چه خبر از شرایط سدهای کشور؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: حدود 75 درصدظرفیت سدهای کشور پُر از آب است.

چه خبر از شرایط سدهای کشور؟

به گزارش خبرنگاران؛ محمد حاج رسولیها، امروز(12 تیر) در حاشیه افتتاح سد شرفشاه سومار در استان کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: سال جاری در قالب پویش الف.ب. ایران قرار است 10 سد مخزنی در کشور به بهره برداری برسد که سد شرفشاه چهارمین سدی است که سال جاری وارد مدار بهره برداری می گردد.

وی با اعلام اینکه هم اکنون 186 سد ملی با حجم مخزن 51 میلیارد مترمکعب در کشور داریم، گفت: از این تعداد 43 سد در دولت های یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.

حاج رسولیها با بیان اینکه در حال حاضر 75 درصد حجم مخازن سدهای کشور پر از آب است، مطرح کرد: این درحالیست که سال جاری 39 درصد کاهش ورودی به سدها داشتیم، اما با مدیریتی که انجام دادیم، میزان ذخایر نسبت به سال قبل تنها سه تا چهار درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: با ذخیره کافی آب پشت سدها، تابستان سال جاری برای تامین آب شرب از محل سدها مسئله ای نداریم و اگر مسئله ای باشد در بخش توزیع است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار کرد: در استان کرمانشاه نیز با وجود اینکه ورودی سدها نسبت به سال گذشته نصف شده و از 2.4 میلیارد مترمکعب به حدود 1.1 میلیارد مترمکعب رسیده، اما تغییر چندانی در حجم آب ذخیره پشت سدهای استان نداریم.

وی همچنین با اعلام اینکه برای احداث سد مخزنی شرفشاه با حجم مخزن 101 میلیون مترمکعب حدود 500 میلیارد تومان هزینه شده، گفت: این سد علاوه بر تامین آب شرب و صنعت، 3055 هکتار از اراضی منطقه را نیز آبی می نماید.

حاج رسولیها گفت: حداکثر تا دو ماه آینده 60 درصد از شبکه های پایین دست این سد نیز وارد مدار بهره برداری می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 46

به "چه خبر از شرایط سدهای کشور؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه خبر از شرایط سدهای کشور؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید