پرورش کاکتوس به روش هیدروپونیک

به گزارش کیوسک خبری آشنا، کاکتوس ها نیز مانند سایر گیاهان، برای رشد به آب و مواد مغذی احتیاج دارند. این بدان معنی ست، که اگرچه کاکتوس ها معمولاً فقط در خاک های خشک رشد می نمایند، اما می توانند به صورت هیدروپونیکی نیز رشد نمایند. می پرسید چگونه؟ پس با این مطلب از مجله راهنمای همراه باشید.

پرورش کاکتوس به روش هیدروپونیک

برخلاف بسیاری از گیاهان که در آب رشد می نمایند، کاکتوس ها احتیاجی به استفاده از سیستم هیدروپونیک فعال با پمپ ندارند. ریشه ها فقط به غوطه ور شدن در ترکیبی از آب و مواد مغذی احتیاج دارند. بعلاوه این روش چندین مزیت نسبت به رشد سنتی در خاک دارد. به این صورت که می توان سطح مواد مغذی و آب را با دقت بیشتری کنترل کرد، که این به تقویت و سلامتی بیشتر گیاه یاری می نماید. علاوه بر این، پس از راه اندازی سیستم هیدروپونیک، مراقبت از کاکتوس نسبت به سایر روش ها، به کوشش بسیار کمتری احتیاج دارد.

مرحله اول

ابتدا سنگ ریزه ها را بشویید و آن را برای چند ساعت در آب قراردهید.

مرحله دوم

گلدان سوراخ دار داخلی را درون گلدان بیرونی قراردهید. کف گلدان داخلی را با 2-3 سانتی متر از سنگ ریزه بپوشانید.

مرحله سوم

کاکتوس را از خاک جدا نموده و ریشه ها را بشویید تا تمام خاک آن از بین برود. با این کار از بروز مسائل احتمالی خاک ناشی از رشد قارچ یا انگل جلوگیری می گردد. مراقب باشید ریشه ها آسیب نبینند.

مرحله چهارم

کاکتوس را در بالای اولین لایه سنگ ریزه ها قرارداده و آنها را به طور مساوی در فضای موجود پخش کنید. گلدان را با سنگ ریزه های به جای مانده پر کنید. سعی کنید قسمتی از کاکتوس را نپوشانید؛ اما مطمئن شوید که به مقدار کافی سنگ ریزه موجود است تا گیاه را ثابت نگه دارد. گیاه باید کاملا محکم گردد و خطر خم شدن کاکتوس به یک سمت وجود نداشته باشد.

مرحله پنجم

محلول های استاندارد مواد مغذی را با آب مخلوط کنید تا اندازه غلظت توصیه شده در بسته بندی محلول ها به دست آید. گلدان را به مقدار کافی از این مخلوط ماده مغذی و آب پر کنید تا ریشه ها را بپوشاند. از قراردادن آب کافی برای غوطه ور کردن ساقه کاکتوس خودداری کنید. انجام این کار باعث پوسیدگی گیاه می گردد.

مرحله ششم

گیاه را تقریباً هر دو هفته یک بار از آب خارج نموده و ریشه ها را بشویید. مطمئن شوید که هرگونه ریشه مرده یا پوسیده را از بین می برید. ساقه کاکتوس و بعلاوه گرد و غبارهای ایجاده شده بر روی گیاه را بشویید. محلول غذایی را هر 1 الی 2 ماه به طور کامل تغییر دهید.

مرحله هفتم

کاکتوس ها را هنگامی که ریشه های آن گلدان داخلی را پر کرد، در گلدان تازه قراردهید. این احتمالاً هر دو یا سه سال یک بار اتفاق می افتد. بنابراین احتیاجی به جایگزینی نیست مگر اینکه این اتفاق بیفتد.

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1065

به "پرورش کاکتوس به روش هیدروپونیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش کاکتوس به روش هیدروپونیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید