حیوان مدل آزمایشگاهی تراریخته در کشور فراوری شد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه رویان، از دست رفتن توده سلول های بتا یکی از ویژگی های اصلی دیابت نوع یک و یکی از علائم دیابت نوع دو پیشرفته است. درک ساز و کار تخریب و بازسازی توده سلول های بتا برای تحقیقات پیش بالینی دیابت لازم است.

حیوان مدل آزمایشگاهی تراریخته در کشور فراوری شد

به همین علت مقدار گیری توده سلول های بتا در تحقیقات دیابت حائز اهمیت است. از این رو، روش های مختلفی برای ارزیابی و مقدار گیری توده سلول های بتا ایجاد شده است که بیشتر آنان وقت گیر و سخت یا احتیاجمند ابزارهای تصویر برداری خاصی است.

یکی از روش های آنالیز توده سلول های بتا استفاده از مدل های حیوانی تراریخته است. مدل های حیواتی تراریخته متفاوتی ایجاد شده اند که می توانند پروتئین فلورسانت سبز را تحت کنترل آغازگرهای ویژه سلول های بتا مانند آغازگر انسولین، بیان نمایند.

این مدل ها احتیاج به رنگ آمیزی و ردیابی سلول های بتا را از بین می برند اما برای جلوگیری از تهیه حجم زیادی از برش های بافت شناسی، یک روش تشخیص پائین دست مکمل نیز ضروری است.

یکی از روش هایی که برای پاک سازی لیپیدها از بافت فلورسانت استفاده می گردد، شستشوی آن با سدیم دودسیل سولفات است. این روش که پاکسازی سریع بافت بدون آکریلامید (FACT) نامیده می گردد امکان تصویر برداری ترنس لوسنت از بافت فلورسانت را فراهم می نماید. دکتر یاسر تهمتنی، فاطمه کرمی، بهروز عسگری آبی بیگلو، ساغر پهلوان نشان، امین تمدن و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با استفاده از این فناوری های نوین یک مدل حیوانی تراریخته برای ارزیابی توده سلول های بتا ایجاد کردند.

مقاله منتشر شده از این دست آورد پژوهشگران ایرانی در نشریه بین المللی BioImpacts، توضیح می دهد تعداد جزایر لانگرهانس قابل شناسایی در این روش بیشتر از روش های مشابه است و پروتئین فلورسانس سبزی که در سلول های بتا بیان می گردد امکان ارزیابی مقدار از بین رفتن توده سلول های بتا را به سادگی فراهم می نماید.

ساخت این مدل تراریخته آزمایشگاهی ابزار مناسبی برای پژوهش های بیشتر در زمینه دیابت برای پژوهشگران ایرانی فراهم نموده است و گام های مؤثر در مورد غلبه بر این بیماری را تسریع می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1401 بروزرسانی: 1 اسفند 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1157

به "حیوان مدل آزمایشگاهی تراریخته در کشور فراوری شد" امتیاز دهید

2 کاربر به "حیوان مدل آزمایشگاهی تراریخته در کشور فراوری شد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوان مدل آزمایشگاهی تراریخته در کشور فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید