بحران آب، اعتبار شهر کیپ تاون را تهدید می نماید

به گزارش کیوسک خبری آشنا، بر طبق گزارشات سازمان مودیز، بحران آب در پی خشکسالی در شهر کیپ تاون، اثری منفی بر اعتبارات شهری خواهد گذاشت.

بحران آب، اعتبار شهر کیپ تاون را تهدید می نماید

بر طبق گزارشات سازمان رتبه بندی مودیز، شرایط شهر کیپ تاون، با وجود بحران آب، با عایدی کمتر و مخارج بیشتر که باعث از بین رفتن منابع اقتصادی شهر خواهد شد، نامساعد است.

بدترین خشکسالی در این شهر، با رکوردی بی سابقه، منابع آب شهری را به پایان رسانده است.

یک شیر آب همگانی در شهرستان ایمیزامو یاتو (Imizamo Yethu)، در حاشیه شهر کیپ تاون در آفریقای جنوبی.

با کاهش سطح آب در سدهای کیپ تاون، این شهر با بدهی و هزینه های زیادی روبه رو خواهد شد.

سازمان سرمایه گذاری مودیز (Moodys Investors Service) در خبری در روز دوشنبه، بیان کرد:

بحران آب در بهترین مقصد گردشگری آفریقا، با کاهش عایدیزایی آن هم درست زمانی که شهر به تامین منابع احتیاج دارد، اثری منفی بر اعتبارات شهری می گذارد.

بر طبق گفته های مودیز، این گزارش، یک اقدام برای رتبه بندی نیست؛ بلکه اقدامی است که سطح سرمایه گذاری در خصوص اوراق قرضه کیپ تاون را نشان می دهد.

سازمان سرمایه گذاری مودیز، تحقیقات اقتصادی بین المللی را در خصوص اوراق قرضه صادر شده به وسیله موسسات تجاری و دولتی انجام می دهد. مودیز در کنار استادارد اند پورز (Standard & Poors) و گروه فیچ (Fitch Group)، یکی از سه آژانس بزرگ درجه بندی اعتبارات در دنیا است.

اوراق قرضه اسنادی است که به موجب آن شرکت انتشاردهنده متعهد می گردد مبالغ تعیینی (بهره سالانه) را در زمان هایی خاص به دارنده آن پرداخت کند و در زمان تعیین (سررسید) اصل مبلغ را باز پرداخت کند.

دنیل مازیبوکو، کارمند تحلیلگر سازمان مودیز، در گزارش می گوید:

عواید آب شهری، حدودا 10 درصد عایدی عملیاتی شهر کیپ تاون در سال 2017 را تشکیل می دهد؛ نسبتی که با افزایش سخت گیری شهر در خصوص استفاده از آب، رفته رفته کوچک می گردد.

درست در همین زمان، هزینه های مدیریت بحران و پروژه های تامین منابع آبی، افزایش خواهند یافت.

وی گفت:

دو صنعت اصلی یعنی گردشگری و کشاورزی، اثر این مساله را حس خواهند کرد و به سمت تعدیل نیروی کاری و کاهش عایدی اقتصادیاتی خواهند رفت.

مازیبوکو نوشت:

دیگر آثار این بحران، تهدید سلامت عمومی در اثر سیستم ضعیف فاضلاب و به طور کلی، کاهش نظم اجتماعی است؛ و همین امر باعث اختلال در عایدیزایی در شهر کیپ تاون خواهد شد.

اگر این بحران ادامه یابد، شهر با بحران هایی دیگر که عواقب بالقوه ای بر اقتصاد و منابع اقتصادی شهر دارند، نیز روبه رو خواهد شد.

کیپ تاون در مواجهه با رکورد بدترین خشکسالی در دنیا، با کاهش سطح آب در شش سد اصلی تامین آب شهری، به 26.3 درصد، با بحرانی جدی رو به رو شده است. این عدد در سال گذشته، بیش از 90 درصد بوده است.

با وجود 4 ماه فاصله تا ماه های بارانی فصل زمستان، محتمل است ساکنین شهر کیپ تاون از 12ام آپریل، مجبور به صف کشیدن برای دریافت سهم روزانه خود یعنی تنها 25 لیتر آب، شوند تا مصرف آب به شدت کاهش یابد.

آخرین دسترسی شهر به اوراق قرضه در ماه جولای بوده است، زمانی که بیش از 84 میلیون دلار (380 میلیار تومان) اوراق بهادار سال 2027، فروخته شد. بر طبق داده های جمع آوری شده به وسیله بلومبرگ، در مجموع، 437 میلیون دلار در 4 اوراق قرضه در کیپ تاون وجود دارد. مودیز، در این گزارش رتبه Baa3، را به کیپ تاون اختصاص داد؛ یعنی پایین ترین سطح سرمایه در مقایسه با رتبه آفریقای جنوبی.

مازیبوکو گفت:

سیاست کیپ تاون برای حفظ یک نسبت نقدینگی قوی و مدیریت بدهی محافظه کارانه، با یک بار قرض از عایدی عملیاتی (در حدود 11 درصد آن)، به کاهش تاثیرات وام های لازم برای اجرای پروژه های سرمایه در سه سال آینده یاری خواهد نمود.

منبع: کجارو / bloomberg.com
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 914

به "بحران آب، اعتبار شهر کیپ تاون را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران آب، اعتبار شهر کیپ تاون را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید