انشا زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد و بازآفرینی مثل

به گزارش کیوسک خبری آشنا، انشا با موضوع زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد، مربوط به کتاب مهارت های نوشتاری پایه هشتم درس ششم است. زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد از جمله ضرب المثل های مشهور زبان فارسی است و اشاره به کنترل به موقع زبان دارد. در مطلب حاضر انشاهای جالب زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد نوشته شده است.

انشا زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد و بازآفرینی مثل

خبرنگاران | سرویس سرگرمی - زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد از ضرب المثل های فارسی و ایرانی است که به انواع مختلف می توانید آن را بازنویسی کنید و انشا بنویسید. برای مثل نویسی زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد یا گسترش این ضرب المثل، می توان از نوشتن انشا، داستان یا حکایت استفاده کرد.

ما در ادامه مطلب یک انشا با موضوع زبان سرخ سر سبز را بر باد می دهد، نوشته ایم. در انتها نیز حکایتی کوتاه درباره زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد با زبان ساده امروزی آمده است. آنها را بخوانید، ایده گرفته و خودتان انشا و داستان های زیبایی بنویسید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

  • انشا درباره زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد
  • باز آفرینی زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد

انشا کوتاه درباره زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد

در زمان های قدیم در گوشه ای از این جهان شهری با آدم های مختلف وجود داشت که در میان آنها پسرکی بازیگوش و سر به هوا بود که با حاضر جوابی و بی احترامی به عظیم ترها دل خیلی از آنها را رنجانده بود و عظیمان شهر از دست این پسرک زبان دراز عصبانی و خسته شده بودند.

در یکی از این روزها، پادشاه برای سرکشی به شهر و مردمان خود از قصر خارج شده و وارد شهر شد. در شهر همه مردم به کاری مشغول بودند و اوضاع بر وفق مراد ایشان پیش می رفت. در این میان یک دفعه پسرک بازیگوش را دید که از کنار هر آدمی که رد می شد او را به تمسخر می گرفت و به او می خندید.

پادشاه از دور نظاره گر رفتار زشت این پسرک بود، تا اینکه پسرک به نزدیکی پادشاه رسید و با بی ادبی و تمسخر با پادشاه رفتار کرد.

پادشاه که دیگر بسیار از برخورد پسرک عصبانی شده بود به سربازان خود دستور داد تا او را دستگیر نموده و به زندان ببرند. اما دوباره پسرک فریاد زد و با صدای بلند به پادشاه و سربازان توهین و ناسزا گفت. پادشاه که چنین دید صبرش تمام شد و دستور داد تا سر از بدن این جوان بد زبان جدا نمایند تا عاقبت چنین فرد بد سخن به همه مردم شهرشان داده گردد و این چنین بود که زبان سرخ سر سبز را بر باد داد.

برای باز آفرینی ضرب المثل زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد می توانید حکایتی با این مضمون را به زبان ساده امروزی برگردانید. در ادامه این حکایت را با هم می خوانیم.

بازافرینی زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد

گویند روزی مردی پارچه باف بود و در این کار بسیار خبره و ماهر بود. روزی از روزها مرد تمام وقت خود را صرف بافندگی پارچه زرین بافی کرد تا اینکه بعد از کوشش و زحمت زیاد توانست آن پارچه را ببافد. پس از تمام کردن پارچه از جایش بلند شد و پارچه را کادو کرد و به راه افتاد. در راه مشتریان زیادی برای لباسی که بافته بود پیدا شد اما او می گفت که پیشکش سلطان است و به هیچ عنوان حاضر به فروش آن نیست.

پشت در بود که سربازان به او گیر دادند که آن چیست در دستت است و تو اجازه نداری وارد شوی و... تا اینکه وزیر که به صورت تصادفی از آن جا می گذشت دستور داد اجازه ورود آن فرد را بدهند. مرد پس از تشکر زیاد از وزیر و با یاری وی توانست وارد قصر شده و کادوی خویش را به سلطان پیشکش کند.

سلطان کادو را که باز کرد بسیار از پارچه زرینه بافی شده خوشش آمد و تشکر کرد. همانجا بود که درباریان یک به یک نظر دادند که سلطان آن لباس را برای چه وقتی بپوشد.

سلطان گفت: خودت بگو برای کی این لباس را بپوشم؟ مرد که بد زبان بود و نمی توانست جلوی خودش را بگیرد گفت: به نظر من این را بردارید هنگامی که به رحمت خدا رفتید آن را روی قبر شما بیاندازند.

سلطان عصبانی شد و گفت: تو چگونه برای من آرزوی مرگ می کنی؟ و دستور داد سر مرد را ببرند. پس مرد را اعدام کردند و از آن هنگام است که می گویند: زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد.

سخنی با شما

نظر شما درباره انشاهایی که خواندید چیست؟ کدام را بیشتر دوست داشتید؟ اگر شما دبیر نگارش بودید، به هر کدام از این انشاها چه نمره ای می دادید؟ در صورت تمایل شما نیز انشاهایتان را به وسیله ارسال نظر برای ما و مخاطبان خبرنگاران بفرستید تا زیباترین آن ها با نام خودتان منتشر گردد. شما می توانید گسترش ضرب المثل از این گوش می گیرد و از آن گوش در می نماید و یک داستان و 2 انشا در خصوص کوه به کوه نمی رسد ولی آدم به آدم می رسد را نیز در خبرنگاران بخوانید.

منبع: setare.com
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 409

به "انشا زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد و بازآفرینی مثل" امتیاز دهید

97 کاربر به "انشا زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد و بازآفرینی مثل" امتیاز داده اند | 2.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انشا زبان سرخ سر سبز میدهد بر باد و بازآفرینی مثل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید