در مواجهه با حیات وحش چگونه رفتار کنیم؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، سرما و برف هرساله دسترسی حیات وحش به منابع غذایی را با چالش های زیادی روبه رو می کند. این چالش ها گاهی باعث ورود حیات وحش به حریم شهرها، روستاها و اراضی کشاورزی یا حتی حمله آن ها به دام به منظور تامین منابع غذایی می شود. یک کارشناس حیات وحش ضمن تاکید بر ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود حیات وحش به حریم مناطق مسکونی گفت: مردم به هیچ عنوان نباید باعث آزار و اذیت حیات وحش شوند و جز تماس و گزارش شرایط به سازمان حفاظت محیط زیست هیچ گونه اقدام دیگری نباید انجام دهند.

در مواجهه با حیات وحش چگونه رفتار کنیم؟

سید مهدی نبی یان در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه معمولا در فصول سرد سال با ورود گونه های حیات وحش به حریم شهرها و مناطق سکونتگاهی روبرو می شویم، اظهارکرد: این اتفاق عجیبی نیست چراکه انسان ها در سراسر دنیا زیستگاه های مختلفی را اشغال کرده اند و به عنوان شهر و روستا در آن زندگی می کنند بنابراین این مناطق سکونتگاهی در حاشیه زیستگاه های طبیعی قرار دارند.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها بسته به اینکه موقعیت شهر و روستا چه فاصله ای نسبت به زیستگاه های طبیعی داشته باشد، این اتقاق کم و بیش می افتد اما آنچه اهمیت دارد مدیریت صحیح و انجام اقدامات پیشگیرانه برای به حداقل رساندن تقابل انسان و گونه های جانوری است.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی با اشاره به اینکه غذا و پسماندهای غذایی از جاذب های اصلی گونه های جانوری به سمت مناطق شهری و روستایی هستند، گفت: در بعضی از کشورها مانند کانادا به منظور جلوگیری از ورود خرس ها به حریم شهرها سطل های زباله را طوری طراحی کرده اند که خرس ها، راکون ها و سایر حیوانات امکان دسترسی به زباله ها که معمولا شامل مواد غذایی هستند را نداشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از راه حلهای اصلی برای جلوگیری از ورود حیوانات به حریم شهرها خارج کردن مواد غذایی از دسترس حیوانات و مدیریت صحیح زباله ها و سایت های دفع پسماند در حاشیه شهرها و روستاها است اما متاسفانه در بسیاری از مناطق روستایی کشور این مدیریت ضعیف است و پسماندهایی که در بیشتر مواقع حاوی مواد غذایی هستند باعث جذب حیوانات به داخل حریم روستاها می شوند.

نبی یان با بیان اینکه غذارسانی انسان ها به حیوانات یکی دیگر از عواملی است که باعث جذب حیات وحش به حریم شهرها می شود، گفت: در بسیاری از کشورها پروتکل هایی را مبنی بر ممنوعیت هرگونه غذا رسانی به حیوانات وحشی اعلام و برای تخطی از آن جریمه مشخص کرده اند تا افراد در شهر و روستا به حیوانات غذا ندهند چراکه غذارسانی به حیوانات باعث تغییر در عادت رفتاری گونه های جانوری می شود و از آن پس برای تامین منابع غذایی وارد حریم شهر و روستا می شوند تا با غذارسانی انسان ها تغذیه شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه ما این پروتکل ها و اعلامیه های رسمی در راستای ممنوعیت غذارسانی به حیات وحش را در کشور نداریم تا بتوانیم با ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت های قانونی از ورود حیات وحش به حریم شهرها پیشگیری و جلوگیری کنیم.

این پژوهشگر حیات وحش درباره اقداماتی که در شرایط حضور حیات وحش در سکونتگاه های انسان ها باید انجام شوند، گفت: لازم است پروتکل هایی تعریف و آموزش هایی ارائه شود تا مردم زمانی که با حضور حیوانات در داخل شهر یا روستا روبه رو شدند بدانند که باید چه اقدامی کنند.

به گفنه نبی یان، نخستین اقدامی که باید در روبروه با حیات وحش در مناطق مسکونی انجام داد تماس با ادارات محیط زیست و گزارش موقعیت و گونه مشاهده شده است تا آن ها نسبت به خارج کردن امن حیوان از منطقه سکونتگاهی و بازگرداندن آن به زیستگاه خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: افراد در صورت رویارویی با حیات وحش به هیچ عنوان نباید باعث تحریک و آزار و اذیت آن ها شوند تا نه حیوان به آن ها حمله کند و نه آسیبی به حیوان برسد. در واقع هیچ اقدامی جز گزارش موضوع به کارشناسان محیط زیست نباید از طرف مردم انجام شود.

نبی یان ضمن بیان اینکه اشغال زیستگاه های طبیعی تنها یکی از عواملی است که باعث ورود حیات وحش به حریم شهرها و روستاها می شود، اظهار کرد: اکنون با توجه به محدودیت تردد افراد به دلیل شیوع ویروس کرونا فضای امنی برای حیات وحش به خاطر کاهش حضور انسان ها فراهم شده و این شرایط باعث شده در اقصی نقاط دنیا حیوانات بیشتر به مناطق سکونتگاهی نزدیک شوند.

ضرورت جبران خسارات ناشی از صدمات حیات وحش به کشاورزان و دامداران

این کارشناس حیات وحش درباره ورود حیوانات به اراضی کشاورزی و حمله به دام گفت: تا حد امکان نباید با گسترش اراضی کشاورزی به زیستگاه های حیات وحش تجاوز کنیم. درواقع با گسترش زمین های کشاورزی بدون مجوز و بدون هماهنگی با نهادهای متولی از طریق قطع درختان جنگل ها و تخریب مراتع خودمان این امکان و تهدید را فراهم می آوریم که حیات وحش وارد اراضی کشاورزی شوند و به محصولات آن صدمه وارد کنند اما برای جلوگیری از ورود حیات وحش به اراضی کشاورزی که از گذشته وجود داشته است، بهترین راه حل پیشگیری است.

وی ادامه داد: روش های مختلفی برای ممانعت از نزدیک شدن حیوانات به اراضی کشاورزی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به احداث فنس های حفاظتی و حفاظ های الکترونیک که با ایجاد اصوات فراصوت باعث ایجاد ترس در حیوانات می شود و بهره گیری از روش های خلاقانه بعضی کشاورزان مانند آویزان کردن قوطی های فلزی به پرچین اشاره کرد.

این پژوهشگر حیات وحش با اشاره به اینکه در بعضی مواقع ممکن است علی رغم انجام اقدامات پیشگیرانه باز هم حیوانات وارد زمین کشاورزی شوند یا به دام ها حمله کنند، گفت: در این شرایط لازم است تمهیداتی به منظور جبران خسارات وارد شده به کشاورزان و دامداران اندیشیده شود. یکی از این راه حلها که در بسیاری از نقاط دنیا انجام می شود و در ایران نیز به صورت جسته و گریخته اجرا شده است ایجاد صندوقی برای تامین خسارات ناشی از حضور حیوانات وحشی در اراضی کشاورزی یا حمله به دام است.

نبی یان در پایان گفت: لازم است که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادهای ذی ربط از جمله منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و حتی در مواقعی شهرداری ها با همکاری یکدیگر صندوقی برای تامین مالی ضرر و زیان وارد شده به کشاورزان و دامداران ایجاد کنند تا بتوانند به این شکل خطر کشته شدن گونه های جانوری که به حریم مناطق سکونتگاهی، کشاورزی یا دامداری وارد می شوند را به حداقل برساند. در چنین شرایطی دامداران و کشاورزان از بیمه بودن محصولات و سرمایه خد و تامین خسارت های وارده مطمئن هستند و این باعث می شود تعارض بین انسان و حیوان و از بین رفتن گونه های با ارزش جانوری را به حداقل برسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 342

به "در مواجهه با حیات وحش چگونه رفتار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مواجهه با حیات وحش چگونه رفتار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید