روزشمار: 5 بهمن؛ جشن نوسره

به گزارش کیوسک خبری آشنا، 5 بهمن زمان برگزاری یکی دیگر از جشن های به نوعی فراموش شده ایرانی به نام جشن نوسره است. این جشن 5 روز قبل از جشن بزرگ سده (10 بهمن) برگزار می گردد، ایرانیان با برگزاری این جشن خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر جشن بزرگ سده آماده می کردند.

روزشمار: 5 بهمن؛ جشن نوسره

در فرهنگ ایران کهن، علت آفرینش آدمیان، رواج نیکی محض نه تنها در دنیای زمینی، بلکه در همه کاینات است. بنابراین، انسان ایرانی، وظیفه ای بس سنگین بر عهده دارد و برای تأمین آرامش دنیای، بایستی پیوسته بر ضد قوای زشتی در تلاش و تلاش باشد. دنیا ناپایدار کنونی، یک گذرگاه است و آدم از دنیا آغازین به خاطر وظیفه ای که به وی محول شده بایستی از این گذرگاه بگذرد و به سوی دنیا پایدار و ابدیت خویش بازگردد. چون در این گذرگاه نیروهای اهریمنی کمین نموده اند، وظیفه او جنگ در مقابل سپاهیان اهریمنی است. هر انسان، یک تک سوار پیکارگر است و ابزار او در این میدان کارزار پارسایی و شادمانی است. برای نیل به مقصود چیرگی بر قوای اهریمنی ایرانیان خود را بدو چیز نیازمند می دانستند، یکی از آندو، بدنی نیرومند و بازوان نیرومند بود که گفته اند:

و دیگری اراده ای قوی و روحی پایدار و مقاوم و با ایمان به شکست نهایی پلیدها و فیروزی قوای نیک. برای دستیابی به قسمت دوم، یعنی روانی شاداب و سالم، وسایل چندی داشته اند که یکی از آن ها ترتیب دادن جشن های متعدد فصلی در طول سال بوده است که به مناسبت های گوناگون برپا می داشتند. مردم در این جشن ها شرکت می کردند و از طریق تفریحات سالم و عیش و سرور و دست افشانی و آتش افروزی و پایکوبی روان افسرده را شادابی می بخشیدند و خستگی های فکری و جسمی را از تن و روان خویش می زدودند و خویشتن را برای کارهای سنگین روزهای پس از جشن آماده می کردند.

جشن های ایرانی به جشن هایی ملی و مردمی گفته می گردد که دارای ریشه تاریخی ایرانی هستند و از دوران باستان تا به امروز رسیده اند. بعضی از این جشن ها کم و بیش زنده هستند.

جشن های زنده به جشن هایی اطلاق می گردد که بنا به سنت تاریخی در میان مردم رایج است (مانند جشن نوروز). جشن های فراموش شده به جشن هایی اطلاق می گردد که بنا به سنت تاریخی برگزار نمی شوند (مانند جشن بهاربد)، اما ممکن است تلاش هایی برای احیای بعضی از آن ها رواج داشته باشد.

آنالیز جشن های ایرانی و زمان برگزاری آن ها نشان دهنده ویژگی هایی مشترک در میان همه آن ها hست. نخست اینکه تقریبا همگی در پیوند با پدیده های طبیعی و کیهانی و اقلیمی هستند و به همین علت تلاش شده است تا زمان برگزاری آن ها هرچه بیشتر با تقویم طبیعی منطبق باشد.

دوم اینکه تقریبا هیچ کدام از جشن های ایرانی برگرفته از دستورهای دینی نیستند. با اینکه همیشه پیروان ادیان گوناگون تلاش نموده اند که بعضی از آن ها را مراسم دینی خود معرفی نمایند؛ اما نمی توان آن ها را متعلق به هیچ دینی دانست.

سومین ویژگی جشن های ایرانی گردهمایی ها و مراسم ایرانی در این است که با سرور و شادی همراه هستند و غم و اشک و گریه در آن ها جایی ندارد. و چهارمین ویژگی جشن ها و مراسم ایرانی در احترام و پاسداشت همه مظاهر طبیعت است. در هیچ کدام از آیین های ایرانی اثری از خشونت و بدرفتاری نسبت به گیاهان و حیوانات دیده نمی گردد. بلکه حتی با آیین هایی همراه است که به انگیزه پاکیزگی و پاسداری از محیط زیست برگزار می گردد.

پنجمین ویژگی های عمومی جشن های ایرانی در گستردگی مراسم است. ایرانیان جشن ها و آیین های میهنی خود را به گونه ای یک پارچه و با هم بستگی و همزیستی شگفت انگیزی برگزار نموده و تفاوت های قومی و دینی و زبانی را عامل بازدارنده این یگانگی نمی دانستند.

جشن نوسره در 5 روز قبل از جشن بزرگ سده برگزار می گردد، ایرانیان با برگزاری این جشن خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر جشن بزرگ سده آماده می کردند.

از آداب برگزاری جشن نوسره برپایی آتش و خواندن نیایش و دعا در درگاه حق است. در روایت ها آمده که با برگزاری این مراسم بزرگان دینی و مذهبی و مسئولان با برنامه ریزی و ایجاد آمادگی برای جشن سده به هرچه باشکوه برگزار شدن آن می پرداختند.

منبع: کجارو
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 950

به "روزشمار: 5 بهمن؛ جشن نوسره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزشمار: 5 بهمن؛ جشن نوسره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید