مرکز پژوهش ها طرح ساماندهی نظارتی را از نظر کارشناسی شایسته تصویب تشخیص داد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به اظهارنظر کارشناسی درباره طرح سامان دهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

مرکز پژوهش ها طرح ساماندهی نظارتی را از نظر کارشناسی شایسته تصویب تشخیص داد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به اظهارنظر کارشناسی درباره طرح سامان دهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

در این گزارش تصریح شده: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از بزرگ ترین نهادهای غیردولتی پس از انقلاب اسلامی است که منشأ تحولات گسترده در آموزش عالی کشور بوده و نقش مؤثری در آموزش عالی دارد، اما پس از گذشت بیش از 38 سال از تأسیس این دانشگاه، همچنان مسئله نظارت دستگاه های نظارتی بر این مجموعه چالش برانگیز است که به نظر می رسد علت آن نیز ابهام در ماهیت این نهاد باشد. درحال حاضر براساس ماده (5) اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی ماهیت حقوقی این دانشگاه غیرخصوصی و غیردولتی معین شده و این ماهیت باعث بروز مسائلی درخصوص نظارت بر این نهاد شده است.

در ادامه این گزارش بیان شده: از یک سو شعب و هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مستند به دادنامه های شماره 36-34 مورخ 21/1/1397 و 118 مورخ 7/10/1373 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و ماده (10) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رسیدگی به دعاوی علیه دانشگاه آزاد را خارج از صلاحیت خود می دانند و از سوی دیگر مطابق مصوبه سیصدوپنجاه وهفتمین جلسه مورخ 31/5/1374 شورای عالی انقلاب فرهنگی و دادنامه شماره 155 مورخ 29/2/1393 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، کارکنان دانشگاه آزاد مشمول قانون کار نبوده و بالطبع هیئت های حل اختلاف کارگری و کارفرمایی نیز صلاحیت رسیدگی به دعاوی آنها را نخواهند داشت. همین امر موجب تبعیض بین کارکنان و بعلاوه اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد و دستگاه ها و دانشگاه های دیگر در عمل شده است.

در این گزارش آمده: این مسئله باعث شده ضرورت معین تکلیف ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی و مسائل ناشی از آن بیشتر از قبل احساس گردد. طرح حاضر نیز به همین دلیل به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است که در ادامه به آنالیز آن خواهیم پرداخت.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 925

به "مرکز پژوهش ها طرح ساماندهی نظارتی را از نظر کارشناسی شایسته تصویب تشخیص داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز پژوهش ها طرح ساماندهی نظارتی را از نظر کارشناسی شایسته تصویب تشخیص داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید