آخرین گزارش استنادی نشریات علمی ، پژوهشی جهاددانشگاهی منتشر شد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، آخرین گزارش استنادی نشریات علمی - پژوهشی مصوب وزارت بهداشت SID-JCR (2020/1399) به وسیله مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی منتشر شد.

آخرین گزارش استنادی نشریات علمی ، پژوهشی جهاددانشگاهی منتشر شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، فاطمه بزرگ زاده رئیس این مرکز با اشاره به تحلیل نتایج این ارزیابی در سال های متوالی، بیان نمود: مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی از سال 1394 تا به امروز هرساله نشریات علمی - پژوهشی وزارت بهداشت را ارزیابی کرده و نتایج به دست آمده را در اختیار جامعه علمی قرار داده است. در گزارش امسال نسبت به سال گذشته در همه شاخص ها شاهد ارتقاء و پیشرفت هستیم که نشان دهنده کوشش و پشتکار جامعه علمی در حوزه پزشکی است.

بزرگ زاده در تحلیل گزارش استنادی مرکز افزود: آنالیز مقدار دانلود و بازدید مقالات در SID رابطه معناداری با تعداد استناد های مقاله دارد. همچنین مقایسه نتایج SID-JCR (2020/1398) و SID-JCR (2020/1399) نشان می دهد تعداد نشریات دارای شاخص تأثیر از 386 نشریه به 419 نشریه و تعداد نشریات دارای شاخص آنی از به 330 نشریه رسیده است؛ بنابراین سرعت استناددهی به مقالات نشریات داخلی در حوزه پزشکی افزایش یافته و می تواند نشان دهنده پی گیری جدی تر نتایج تحقیقات پژوهشگران به وسیله همکارانشان باشد. براساس این گزارش فقط 1 درصد از نشریات هستند که نتوانستند استنادی را به خود اختصاص دهند.

وی یادآور شد: باید به استناددهی کم پژوهشگران کشور به یکدیگر توجه کرد. برای ورود به این موضوع و تحلیل عمیق تر، ضروری است مقایسه ای بین رفتار استنادی داخلی محققان با استناددهی در نشریات بین المللی صورت پذیرد. از سوی دیگر همان گونه که یکی از فلسفه های ایجاد و توسعه نشریات داخلی احتیاج های داخل کشور بوده است، ضروری است شاخص ها و روش های ارزیابی بومی را توسعه داد تا مقدار دستیابی به این هدف قابل ارزیابی باشد.

بزرگ زاده افزود: دسته بندی نشریات به زیرگروه های تخصصی و رصد نحوه تعامل بین پژوهشگران و نیز افزایش سطح دسترسی مخاطبان به مقالات نشریات کشور، از دیگر فعالیت های قابل انجام در این راستا است.

وی ادامه داد: در ضمنً سه نشریه برتر که به زبان فارسی منتشر می شوند و در این گزارش نیز وجود دارند نشریه های سالمند (رتبه 44)، روان پرستاری (رتبه 64) و سلامت کار ایران (رتبه 68) هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1028

به "آخرین گزارش استنادی نشریات علمی ، پژوهشی جهاددانشگاهی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین گزارش استنادی نشریات علمی ، پژوهشی جهاددانشگاهی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید