

سوال بی پاسخ این است که اگر بتوانیم برای بهبود خواب مداخله کنیم، مانند اینکه زمان خواب برای افراد کم خواب را تا یک ساعت یا بیشتر افزایش دهیم، آیا این مورد تاثیر مثبتی بر عملکرد شناختی آنان خواهد گذاشت؟

برای پاسخ به این سوال به داده های طولی بیشتری احتیاج داریم.

این مطالعه شامل 100 نفر با میانگین سنی 75 سال بود که بیشتر آنان هیچگونه اختلال شناختی نداشتند. عملکرد شناختی آنان به همراه کیفیت خواب طی تقریبا پنج سال پیگیری شد.

پروفسور دیوید هولتزمن، یکی از محققان این تحقیق، شرح داد: این موضوع جالب بود که در این تحقیقات مشاهده شد نه تن ها کسانی که خواب کم دارند بلکه کسانی که خواب طولانی دارند نیز زوال شناختی بیشتری نشان می دهند.

این نتایج نشان می دهد کیفیت خواب به جای خواب کامل ممکن است نکته کلیدی باشد.

پروفسور بیو ام انس، محقق دیگر این تحقیق، گفت: کسانی که از مسائل خواب رنج می برند، باید بدانند که می توان این مسائل را درمان کرد. از بسیاری از بیمارانم می پرسم خوابت چطور است؟ اغلب بیماران گزارش می دهند که خوب نمی خوابند و هنگامی که مسائل خواب آنان درمان می گردد، ممکن است بهبود هایی در فرایند های شناختی شان مشاهده نمایند.

پزشکانی که بیمارانی را با شکایات مربوط به فرایند های شناختی ویزیت می نمایند، باید از آنان در خصوص کیفیت خوابشان سوال نمایند. این شاخص به طور بالقوه یک عامل قابل تغییر است.

نتایج این تحقیق در نشریه Brain منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 شهریور 1401 بروزرسانی: 30 شهریور 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1086

به "الگوی خوابی که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الگوی خوابی که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید