چین با عقب راندن امریکا و روسیه پیشتاز بلاکچین شد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، 2020 یکی از پرآشوب ترین سال های تاریخ دنیا بود چراکه کووید19دنیا را فرا گرفت و عملاً زندگی روزمره وعادی مردم دنیا را مختل کرد و اقتصاد دنیا آسیب جدی دید. اما حتی شیوع کرونا نتوانست عزم چین را برای پیشبرد آنچه رهبرانش هسته اصلی فناوری برای آینده کشور دانسته اند، سست کند و چین حالا به یک قدرت بلامنازع در عرصه نوظهورترین تکنولوژی دنیا یعنی فناوری بلاکچین تبدیل شده و روسیه و امریکا را عقب رانده است.

چین با عقب راندن امریکا و روسیه پیشتاز بلاکچین شد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

بلاکچین، برگ برنده چین

وقتی دولت چین در سال 2017 قویاً با هرگونه ارز دیجیتال در این کشور مخالفت و آن را ممنوع اظهار داشت، آینده تکنولوژی بلاکچین در دومین اقتصاد عظیم جهان چندان روشن به نظر نمی رسید اما با عزم جدی رئیس جمهوری این کشور برای توسعه فناوری بلاکچین از اوایل سال 2020 و همزمان با شیوع کرونا در جهان، ورق برگشت. حالا دیگر چین اینترنت بلاکچین با نام شبکه سرویس بلاکچین(BSN) را راه اندازی نموده که نخستین شبکه بلاکچین جهان زیر نظر یک دولت مرکزی محسوب می گردد و گروه های دولتی، بانک ها و کمپانی های فناوری از این سرویس بهره می گیرند.

با وجود دردسرهایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین امریکا برای توسعه فناوری های چینی ازجمله 5G در جهان ایجاد کرد اما به نظر می رسد چین میخواهد با توسعه بلاکچین و پیشتازی در این زمینه، تلافی کند. BSN یک اکوسیستم و زیرساخت شبکه جهانی است که توسط چین ابداع شده و می تواند آن را کنترل کند که این موضوع امریکا را برآشفته تا جایی که بیل فوستر از اعضای کنگره که تحقیقاتی در زمینه تکنولوژی نیز دارد دستیابی چین به این شبکه را مخرب می داند.

BSN درست مانند سیستم عامل عمل می نماید که کاربران می توانند از برنامه های موجود بلاکچین بهره بگیرند یا ابزارهای شخصی خود را بر این بستر بسازند بدون این که احتیاجی باشد ساختار را از اول ایجاد نمایند. گفته می گردد BSN یاری می نماید تا هزینه های کارهای تجاری بر پایه بلاکچین تا 80 درصد پایین بیاید. چین سال گذشته در 100 شهر این کشور شبکه ملی بلاکچین را راه اندازی کرد و در حال حاضر فناوری بلاکچین را به موازات سایر تکنولوژی های برتر از جمله سیستم محاسبات ابری، هوش مصنوعی و همچنین اینترنت اشیا به کار می گیرد و جریان گردش اطلاعات را مدیریت خواهد نمود.

همچنین طبق مطالعه محققان مؤسسه تحقیقی Bridge Market، فناوری بلاکچین از سال 2021 تا 2028 رشد چشمگیری خواهد داشت و نرخ رشد مرکب سالانه(CAGR)آن به حدود 79.50 درصد خواهد رسید. افزایش احتیاج به شفافیت زنجیره های تأمین، زمینه ساز توسعه بلاکچین در بازارهای فراوری خواهد بود.

نخستین ارز دیجیتال دولتی جهان

فناوری بلاکچین را نمی توان جدا از ارزهای دیجیتال دانست. در سال 2020 تجارت ارز دیجیتال چین از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار شد به گونه ای که چین عظیم ترین فراورینماینده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است و طبق نقشه ماینینگ دانشگاه کمبریج، ماینرهای چینی حدود 69.3 درصد از بیت کوین جهان را استخراج می نمایند.

هزارسال قبل وقتی معنای پول در سکه خلاصه می شد، چین کشوری بود که پول کاغذی را ابداع کرد و حالا هم دولت چین به دنبال توسعه ارز دیجیتال ویژه خود یعنی یوان دیجیتال (DCEP) است تا امریکا را به چالش بکشد. هرچند پیش از این نیز پول به صورت آنلاین و به وسیله اپلیکیشن های مختلف جابه جا می شد اما حالا چین به طور قانونی این انتقال پول را به کدهای کامپیوتری و ارز دیجیتال تبدیل نموده است. DCEP نخستین ارز دیجیتال دولتی جهان محسوب می گردد که توسط یک بانک مرکزی فراوری شده و گفته می گردد قرار است به سلطه دلار امریکا سرانجام دهد تا جایی که پیتر تیل بنیانگذار کمپانی Paypal از توسعه ارزهای دیجیتال در چین نگران است و کوشش چین برای راه اندازی ارز دیجیتال دولتی را تمامیت خواهی می داند.

دستیابی چین به بلاکچین 3.0

با توجه به کوشش های بی وقفه چین در توسعه فناوری بلاکچین، مؤسسات پژوهشی مختلف به تحلیل این موضوع پرداخته اند که یکی از آنها کمپانی پژوهشی فارستر است. این مؤسسه پژوهشی، تحقیق جامعی در خصوص پذیرش بلاکچین در چین داشته و در نتیجه تحقیق خود آورده است: در 6 ماه گذشته سرمایه گذاری های استراتژیک در تحول دیجیتال توسط دولت چین، میزان پذیرش فناوری بلاکچین را در شرکت ها و همچنین فروشندگان افزایش داده است.

طبق این گزارش، چین در حال ورود به عصر بلاکچین 3.0 است. در دهه گذشته، بازار بلاکچین دو دوره پیشرفت داشته است که در بلاکچین 1.0 شرکت های پیشگام بیشتر روی برنامه های کاربردی ارز دیجیتال تمرکز داشتند. در بلاکچین 2.0، بنگاه های اقتصادی و فروشندگان با استفاده از فناوری های بلاکچین ارزش کسب و کار خود را بالا بردند. اما از ماه های سرانجامی سال 2019 و اوایل 2020، همزمان با شیوع کرونا بنابر اولویت بندی دولت، مشتریان سازمانی و رهبران فناوری، بازار چین به عصر بلاکچین 3.0 سوق داده شده است یعنی زمانی که پذیرش بلاکچین در همه جهان شتاب می گیرد.

در این گزارش آمده است: امروزه کمپانی های مطرح چینی از جمله هوآوی، بایدو، تنسنت، Ant Group، Neusoft، OneConnect، PeerSafe و WeBank در فناوری های بلاکچین سرمایه گذاری قابل توجهی داشته اند چراکه این تکنولوژی در حال ایجاد مدل های جدید تجاری در اکوسیستم دیجیتال در تمام صنایع از جمله بانکداری، بیمه، مراقبت های بهداشتی، انرژی، فراوری، خرده فروشی، ارتباطات از راه دور و تدارکات است.

بیشترین ثبت اختراع بلاکچین در چین

یکی از شواهدی که مؤسسات پژوهشی، آن را دلیلی برای پیشتازی چین در زمینه بلاکچین می دانند، این است که در سال 2020 بیشترین تعداد ثبت اختراع در حوزه بلاکچین در جهان به چین اختصاص داشته است و تا به امروز این فناوری در زمینه های فناوری های اقتصادی، اینترنت اشیا(IOT)، ثبت نام دامنه، مدیریت زنجیره تأمین و مالکیت دیجیتال و... به کار رفته است.

طبق آمار دانشگاه چینهوا در پکن، در فاصله ماه های ژانویه تا اکتبر سال 2020 حدود 4 هزار و 435 درخواست ثبت اختراع در زمینه بلاکچین توسط شرکت های چینی ارائه شده که 200 درخواست از شرکت علی بابا بوده است. این رقم 10 برابر بیشتر از رقمی است که کمپانی امریکایی IBM در این بازه زمانی درخواست داده است.

یکی از اختراع های IBM که در سرانجام 2020 گواهی ثبت اختراع را دریافت کرد،پروتکل توافقی بلاکچین برای صنعت گیم است که برای مدیریت تراکنش های اقتصادی بازی هایی با تعداد گیمر بالا از جمله فورتنایت و Call of Duty مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید این گزارش نشان می دهد 35 کمپانی مطرح از جمله مایکروسافت، والمارت، مسترکارد، سونی و اینتل تا ماه مارس 2020 (اسفند 98) در مجموع تنها 212 درخواست ثبت اختراع ارائه دادند. درمیان این شرکت ها مسترکارد با 45 درخواست در رده نخست قرار گرفته و کوشش دارد تا علاوه بر ایجاد شفافیت در تراکنش های اقتصادی جهانی، آن را با یاری بلاکچین نوآورانه تر و راحت تر کند. پس از مسترکارد هم نوکیا، اینتل و اوراکل به ترتیب با 13، 12 و 9 درخواست ثبت اختراع مرتبط با بلاکچین قرار گرفتند.

اما تنها موضوع ثبت اختراع نیست که نشان از پیشتازی چین در زمینه بلاکچین دارد. افزایش میزان سرمایه گذاری هم یکی از ابعاد این ماجرا به شمار می رود. تنسنت یکی از کمپانی های فناوری مطرح چینی در سال 2020 در قالب یک برنامه 5 ساله متعهد شد 70میلیارد دلار در فناوری هایی همچون بلاکچین، سیستم های ابری، امنیت سایبری و نیز هوش مصنوعی سرمایه گذاری کند و البته معین نیست چه میزان از این رقم به بلاکچین اختصاص دارد.

از سوی دیگر حمایت همه جانبه از کمپانی هایی که می خواهند به این عرصه وارد شوند هم در پیشتازی چین تأثیری شگرف داشته است. به دنبال استراتژی تشویقی رئیس جمهوری چین برای ترغیب شرکت های فناوری چینی به اجرای پروژه های مرتبط با بلاکچین، این صنعت در سال 2020 توسعه چشمگیری یافت و سرمایه گذاری هایی صورت گرفت تا کمپانی های کوچک نیز بتوانند به این پروژه ها بپیوندند.

کمپانی های کوچک و محلی که توان سرمایه گذاری در زمینه بلاکچین را ندارند از مزایای بنیاد سرمایه گذاری 1.6میلیارد دلاری که برای استارتاپ ها در نظر گرفته شده استفاده می نمایند تا طرح های ابتکاری خود در این زمینه را به ثمر برسانند. بیشتر سرمایه گذاری مورد احتیاج بنیاد نوآوری XiongAn Global Blockchain از شهر توریستی هانگژو تأمین شده است و استارتاپ ها می توانند برای رسیدن به اهداف خود از امکانات پارک صنعت بلاکچین واقع در هانگژو نیز استفاده نمایند. این شهر تا به امروز از نظر نوآوری و فناوری حمایت بسیاری داشته و یکی از پیروز ترین کمپانی هایی که با حمایت این شهر به غول جهانی فناوری تبدیل شد می توان به علی بابا اشاره نمود.

همچنین با توجه به این که انتظار می رود تقاضا برای نیروی کار متبحر در حوزه بلاکچین در آینده افزایش یابد، این کشور برنامه های تحصیلی ویژه ای دارد و برای نخستین بار رشته بلاکچین در یکی از دانشگاه های این کشور تدریس می گردد تا نیروی کار مورد احتیاج تربیت گردد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 530

به "چین با عقب راندن امریکا و روسیه پیشتاز بلاکچین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین با عقب راندن امریکا و روسیه پیشتاز بلاکچین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید