عکس ، کوچه آینه ای تهران کجاست؟ ، رسم برادری لابه لای آجر و سیمان ، اینجا همه چیز را دو تا می بینید!

به گزارش کیوسک خبری آشنا، در این کوچه، ساختمان ها، حیاط ها، درختان، نوع طراحی و نقشه کشی بناها، همه و همه مثل آینه و بر اساس اصل قرینه سازی صورت گرفته است؛ یعنی چیزی نیست که در سمت راست کوچه باشد، اما سمت چپ آن را نبینید.

عکس ، کوچه آینه ای تهران کجاست؟ ، رسم برادری لابه لای آجر و سیمان ، اینجا همه چیز را دو تا می بینید!

خبرنگاران - مریم قاسمی : کوچه آینه ای تهران و خانه های دوقلوی روبه روی هم 84 سال پیش به وسیله خانواده لولاگرها با هنرمندی استاد حسن بنا ساخته شده و درختان در حیاط خانه ها متقارن و به موازات هم کاشته شده است.

قصه های خواندنی تهران را اینجا ببینید

محمدباقر لولاگر حدود سال 1317 تصمیم می گیرد با شراکت برادرش، زمینی در محدوده کوچه لولاگر، خیابان نوفل لوشاتو، بخرد و در آن هر آنچه برای خود و خانواده اش از خانه و بنا می سازد، برای برادر و خانواده او نیز به طور یکسان بسازد. حاصل این شراکت، کوچه لولاگر فعلی (تقریبا به طول 300 متر) شد که خانه ها با همه متعلقاتشان در آن قرینه هستند و تا به امروز به شکل و شمایل قدیمی خود، با آن بالکن ها و بهارخواب های دل انگیز، وفادار مانده است.

جالب اینکه کوچک ترین جزئیات این سو و آن سوی کوچه یکسان در نظر گرفته شده است؛ به این صورت که حتی درختان حیاط ها متقارن و با تعداد مشابه و در نقاط مشابه کاشته شده است. با این قرینه سازی که در کوچه لولاگر شکل گرفت، هیچ کوچه یا خیابانی در مرکز زیبایی آن را ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1144

به "عکس ، کوچه آینه ای تهران کجاست؟ ، رسم برادری لابه لای آجر و سیمان ، اینجا همه چیز را دو تا می بینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کوچه آینه ای تهران کجاست؟ ، رسم برادری لابه لای آجر و سیمان ، اینجا همه چیز را دو تا می بینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید