10 کشور خیالی در فیلم ها و همتای آن ها در دنیای واقعی

به گزارش کیوسک خبری آشنا، فیلم ها به تماشاگران یاری می نمایند تا به سرزمین ها و مکان هایی سفر نمایند که خارق العاده هستند و فراتر از مرز های خیال و تصور آنهاست و هر چه قدر که دنیای خیالی فیلم ها بهتر ساخته گردد، برای هواداران واقعی تر به نظر خواهد رسید. بسیاری از مکان های با شکوه دنیای سینما، ریشه در دنیای حقیقی ما انسان ها دارد که معمولا واقعی بودن آن ها را تضمین می نماید و گویا داریم در این فضا زندگی می کنیم که به دلیل معماری، سنت و تاریخ آن مکان است که فضای خیالی را بیش از پیش به واقعیت نزدیک می نماید.

10 کشور خیالی در فیلم ها و همتای آن ها در دنیای واقعی

اهمیتی ندارد که داستان فیلم حماسی باشد یا پر از خشونت. با ساختن سرزمین های خیالی بر اساس مکان های واقعی، احتمال بشتری دارد که هواداران و مخاطبان، داستان فیلم را باور نمایند خواه جهان سینمایی مارول باشد یا سرزمین میانی سری فیلم های ارباب حلقه ها یا یکی از مکان های منحصر به فرد و فانتزی فیلم های ورس اندرسون. مهم تر از همه این ها، این فیلم ها تماشاگران را به قلمرو هایی می برد که تنها در خیال خود، تصور حضور در این مکان ها را دارند. در فهرست زیر با بعضی از این کشور های خیالی آشنا می شویم.

10. پادشاهی زاموندا (Zamunda)

 • نمایش در فیلم: سری فیلم های سفر به آمریکا (Coming to America)
 • منبع الهام: کشور های غرب آفریقا و کشور اتیوپی

پادشاهی زاموندا از فیلم سفر به آمریکا و دنباله این فیلم یعنی سفر به آمریکا 2 بر اساس چند کشور آفریقایی بنا شده است که در آن ها شخص اول ممکلت از قدرت و ثروت فراوان بهره می برد و سبک زندگی اش به مانند یک پادشاه است و در کنار این ها، مولفه ها و رسوم سنتی کشور های مختلف، از شمال آفریقا تا قبایل غرب آفریقا و صحرا نشین ها با یکدیگر تلفیق شده اند.

کشورهایی مثل اسوانتینی در جنوب قاره آفریقا (نام قبلی این کشور سوازیلند است) که هنوز سلطنت در آن ها جریان دارد، با حکمرانی افرادی اداره می گردد که مثل یک پادشاه هستند و کاخ ها یی مجلل، کلکسیون عظیمی از آثار هنری و ثروتی چشمگیر برای خود اندوخته اند.

9. کشور جنویا (Genovia)

 • حضور در فیلم : سری فیلم های دفتر خاطرات شاهدخت (The Princess Diaries)
 • منبع الهام: کشور موناکو

کشور کوچک و دوردست جنویا که در سری فیلم های دفتر خاطرات شاهدخت به تصور کشیده شده است، به نظر می رسد که شبیه کشور هایی است که در اروپای شرقی یافت می گردد و دارای موقعیت جغرافیایی واقعی بین کشور های ایتالیا و فرانسه است.

با اینکه قدری مبهم است اما گویا عقل سلیم اینگونه حکم می نماید که این کشور خیالی از کشوری مثل موناکو الهام گرفته شده است، پادشاهی کوچکی که از شمال و غرب و شرق خود با کشور فرانسه هم مرز است و در جنوب آن دریای مدیترانه واقع شده است. کشوری که وقتی گریس کلی، بازیگر نام آشنای هالیوودی در سال 1956 با شاهزاده این کشور رینیه سوم ازدواج کرد و ملکه این کشور شد و جهانی بازیگری را رها کرد، به یکباره مشهور شد و سر زبان ها افتاد. موناکو تنها کشوری است که می تواند به خوبی خط ساحلی مدیترانه ای جنویا را با انبوهی از تپه ها برای محصولات کشاورزی به تصویر بکشد. اما بر خلاف موناکو، شن سفید ریوریایی کشور جنویا، از دیگر کشور ها وارد نشده است.

8. فلورین (Florin)

 • نمایش در فیلم: عروس شاهزاده (The Princess Bride)
 • منبع الهام: کشور ایتالیا (جمهوری فلورانس در ایتالیای قدیم)

جهان با صفا و دل انگیز فلورین به احتمال زیاد بعد از سکه ی فلورین نامگذاری شده است، سکه ای از حکومتی که در جمهوری فلورانس جریان داشته است. جمهوری فلورانس امروزه بخشی از کشور ایتالیا محسوب می گردد، اما سکه های طلایی اش در اوایل رنسانس ضرب شده است که با حال و هوای افسانه ها مطابقت دارد.

عروس شاهزاده که بر اساس داستان فانتزی در سال 1973 نوشته ولیلیام گلدمن ساخته شده است، داستانی تاریخی را درباره یک عروس شاهزاده، دزدان دریایی ترسناک رابرتز و همه شخصیت های رنگارنگی که طی جنگ بر سر مرز بین دو کشور، شاهد حضورشان هستیم، بازگو می نماید که همگی این شخصیت ها و داستان های خیالی، بر اساس داستان هایی است که گلدمن به بچه های خود قبل از خوابیدن تعریف می نموده است.

7. تمیسکیرا (Themyscira)

 • نمایش در فیلم: سری فیلم های زن شگفت انگیز (Wonder Woman)
 • منبع الهام: تمدن یونان باستان

جریزه بهشتی تمیسکیرا که در فیلم های زن شگفت انگیز و زن شگفت انگیز 1984، به تصویر کشیده شده است، آمازونی های نیرومندی را نشان می دهد که در آن با آرامش و صلح زندگی می نمایند و برای روزی آماده می شوند که مدینه فاضله آن ها توسط افرادی از جهان دیگر، مورد تهاجم و حمله قرار گیرد.

خالقان این ابرقهرمان جاودانه یعنی ویلیام مولتون مارستون و اچ.جی. پیتر شهر تمیسکیرا را بر اساس پایتختی افسانه ای به همین نام بنا نموده اند که امروزه در کشور اوکراین واقع است ولی در واقع سابقا بخشی از قلمروی امپراتوری یونان باستان بوده است که در آن زنان نیرومند و قدرتمند افسانه های یونان اقامت داشتند و حکمرانی می کردند.

6. واکاندا (Wakanda)

 • نمایش در فیلم : پلنگ سیاه (Black Panther)
 • منبع الهام: کشور لسوتو

یکی از سرزمین های خیالی مشهور جهانی سینما، کشور واکاندا است که علت شهرت آن، موفقیت چشمگیر و محبوبیت بسیار زیاد فیلم ابرقهرمانی مارول یعنی پلنگ سیاه است که این فیلم و کشور عظیم و پر از تکنولوژی های گوناگون را سر زبان ها انداخت. مدینه فاضله ای که در جهانی با منابع طبیعی بسیار و به دور از چشم ما واقع شده است و به دلیل سپر پیشرفته ای که وظیفه محافظت از این کشور را بر عهده دارد و آن را مخفی می نماید، از سایر کشورهای آفریقایی جدا شده است و پیدا کردن آن عملا ممکن نیست.

گفته می گردد که کارگردان این فیلم، رایان کوگلر، عاشق کشور آفریقایی لسوتو شده است و این کشور را انتخاب نموده است تا داستان تمدن واکاندا را برا اساس این پادشاهی جنوب آفریقا بیان کند. همچنین تصاویری نیز از مردمان باسوتو که ساکنان محلی این سرزمین به شمار می آیند، به چشم می خورد که با بالاپوش های رنگارنگی که توسط ماموران مرزی واکاندا به تصویر کشیده شده است، به نمایش در آمده است.

5. شایر (The Shire)

 • نمایش در فیلم: سه گانه ارباب حلقه ها و سه گانه هابیت (Lord of The Rings & Hobbit Triologies)
 • منبع الهام: کشور انگلیس

یکی از پرطرفدارترین و جذاب ترین جهان های سینمایی، سرزمین میانی افسانه ارباب حلقه هاست. قاره ای که در آن موجودات عجیب و غریب با توانایی های خارق العاده به مانند الف ها، انت ها، جادوگران و اورک ها در کنار انسان ها حضور دارند. طراحی پیچیده این سرزمین وسیع، می تواند مربوط به ساختار جغرافیایی اروپای غربی باشد که که در آن منطقه ی شایر که هابیت های کوتوله زندگی می نمایند، بر اساس کشور انگلیس ساخته شده است.

جی .آر.آر تالکین تپه های در حال حرکت و شهر های شایر را بر اساس نواحی روستایی کشور انگلیس بنا نموده است. روستا هایی که خود او دوران کودکی اش را در آن گذرانده است. در حالی که پیتر جکسون چشم انداز ها و مناظر پهناور کشور نیوزیلند را برای ساخت سه گانه های ارباب حلقه ها و هابیت برگزید، خیلی سخت نیست که بفهمیم چرا حومه شهر ها در کشور انگلیس به عنوان اصلی ترین منبع الهام این فیلم شناخته می گردد.

4. زوبروکا (Zubrowka)

 • نمایش در فیلم: هتل عظیم بوداپست (The Grand Budapest Hotel)
 • منبع الهام: کشور های اروپای شرقی

در حالی که وبسایتی مسحورنماینده برای این کشور خیالی و جهانی فانتزی و سرخوش نماینده اش وجود دارد و حتی استودیو فیلم سازی نیز به این نام وجود دارد، ولی هواداران فیلم هتل عظیم بوداپست ساخته وس اندرسون، نمی توانند جمهوری زوبروکا را از نزدیک ببیند چرا که اصلا چنین کشوری وجود ندارد. در حالی که این کشور از فضا های موجود در کشورهای اروپای شرقی الهام گرفته شده است، یاد آور فضای حاکم بر این کشور ها در قرن بیستم و دوران پس از جنگ جهانی دوم است.

3. نورلند (Neverland)

 • نمایش در فیلم : فیلم های هوک، پن و پیتر پن (Hook - Pan - Peter Pan)
 • منبع الهام: کشور بلیز

سرزمینی که خانه پسران گمشده، کاپیتان هوک، تینکربل و البته شخصیت پیتر پن است. نورلند در چندین فیلم به تصویر کشیده شده است و داستان این فیلم درباره پسری است که در چندین دهه گذشته به اندازه کافی رشد ننموده است. فیلم هایی مثل هوک محصول 1991 ساخته استیون اسپیلبرگ، پن محصول سال 2015 ساخته جو رایت و پیتر پن محصول سال 2003 ساخته پی . جی. هوگان. گرچه خالق این داستان افسانه ای یعنی جی. ام. بری سرنخ هایی غیر عملی را در خلال داستان در اختیار ما قرار داده است (مثل دومین ستاره از سمت راست تا وقتی که صبح فرا رسد) ولی بعضی از هواداران سعی کردند تا مکان واقعی این سرزمین را پیدا نمایند.

متیو پاتریک مجری کانال یوتیوبی The Film Theorists ساعت ها وقت خود را صرف کرد و فیلم هایی را که در آن نورلند حضور داشت، مورد آنالیز و جست وجو قرار داد تا بلکه اثری از مکان واقعی این کشور پیدا کند. او در نهایت اینگونه استنباط کرد که بر اساس جغرافیا، الگوی آب و هوا و بعضی راهنماهای بصری، این قلمروی خیالی باید مربوط به تورنف آتل (Turneffe Atoll) در کشور بلیز واقع در ناحیه مرکزی قاره آمریکا باشد.

2. پانم (Panem)

 • نمایش در فیلم: سری فیلم های بازی های گرسنگی (The Hunger Games)
 • منبع الهام: تمدن روم باستان

در سری فیلم های بازی های گرسنگی و همچنین کتاب های این داستان خیالی، به نظر می رسد که کشور پانم بخشی از آمریکای شمالی، یا بخش هایی از کانادا یا حتی بخش هایی از کشور مکزیک باشد. این کشور به عنوان یکی از آخرین سنگرهای جوامع انسانی در برابر جنگ های هسته ای و بیوشیمیایی و بیماری و قحطی حاصل از آن شناخته می گردد و چشم امید همه انسان ها به این تمدن است.

پانم بر اساس روم باستان مدل سازی شده است که هر 12 منطقه آن به شهر کاپیتول که در واقع پایتخت پانم است، وفادار هستند که روم باستان و معماری و سنت ها و آداب و رسوم این تمدن کهن را تداعی می نماید. مثل بازی های رقابتی تا ذهن عامه مردم را از مسائل زیرساختی آشکار این تمدن های به ظاهر بی عیب و نقص منحرف کند. در مقابل، برای محافظت ارتش کاپیتول از این نواحی دوازده گانه، مناطق مختلف این تمدن، خراج و منابع کشاورزی را به بخش مرکزی می فرستادند.

1. وادیا (Wadiya)

 • نمایش در فیلم: دیکتاتور (The Dictator)
 • منبع الهام: کشور اریتره

در حالی که فیلم دیکتاتور ساخته ساشا بارون کوهن بر اساس شخصیت و زندگی دو دیکتاتور بدنام و ظالم یعنی صدام حسین عراقی و معمر قذافی لیبیایی ساخته شده است، این بازیگر می خواست تا دیکتاتورش از کشوری کاملا متفاوت باشد.

وقتی بارون کوهن با طراح صحنه حرف می زد، به او گفت که می خواهد وادیا کشوری باشد که نه یک کشور خاورمیانه ای است و نه یک کشور آفریقایی بلکه همزمان عناصری از هر دو منطقه را در خود دارد و البته مشخصه هایی از کشور امارات متحده عربی. این کشور باید کاملا واقعی به نظر می رسید که در خاتمه کشور آفریقایی اریتره که میزان ظلم در آن رکورد جهانی دارد، انتخاب شد تا کشور خیالی مورد نظر را نمایش دهد.

منبع: Screen Rant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 605

به "10 کشور خیالی در فیلم ها و همتای آن ها در دنیای واقعی" امتیاز دهید

9 کاربر به "10 کشور خیالی در فیلم ها و همتای آن ها در دنیای واقعی" امتیاز داده اند | 4.1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کشور خیالی در فیلم ها و همتای آن ها در دنیای واقعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید