رودهای مهم ایران کدامند؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، درست است که ایران کشور گرم و خشکی محسوب می شود، ولی دلیل نمی شود که رود و رودخانه نداشته باشد. از آنجایی هم که ما مردمانی هستیم که به آب، آبشار، رودخانه، رود،دریاچه و دریا علاقه وافری داریم، شهرهایی که به اصطلاح آبی دارند و می توان در ساحل یا رودشان نشست، تنی به آب زد یا بساط کباب را علم کرد یا با نگاه کردن به آبش غم ها را زدود، در قلبمان عزیزترند. از شهرهای شمالی بگیرید تا اصفهان و شهرهای جنوبی مثل اهواز. جز رود و رودخانه های فصلی ایران، برخی دیگر از رودهای این سرزمین هم هستند که در تمامی طول سال پرآبند. و می توان در هروقتی از سال به آنها سفر کرد. به نظر شما رودهای مهم ایران کدامند؟

رودهای مهم ایران کدامند؟

رود ارس

ارس که در زمانی محلی به آن آراز هم می گویند به معنی تیزرو و آنچه به سرعت جریان دارد است. ارس که با 1072 کیلومتر طول، طولانی ترین رود و از رودهای مهم ایران محسوب می شود، از کوه های مین گول (هزار برکه) ترکیـه در جنوب شهـر ارزروم سرچشمه می گیرد. طبیعت سرسبز جزیره ها، پرندگان و کوه های سر به فلک کشیده اطراف رود ارس، جاذبه این رود است. به علاوه که به خاطر ماهی های زیادی که دارد، در وقت پرآبی رود که تابستان هاست، تصویر قلاب های ماهیگیری به خصوص در شهر های جلفا، پلدشت، سیه رود و سواحل حاشیه ای این شهرها دیدنی است. رود ارس از شهرهای ماکو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند.

زیباترین جنگل های ایران

رود کارون

تنها رود ایران که به آب های دیگر کشورها راه دارد، کارون است. کارون که زمانی عنوان هایی چون بزرگترین و پرآب ترین رودخانه ایران را یدک می کشد،تنها رود ایران هم هست که در بخشی از آن کشتیرانی می کنند. اهمیت کارون به همینجا هم ختم نمی شود. این رود با 950 کیلومتر طول، آب آشامیدنی اهوازی ها را هم تامین می کند. کارون از زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری سرچشمه می گیرد. پیچ و خم های کارون بر سر راه این رود، خوزستان را به جایی دیدنی تبدیل کرده است. کارون از شهرکرد، بروجن، لردگان، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر، اهواز و خرمشهر، استان های چهار محال و بختیاری و خوزستان می گذرد.

زاینده رود

نام زاینده رود آدم را یاد اصفهان می اندازد و وقت هایی که زاینده رود پرآب است و در اصفهان جاری، یکی از سرزنده ترین وقت های شهر را میتوان دید. زاینده رود یا زنده رود به معنی رود زندگی بخش، قسمت اصلی اش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد. در ادامه هم رودخانه های پلاسجان و چندین رودخانه فصلی در فریدونشهر به آن اضافه می شوند و در نتیجه بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران تشکیل و زمین های تشنه را سیراب می کند. زاینده رود از کارون مشتق شده و به باتلاق گاوخونی سرازیر می شود و مالکیتش همیشه یکی از موارد اختلاف بین خوزستانی ها و اصفهانی ها بوده. یکی از دیدنی ترین قسمت های زاینده رود، پل های تاریخی اصفهانند که شکوهش را دوچندان کرده اند. قایق سواری در زاینده رود و تماشای مردمی که با شور خاصی به مرغان دریایی رودخانه غذا می دهند میتواند ساعتها آدم را سرگرم کند.

جاجرود

از مهمترین رودهای ایران و تهران، رودخانه جاجرود است که رودخانه ای دائمی است. جاجرود که حاشیه اش یکی از تفرجگاه های تهران به شمار میرود، بخش زیادی از آب شرب تهران را هم تامین می کند و برای همین هم سد لتیان روی آن ساخته شده. در رودخانه جاجرود، ماهی هایی مثل قزل آلا، سالمون و کپور هم زندگی می کنند و هوس ماهیگیری در آن بسیاری را به کناره آن می کشاند. درختانی مثل زالزالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، اطراف جاجرود را تماشایی تر کرده. جاجرود در 38 کیلومتری تهران از ارتفاعات کوه های کلون بستک، خرسنگ کوه از رشته کوه های البرز سرچشمه می گیرد.

دریاچه های اطراف تهران مناسب سفری یک روزه

از دیگر رودهای مهم ایران

باهوکلات در سیستان و بلوچستان

این رودخانه به داشتن تمساح ایرانی معروف است.

زرینه رود یا چغاتو

از چهل چشمه کردستان سرچشمه می گیرد و در نهایت به ارومیه می ریزد. این رود، از طولانی ترین رودهای استان آذربایجان غربی است.

طالقان رود

از رودخانه های مهم شهر طالقان است. وجود پوشش گیاهی و جانوری متنوع و انواع ماهی ها باعث معروفیت این رود شده است.

رودخانه سفید رود

با طول تقریبی 765 کیلومتر پرآب ترین و طولانی ترین رود استان گیلان محسوب می شود.

رودخانه اترک

از رودخانه های مرزی ایران در شمال شرق کشور محسوب می شود. سرچشمه اصلی این رودخانه ، ارتفاعات هزار مسجد در شمال قوچال است و در نهایت به دریای خزر می ریزد.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 877

به "رودهای مهم ایران کدامند؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "رودهای مهم ایران کدامند؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رودهای مهم ایران کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید