ساختمان هایی با معماری دوران نازی ها در آلمان ، تصاویر

به گزارش کیوسک خبری آشنا، نازی ها به طور جدی می خواستند فزونی آلمان و نژاد آریایی را به نمایش بگذارند و معماری یکی از بهترین راه ها برای نمایش این امر بود. سبک معماری نازی ها از روم باستان تقلید نموده بود و هیتلر امیدوار بود در این زمینه پیشرفت هم داشته باشد. هدف او اصلاح مناظر برلین و تغییر نام آن به ژرمانیا بود. ژرمانیا در واقع پایتخت اروپای تحت سلطه آلمان در شمال اروپای مرکزی بود.

ساختمان هایی با معماری دوران نازی ها در آلمان ، تصاویر

آغاز جنگ جهانی دوم، منجر به ساخت بعضی ساختمان های چشمگیر شد. متفقین، در طول جنگ و بعد از آن چندین ساختمان را تخریب کردند، اما بعضی از آن ها جان سالم به در بردند و هنوز هم وجود دارند. با بعضی از این ساختمان ها در ادامه آشنا شوید:

برج ضد هوایی

برج های ضدهوایی (فلک) ساختمان های بزرگ قلعه مانند بودند که برای جلوگیری از حملات هوایی متفقین به برلین و هامبورگ در آلمان و وین اتریش ساخته شده اند. در مجموع هشت برج ساخته شد که هر کدام دارای دیوار های بتنی مسلح با ضخامت بین هشت تا چهارده اینچ (20 تا 35 سانتی متر) بودند. دیوار ها برای بمب های متفقین حتی وقتی که مستقیماً مورد حمله قرار می گرفتند، نفوذناپذیر بودند و هیچ یک از آن ها در طول جنگ تخریب نشد.

هر برج ضد هوایی از دو برج تشکیل شده بود: یک برج جنگی G با هشت تفنگ ضد هوایی 128 میلیمتری و سی و دو تفنگ 20 میلیمتری و یک برج فرماندهی L با یک رادار و چهل تفنگ 20 میلیمتری. این برج جنگی با اسلحه های 128 میلیمتری خود که دارای قدرت شلیک قابل توجه 8000 گلوله در دقیقه است، می تواند با اهداف زمینی از فاصله هشت و نیم مایلی و با اهداف هوایی که در فاصله 50 هزار مایلی هوا قرار دارند درگیر گردد. از این برج ها به عنوان پناهگاه نیز استفاده می شد و ده هزار نفر در آن می توانستند پناه بگیرند.

امروزه یکی از برج ها در وین اتریش به آکواریوم تبدیل شده و دیگری توسط این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. از برج سوم برای نگهداری آثار هنری استفاده می گردد. یک برج دیگر نیز در حال تبدیل شدن به نیروگاه انرژی تجدیدپذیر برای تأمین برق هزار خانه و گرمایش سه هزار خانه است.

قلعه ملی سوسیالیست فوگلسانگ

قلعه ملی سوسیالیست فوگلسانگ، در آیفل آلمان بین سال های 1934 و 1936 ساخته شد. از این مکان به عنوان یک مدرسه برای آشنا کردن جوانان آلمانی با ایدئولوژی نازی استفاده می شد، اما این فرایند با آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 متوقف شد و طی جنگ به یک پایگاه نظامی و بعد از جنگ نیز به محلی برای آموزش ارتش بلژیک تبدیل شد. این محل به دولت آلمان برگردانده و به یک موزه تبدیل می گردد.

بر خلاف دیگر ساختمان های ساخته شده از طریق نازی ها، در قلعه فوگلسانگ هنوز نماد های آلمان نازی از جمله سواستیکا دیده می گردد. دیگر نماد های نازی که روی دیوار بوده با گچ پوشانده شده اند. یهودی های آلمانی خواهان تخریب این قلعه شده بودند و عده دیگر نیز ایده تبدیل آن به یک هتل یا موزه را داده بودند.

اردوگاه کار اجباری داخائو

اردوگاه کار اجباری داخائو در آلمان، از بدنام ترین اردوگاه های کار اجباری آلمان ها بوده است. این مکان در ابتدا برای این ساخته شد تا محلی برای نگهداری زندانیان سیاسی باشد، اما به مرور به محلی برای زندانی کردن یهودی ها، انجام آزمایشات پزشکی و کار اجباری تبدیل شد. مثل اردوگاه های کار اجباری دیگر در دوران نازی ها بر در ورودی این مکان نوشته شده Arbeit Macht Frei به این معنا که کار، آزاد می نماید.

این اردوگاه اتاق های گاز نیز داشت که به نظر می رسد، هرگز استفاده نشده اند. زندانی های این اردوگاه دسته بندی می شدند و کسانی که حکم مرگ برای آن ها صادر می شد به اردوگاه های دیگر فرستاده و به قتل می رسیدند اردوگاه داخائو اکنون به یک موزه تبدیل شده و هر ساله 800 هزار بازدیدنماینده دارد.

تفرجگاه پرورا

این مکان تفریحی که در جزیره روگن آلمان ساخته شده، بخشی از برنامه نازی ها به نام قدرت از راه خوشی بود. این مکان علاوه بر اینکه نقش مهمی را به عنوان یک مقصد گردشگری بازی می کرد، مکانی آموزشی نیز بود و بازدیدنمایندگان با ایدئولوژی نازی ها آشنا می شدند. این مکان از هشت ساختمان شبیه به هم ساخته شده که شامل سالن های سینما، سالن های تئاتر و همینطور 10 هزار اتاق که منظره ای رو به اقیانوس داشتند، می شد.

یکی از این هشت سازه، بعد از جنگ توسط شوروی تخریب شد. یکی از آن ها به مسافرخانه تبدیل شده و دو ساختمان دیگر مالک شخصی دارند. 4 ساختمان باقی مانده هم در حال بازسازی و تبدیل به ساختمان های لوکس هستند که انتظار می رود تا سال 2022 تکمیل شوند.

آشیانه گرگ

آشیانه گرگ که در آلمان به آن Wolfschanze گفته می گردد در کنتشین لهستان واقع شده است و مرکز فرماندهی آدولف هیتلر در طول جنگ جهانی دوم بود. در این مکان بود که هیتلر از توطئه قتل یکی از افسران نازی به نام کلاوس فون اشتاوفنبرگ جان سالم به در می برد. در این سوء قصد اشتاوفنبرگ کیفی حاوی بمب را در کنار آدولف هیتلر قرار می دهد، اما لحظاتی قبل از انفجار این بمب جا به جا می گردد و ترور هیتلر نافرجام می ماند.

انتخاب این مکان برای ساخت آشیانه گرگ بسیار با دقت صورت گرفته. چرا که در میان جنگل ها پنهان شده و در نزدیکی دریاچه واقع شده است تا از حمله زمینی در امان باشد. این آشیانه بیش از 80 ساختمان و پناهگاه و حدود 2 خزار خدمه و سرباز دارد. برای محافظت بیشتر در برابر حمله زمینی 50 هزار مین نیز در اطراف این آشیانه گذاشته شده بود. این مکان نصفه و نیمه توسط خود نازی ها تخریب شد و اکنون به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است.

وزارت هواپیمایی رایش

وزارت هواپیمایی رایش، با 2 هزار و 800 اتاق و دالان های 7 کیلومتری مرکز اصلی نیرو های هوایی نازی بوده است و وقتی در سال 1936 ساخته شد یکی از پیچیده ترین و بزرگترین ساختمان های زمان خود بود. در کمال شگفتی این ساختمان با وجود اهمیت بالایی که داشته در طی جنگ آسیب زیادی ندیده است.

از این ساختمان اکنون نیز برای ساخت فیلم هایی که در دوران نازی ها می گذرند، استفاده می گردد. با وجود اینکه این مکان روی عموم باز نیست، اما آگوست هر سال یه تور برای دیدن این مکان گذاشته می گردد. این ساختمان اکنون به ساختمان خزانه داری آلمان تبدیل شده است.

پناهگاه Fichtebunker

این پناهگاه که در منطقه کرویتسبرگ واقع در برلین واقع شده است، طی سال های 1883 و 1884 ساخته شد تا از آن به عنوان منبع ذخیره گاز برای چراغ های خیابان استفاده گردد. این مکان بعد از آنکه استفاده از الکتریسته رایج شد، بدون استفاده باقی ماند تا نهایتاً نازی ها از آن به عنوان به پناهگاه استفاده کردند. این سازه برای نقش جدیدش هم بسیار کارآمد بود چرا که دیوار های بیرونی آن ضخامتی حدوداً 2 متری داشتند. این ساختمان چندین طبقه دارد که در هر کدام 12 اتاق ایجاد شده. این ساختمان بعد از جنگ سرد متروک باقی ماند تا اینکه یک کمپانی خصوصی آن را در سال 2006 خرید و با یک باغ روی سقف آن، این پناهگاه را به یک آپارتمان لوکس تبدیل کرد.

ورزشگاه Reichssportfeld

آدولف هیتلر دستور ساخت مجتمع ورزشی Reichssportfeld را صادر کرد تا از آن برای بازی های المپیک برلین در سال 1936 استفاده گردد. او از طرفی با استفاده از این رویداد و ورزشگاه می خواست قدرت و فزونی آلمان ها و نژاد آریایی را به نمایش بگذارد. این ورزشگاه بعد از جنگ به مرکزی برای ارتش انگلیس تبدیل و نام آن نیز به ورزشگاه المپیک برلین تغییر داده شد تا هرگونه ارتباط آن با آلمان نازی را حذف کند.

این ورزشگاه بعد از آنکه انگلیس آن را ترک کرد، یک مکان فرهنگی و ورزشی باقی ماند و حتی در جام جهانی سال 1974 سه بازی به میزبانی آلمان غربی در آن برگزار گردید. این ورزشگاه هنوز هم پابرجاست و ورزشگاه خانگی تیم فوتبال هرتابرلین محسوب می گردد.

فرودگاه برلین تمپل هوف

فرودگاه برلین تمپل هوف، در دهه 1930 میلادی یکی از شلوغترین فرودگاه های اروپا بود. وقتی قدرت دست نازی ها بود، این مکان را تعطیل و آن را به یک اردوگاه کار اجباری تبدیل کردند. در نهایت آن ها دوباره تصمیم گرفتند که آن را دوباره به یک فرودگاه تبدیل نمایند که البته هیچگاه تکمیل نشد. امروزه این فرودگاه به یک پارک عمومی تبدیل شده و ساختمان های آن هم به مکانی برای پناهندگانی از سوریه و عراق تبدیل شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 598

به "ساختمان هایی با معماری دوران نازی ها در آلمان ، تصاویر" امتیاز دهید

1 کاربر به "ساختمان هایی با معماری دوران نازی ها در آلمان ، تصاویر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان هایی با معماری دوران نازی ها در آلمان ، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید