ریشه و معنای لغوی یمن

به گزارش کیوسک خبری آشنا، اخباریان معتقدند: از آن روی به این منطقه یمن گفته اند که از طرف راست به سوی آن می رفتند یا ابن عبّاس گفته است: عرب متفرّق شدند و آنان که به طرف راست رفتند یمنیان نامیده شدند. بعلاوه نوشته اند چون این سرزمین سمت راست کعبه واقع شده است یمن خوانده شده است.

ریشه و معنای لغوی یمن

ریشه و معنای لغوی یمن

اخباریان معتقدند: از آن روی به این منطقه یمن گفته اند که از طرف راست به سوی آن می رفتند یا ابن عبّاس گفته است: عرب متفرّق شدند و آنان که به طرف راست رفتند یمنیان نامیده شدند. بعلاوه نوشته اند چون این سرزمین سمت راست کعبه واقع شده است یمن خوانده شده است.

یمن از یمنت1 (یمنات) گرفته شده است. این واژه در کتیبه های بعد از میلاد آمده است، از جمله کتیبة شمارة 656 جامه2 خبر از جنگی می دهد که بین شَمر یُهَرعِش3 (حدود300م) و حَضْرَموت4 اتفاق افتاده و در این کتیبه، شَمر پادشاه سبأ و ذی ریدان و حضر موت و یمنت خوانده شده است.5 کتیبة شمارة 1050 گلازر6 و 431 سیه7 نیز شَمر یُهَرعِش را در نیمة دوم فرمانروایی اش به نام پادشاه سبأ و ذی ریدان و حضر موت و یمنت یاد کرده است.8 کلمة یمنت در زبان های مردم جنوب شبه جزیره به معنای جنوب است9 و از دیدگاه گلازر همة سرزمین های قسمت جنوب غربی شبه جزیرة عربی از باب المندب تا حضرموت را در بر گرفته است. یمن از مخلاف های10 بسیاری تشکیل شده بود و اَقیال11 و اذواء که از استقلال داخلی برخوردار بودند بر آنها فرمان می راندند، ولی اینان سروری ظفار یا مَیْفَعَه را پذیرفته بودند.12 از دیدگاه فون ویسمان13 یمنت شامل قسمت های جنوبی سرزمین حضرموت می شده است.14 بدین صورت، کلمه یمن از یمنت گرفته شده و در روزگار اسلامی پیشرفته، تا اینکه سرزمین وسیعی را در برگرفته که پیش از اسلام جزو یمن محسوب نمی شده است.15 امّا از دیدگاه جغرافی دانان اسلامی شامل سرزمینی است که از باختر به دریای سرخ و از خاور به دریای عمان و از شمال به حدود طائف و جایی به نام طلحـة الملک محدود است.16

اخباریان معتقدند: از آن روی به این منطقه یمن گفته اند که از طرف راست به سوی آن می رفتند یا ابن عبّاس گفته است: عرب متفرّق شدند و آنان که به طرف راست رفتند یمنیان نامیده شدند.17 بعلاوه نوشته اند چون این سرزمین سمت راست کعبه واقع شده است یمن خوانده شده است.18 ولی آن گونه که یاقوت باز کرده است: خانة کعبه، چهارگوش است و راست و چپ ندارد و اگر یمن، طرف راست مردمی باشد طرف چپ دیگران خواهد بود.19

بعلاوه گفته شده است چون مردم مکّه در شمار افزون شدند و شهر مکّه گنجایش آنان را نداشت، یمنیان به یمن رفتند.20 با نقل این گفته ها معلوم شد اخباریان بنا بر حدس و گمان برای کلمة یمن، معانی مختلفی ساخته اند و قولی که درست تر و منطقی تر به نظر می رسد اشتقاق کلمة یمن از یمنت می باشد.

پی نوشت ها :

٭ برگرفته از اصغر منتظرالقائم، نقش قبایل یمنی در حمایت از اهل بیت(ع).

1.چون آواهای خط مسند ناشناخته است در خواندن آن اتّفاق نظر نیست.

2. Jamme.

3. Shamiryuharish.

4. Hadhramaut.

5. جواد علی، المفصل فی تاریخ العرب قبل الاسلام، الجزء الثانی، ص553.

6. Glaser.

7. CIH.

8. همان، ص548.

9. همان، ص530.

10. این کلمه در جغرافیای تاریخی یمن بسیار استعمال می گردد و به معنای رستاق و جمع آن مخالیف است. ر. ک: یاقوت حموی، معجم البلدان، الجزء الأوّل، ص37. سرزمین یمن به قطعه هایی موسوم به مَحفِد تقسیم می شده است و هر محفد شامل چند قلعه یا قصر بوده است. از مجموع چند محفد و قریه های آن حوزه ای به نام مخلاف تشکیل می شده است که حکمران آن حوزه را قَیْل می نامیدند. هر قلعه یا قصر، به شیخ یا امیری بوده است که از نام آن قلعه با کلمة ذو لقب می یافته است، مثل ذوغمدان، یعنی دارندة قصر غمدان ر. ک: مسعودی، مروج الذهب، تحقیق محمّد محیّ الدّین عبدالحمید، المجلّد الثانی، ص89؛ علی اکبر فیاض، تاریخ اسلام، ص28. یعقوبی نام های 84 مخلاف را آورده است. ر. ک: البلدان، ترجمة محمّد ابراهیم آیتی، ص98؛ تاریخ، ترجمة محمّد ابراهیم آیتی، جلد اوّل، ص245.

11. قَیل به حکام یمن می گفتند که پای گاهشان فروتر از پادشاهان بوده است ر. ک: ابن درید، الاشتقاق، تحقیق عبدالسلام محمّد هارون، الجزء الثانی، ص530؛ محمّد بن احمد بن یوسف خوارزمی، مفاتیح العلوم، ترجمة حسین خدیوجم، ص121.

12. جواد علی، پیشین، الجزء الثانی، ص530.

13. Von Wissmann.

14. همان، صص530 و 548.

15. همان، ص531.

16. مسعودی، مروّج الذهب، الجزء الثانی، ص89.

17. یاقوت حموی، معجم البلدان، الجزء الخامس، ص447 (ذیل کلمة یمن).

18. معسودی، مروج الذهب، الجزء الثانی، ص69.

19. یاقوت حموی، معجم البلدان، الجزء الخامس، ص447 (ذیل کلمة یمن).

20.جواد علی، پیشین، الجزء الثانی، ص531.

ماهنامه موعود شماره 107

منبع: راسخون
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 831

به "ریشه و معنای لغوی یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه و معنای لغوی یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید