افزایش جهانی قیمت خودرو

به گزارش کیوسک خبری آشنا، به گزارش خبرنگاران، در سال 2021 گویی جهان از خواب پساکرونایی بیدار شد و مصرف کنندگانی که سال پیش از آن را در خانه های خود با دورکاری پشت سر گذاشته بودند با تزریق واکسن ها و کنترل نسبی پاندمی، روانه بازارها شدند تا جوابگوی اشتیاق خرید خود باشند. چنین شد که زنجیره عرضه دچار شوک و با سیل خریدارانی روبرو شد که انتظار این حجم از استقبال گرم آنها را نداشت، وضعیتی که منجر به پدیده کریسمس کمبودها شد و تا انتها سال و حتی آستانه سال نوی 2022 هم نه فقط خودرو که عرضه طیف وسیعی از کالاها را با اخلال روبرو کرد.

افزایش جهانی قیمت خودرو

بسیاری از افرادی که در زنجیره عرضه به عنوان نیروی فعال مشغول به کار بودند از ترس پاندمی و عواقب جسمی و مالی آن به بازار کار بازنگشته بودند که تقاضای روزافزون خریداران شروع شد. در این بین تولیدکنندگان قطعات هم همچون تولیدکنندگان سایر کالاها، با چالش کمبود مواد اولیه، کمبود نیروی کار و اخلال در عرضه روبرو شدند.

بحران تراشه ها و فلزاتی همچون منیزیم بر وخامت اوضاع افزود. آنچه ما حصل این اوضاع بود، افزایش قیمت خودروها در چندین مرحله طی ماه های مختلف بود. ظهور موج تازه خودروهای برقی اما تلنگر دیگری بر قدرت خرید مصرف کنندگان است چون بی تردید هزینه تولید خودروهای برقی بسیار بالاتر است و مشتری ها در طبقه میانه اجتماع به سادگی نمی توانند خود را با این افزایش قیمت خودرو تطبیق دهند. به گفته تاوارس اگر خودروسازان خودروهای برقی را به خاطر افزایش هزینه ها گران کنند، به طور طبیعی از تعداد مشتریان آنها کم خواهد شد.

طبق گزارش فورچون، قیمت ها بار دیگر در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 9/ 27 درصد افزایش یافت. این افزایش در ماه اکتبر 9/ 24 درصد بوده است. میانه افزایش قیمت خودروهای کار کرده هم در سال 2021 نسبت به سال پیش از آن بالغ بر شش هزار و 939 دلار بوده است.

افزایش قیمت خودروهای کارکرده هم تابعی از کمبودهایی است که خودروسازان برای تولید خودروهای صفر با آن روبرو شده اند و قادر به پاسخگویی تقاضاهای بازار نیستند. کارشناسان نشریه فورچون بر این باورند که قیمت خودروهای دست دوم نیز تا سال 2022 به حال عادی باز نخواهد گشت. این در شرایطی است که میانگین قیمت خودروهای صفر هم به 46 هزار و 36 دلار رسیده است که نسبت به اکتبر سال گذشته پنج هزار و 266 دلار یا 9/ 12 درصد افزایش را به ثبت رسانده است. این افزایش نسبت به سپتامبر 2021 بالغ بر 910 دلار یا 2 درصد بوده است.

آمارها نشان می دهند که هم اکنون خودروی صفر بسیار بالاتر از قیمت خرده فروشی پیشنهادی تولیدکننده، فروخته می شود و دو درصد بالاتر از قیمت خرده فروشی پیشنهادی تولیدکننده در ماه اکتبر معامله می شود. این در حالی است که قیمت معاملات خودرو در ماه اکتبر 2019 به طور میانه حدود 2هزار و 300 دلار کمتر از قیمت خرده فروشی پیشنهادی تولیدکننده فروخته می شد.

کایلا رینالدز، تحلیلگر مرکز کاکز اتومتیو در این رابطه می گوید: مصرف کنندگان خواه از سر ناچاری و خواه از سر ناشکیبایی در چنین شرایطی هنوز هزاران دلار بالاتر از قیمت پیشنهادی تولیدکننده برای خودروهای صفر پرداخت می کنند. در شرایطی که میانگین قیمت معاملات به رکورد تازهی رسیده، میانگین بسته های مشوق مالی به کمترین سطح 20 سال اخیر رسیده است. خریداران برای امتیازدهی به یک خودرو قیمت گذاری های بی ثبات را پذیرفته اند. در حال حاضر شاهد بازاری هستیم که فروشندگان در آن حاکم اند.

در چنین شرایطی فروش خودروهای لوکس 3/ 16 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است که نسبت به سهم 2/ 15 درصدی سال گذشته بالاتر است. میانگین قیمت برای خودروهای لوکس 61 هزار و 20 دلار بوده است. بر اساس آمارهای منتشر شده، مجموع فروش خودروهای صفر در مقیاس ماهانه 1/ 4 درصد افزایش داشته اما نسبت به یک سال پیش 4/ 22 درصد و نسبت به ماه اکتبر 2019 تا 21 درصد افت را نشان داده است. تحلیلگران بر این باورند که تولید خودروهای صفر هنوز بسیار پایین تر از سطح عادی است چون هنوز خودروسازان با معضل کمبود ریزتراشه دست و پنجه نرم می کنند و به خصوص در تولید محصولاتی که سود تولید آنها بیشتر است چنین مشکلاتی بیشتر نمود پیدا کرده است.

هنوز هیچ کورسوی امیدی هم برای این شرایط در چشم انداز مشاهده نمی شود و صاحب نظران حوزه خودرو پیش بینی می کنند که تولید خودرو تا نیمه نخست سال میلادی تازه (2022) هم همچنان در سطح پایین و همراه با دشواری های ذکر شده ادامه خواهد یافت. بازار خودروهای دست دوم هم در پی این معضلات همچنان با افزایش قیمت ها روبه روست و سطح پایین تولید بسیاری از خریداران را به سمت بازار خودروهای دست دوم می راند، پدیده ای که خود عامل افزایش قیمت هاست.

کارشناسان بر این باورند مصرف کنندگانی که در این دو بازار تحت فشار قرار دارند بعید به نظر می رسد بتوانند به سمت بازار خودروهای برقی که هزینه تولید بالاتر و در نتیجه قیمت تمام شده بالاتری دارند بروند و به نظر نمی رسد دست کم در سال 2022 شاهد جایگزینی خودروهای برقی به جای خودروهای احتراقی باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 958

به "افزایش جهانی قیمت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش جهانی قیمت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید