کنشگری پیروز رسانه ملی برای فراوری

به گزارش کیوسک خبری آشنا، در ارتباط تصویری رهبر معظم انقلاب اسلامی با هیأت دولت در هفته دولت، معظم له در بخش توصیه های مالی به صورت مصداقی به بعضی نکات اشاره داشتند که ارجاعات فراوانی به گزارش های خبری و یا تحقیقی داشت که طی ماه های اخیر از بخش های خبری رسانه ملی پخش شده بود. حداقل در چهار مورد به صورت مصداقی به این گزارش ها اشاره و تأکید شد. صادرات گشنیز خام به خارج از کشور بدون تولید، صادرات خام سنگ های معدنی، مسائل مربوط به ورق های فولادی برای تولیدکنندگان کالا و اشاره به مسائل واحد های تولیدی در اثر واردات کالای مشابه خارجی. در همین ارتباط چند نکته قابل ذکر است:

کنشگری پیروز رسانه ملی برای فراوری

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

اثرگذاری یکی از کارویژه های رسانه است. به این معنا که بتواند با برجسته سازی نقاط ضعف و خلأ های یک پدیده زمینه ساز اصلاح و یا برطرف نواقص گردد و یا از زاویه ای دیگر با تقویت نقاط قوت و اثرات مثبت یک پدیده، زمینه تقویت و ترویج آن را فراهم کند. ایفا گری نقش های مهمی چون صدای مردم، چشم بینای نظارت و دفاع از حقیقت از دیگر وظایف رسانه ای که می خواهد در تراز رسانه انقلابی ایفای نقش و انجام وظیفه کند. این یک حقیقت قطعی است: رسانه ای که نتواند اثرگذاری کند هویت ندارد.

میزان ارجاعات به گزارش های فراوری شده در گروه مالی خبرگزاری صداوسیما در این ملاقات نیز مهم می کند.

به چند دلیل: اول اینکه؛ نشان می دهد یکی از مسائل اولویت دار و همچنین بیشترین گرفتاری های حال حاضر در اداره کشور مسائل مالی است که بر همه شئونات زندگی اجتماعی اثر گذاشته است و پیگیری و برطرف این مسائل تا حد زیادی می تواند چرخ اقتصاد و زندگی مردم را به گردش درآورد. دوم اینکه؛ این اتفاق مبارک نشانه ای از استخوان بندی مستحکم و درک مناسب خبرنگاران این حوزه از مسائل عرصه فراوری و گره هایی است که رونق و جهش فراوری را بویژه در سال های اخیر با مسائل جدی روبرو و عرصه را بر فعالان و جهادگران فراوری تنگ و سخت نموده است. باید قدر این فرصت را دانست و به دست اندرکاران بخش مربوط در رسانه ملی خدا قوت گفت.

ظرفیت بزرگ و بالفعل خبرنگاران استانی که منشأ فراوری بسیاری از گزارش های خبری و یا تحقیقی در زمینه مسائل مالی کشور هستند هم قابل توجه است. نیروهای خط مقدم یک رسانه خبری در شبکه ای گسترده در سراسر کشور که با حساسیت و دقت پدیده های پیرامونی را پایش نموده و از میان ده ها سوژه و مسأله محلی و منطقه ای، دست به انتخاب زده و گزارش هایی در سطح ملی فراوری می نمایند، چه مرارت هایی که در این جهت متحمل می شوند و چه کم مهری هایی که می بینند تا بتوانند یک سوژه را به درستی پردازش نمایند و به آنتن رسانه برسانند. هیچ لحظه ای برای خبرنگار لذت بخش تر از این نیست که ببیند اثری که با سختی فراوان فراوری نموده با حساسیت افکارعمومی، بخش های نظارتی و قضایی و اجرایی روبرو شده و زمینه برای پیگیری و برطرف مسائل مردم فراهم می گردد. این فرصت و افتخار را باید از سوی مدیران رسانه قدر دانسته و پاسداری کرد.

در چند سال اخیر و متعاقب افزایش فراگیری رسانه در جامعه و به دنبال آن، مشاهده نمونه هایی از حل مسائل پس از رسانه ای شدن آنها، این برداشت تقویت شده است که حل یا تسریع در برطرف مسائل موکول به رسانه ای شدن آنهاست. اهمیت دادن به افکار عمومی و وادار شدن مقام مسؤول به حل مساله ای که به وسیله رسانه تبدیل به مساله افکار عمومی می گردد، در درجه اول مثبت است اما ممکن است در این میان، باب سوءاستفاده هایی نیز برای تبدیل کردن مسائل تقلبی به اصلی و یا اصلی شدن فرعیات باز گردد. راه علاج این است که رسانه های مرجع به ویژه صداوسیما به جای آن که گرفتار چرخه فراوری مساله از جانب رسانه های دیگر شوند، خود پیشتاز کشف و رسانه ای کردن مسائل اصلی و دنبال کردن آنها تا حصول نتیجه و برطرف مشکل باشند. اتفاق خوبی که نمونه های آن در صدر این نوشته مورد اشاره نهاده شد و بدون تردید، تشویق و تقویت این حرکت، از الزامات اساسی جهش فراوری است.

سپهر خلجی / مدرس دانشگاه /روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 150

به "کنشگری پیروز رسانه ملی برای فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنشگری پیروز رسانه ملی برای فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید