مدیرعامل بهشت زهرا: آمار متوفیان در نیم قرن اخیر بی سابقه است

به گزارش کیوسک خبری آشنا، بهشت زهرا تنها یک آرامستان نیست؛ شهری است با قدمت 50 ساله و وسعت 584 هکتار؛ شهری که دیر یا زود همه راهی آن می شویم؛ شهری که طی 13 ماه گذشته و پس از آمدن کرونا سختی ها و فشار های زیادی را به خود دیده، اما خدمت رسانی در آن لحظه ای متوقف نشده است.

مدیرعامل بهشت زهرا: آمار متوفیان در نیم قرن اخیر بی سابقه است

به گزارش همشهری، اگرچه کووید-19سبک زندگی ها را تغییر داد، اما در این شرایط بحرانی، بهشت زهرا جزو معدود جا هایی بود که نه تن ها اقداماتش کمتر نشد، بلکه کوشش های کارکنانش چند برابر هم شد. کرونا جمعیت شهر ها را کم کرد، اما ساکنان این شهر خاموش را زیاد. به همین دلیل تطهیرنمایندگان لباس جهاد به تن نموده و شبانه روز برای تطهیر قربانیان کرونا کوشش کردند و از این رو لقب مدافعان خدمت به آن ها داده شد؛ کسانی که از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز حدود 40 درصد قربانیان این ویروس منحوس را تطهیر نموده اند، ولی همچنان گمنام و بی نام و نشان به کار خود ادامه می دهند تا چراغ خدمت در خانه آخر روشن بماند.

در این روز های خاتمه سال که مردم کنار مزار عزیزان سفرنموده شان می فرایند و با قرائت فاتحه و ریختن آب و گلاب و گذاشتن گل و گلدان، یادی از آن ها می نمایند، جای دوری نمی رود که برای سلامتی عزیزان مشغول به کار در بهشت زهرا و سایر آرامستان ها نیز دعا نمایند؛ هر چند سال جاری هم مانند سال گذشته به دلیل شیوع کرونا پنجشنبه و آدینه آخر سال محدودیت هایی برای حضور در بهشت زهرا اعمال خواهد شد، اما به گفته مدیرعامل سازمان در های آرامستان به روی مردم بسته نمی گردد و شهفرایندان در یک همراهی شایسته تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا را جدی خواهند گرفت.

روز های خاتمه سال 99 فرصت را غنیمت شمردیم و سراغ مدیرعامل سازمان بهشت زهرا رفتیم تا هم جویای اقدامات اجرا شده و در دست انجام باشیم و هم از زحمات و کوشش های پرسنل این آرامستان و آنچه کرونا بر سر این شهر آورده است، بنویسیم.

براساس آمار های سازمان، قبل از کرونا به طور میانگین روزانه 200 متوفی در بهشت زهرا پذیرش می شد. با شیوع این بیماری، تعداد متوفیان چقدر افزایش داشته است؟

بیماری کرونا یک بحران است که فقط کشور ما را درگیر ننموده و جهان گرفتار آن شده و هر روز تعداد زیادی از مردم را به کام مرگ می کشاند. در مدت یک سالی که از کرونا می گذرد، قطعاً با افزایش پذیرش متوفی در بهشت زهرا روبرو بودیم و همچنان هم هستیم، اما آمار ها ثابت نیست و نمی توان قاطعانه اظهارنظر کرد. به طور کلی می توانم بگویم که آمار متوفیان در روز به 400 متوفی هم رسیده که در طول 50 سال اخیر بی سابقه بوده است.

به دلیل شیوع کرونا شهر ها قرنطینه شدند، اما این آرامستان که، چون شهر عظیمی است، قرنطینه نشد. آیا آماری از تردد روزانه شهفرایندان در آن دارید؟

اگربه طور متوسط در شرایط عادی 200 متوفی در روز داشته باشیم و به طور متوسط برای خاکسپاری هر متوفی 100 نفر وارد بهشت زهرا شوند، روزانه 20 هزار نفر می گردد. البته به این عدد مراجعه نمایندگانی که برای برگزاری مراسم سوم، هفتم، چهلم و سال هم به بهشت زهرا می آیند را باید افزود. اگر این اعداد را کنار هم بگذاریم و یک محاسبه ریاضی انجام دهیم، باید بگویم که روزانه به طور متوسط 100 هزار نفر به بهشت زهرا مراجعه می نمایند که قطعاً در روز های کرونایی این آمار افزایش هم داشته است.

سازمان بهشت زهرا در بحران کرونا چه اقدامات مهمی داشته است؟

بهشت زهرا تنها آرامستان متمرکز شهر تهران است که هیچ وقت تعطیلی ندارد و حتی با شیوع کرونا هم تعطیل نشده است و کوشش نموده ایم با رعایت دقیق پروتکل ها و ملاحظات شرعی خدمت رسانی کنیم.

بهمن سال گذشته همزمان با شیوع کرونا، کمیته بحران در این سازمان تشکیل دادیم تا بهترین راه چاره ها را برای مدیریت این بحران انتخاب کنیم. تجهیز مجتمع عروجیان به سردخانه 40 فوتی و 2 سردخانه برای پشتیبانی از سردخانه مرکزی و جداسازی از سیستم سردخانه شهر تهران، تجهیز و آماده سازی سوله بحران بهشت زهرا و اختصاص 2 دستگاه کانتینر 12 متری یخچالدار برای پشتیبانی از سردخانه مرکزی، طراحی و ساخت فوری نوار نقاله برای انتقال اجساد به داخل کانتینر و سایت ایزوله کرونا، تجهیز پرسنل عروجیان، توزیع ماسک رایگان در میان مردم و پرسنل، طراحی سیستم ضدعفونی به صورت مه پاش و ضدعفونی مستمر محوطه های عمومی و آمبولانس ها، اقداماتی بود که در اولویت کار های سازمان نهاده شد.

حرف های ضدونقیضی در خصوص تطهیر متوفیان کرونایی شنیده می گردد. امکان دارد صریح شرح دهید آیا تطهیر با آب انجام می گردد یا خیر؟

در یک ماه اول به دلیل آماده نبودن سایت تطهیر، متوفیان تیمم شدند و پس از فراهم شدن زیرساخت ها و تهیه بهترین دستگاه های تصفیه آب و کلرزنی، تطهیر متوفیان با آب از عصر 16 فروردین آغاز شد و تا همین امروز هم این کار توسط تطهیرنمایندگان سازمان و گروه های جهادی در حال اجرا است.

در تمام جهان متوفیان کرونایی را در یک جای معین تدفین می نمایند. چرا این کار در بهشت زهرا انجام نمی گردد؟

هر کشوری دستورالعمل خاصی برای تدفین متوفیان کرونایی دارد؛ در آمریکا متوفیان را در پارک های نیویورک دفن کردند، در ایتالیا جسد ها را کمپرس نموده و داخل زباله ها انداختند و در اوکراین هم جسد متوفیان را سوزاندند. این که در بهشت زهرا قطعه خاصی به متوفیان کرونایی اختصاص داده گردد، افتخار نیست. ما با یک مدیریت درست و اصولی پیروز شدیم، متوفیان کرونایی را با رعایت کامل پروتکل های ستاد مقابله با کرونا در هر قطعه ای که اعضای خانواده شان تقاضا داشتند، خاکسپاری کنیم و این رویه همچنان ادامه دارد. در یک کلام در بهشت زهرا قطعه ویژه کرونایی ها وجود ندارد.

با توجه به شرایط کار در آرامستان، قطعاً باید افراد زیادی به کرونا مبتلا شده باشند. آماری از مبتلایان و متوفیان سازمان ارائه می دهید؟

حدود 40 درصد متوفیان کرونایی کشور در سایت بهشت زهرای تهران پذیرش و تطهیر شده اند. با توجه به این حجم از کار قطعاً باید بیشترین آمار متوفیان در مقایسه با سایر سازمان ها را می داشتیم، اما به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، سازمان بهشت زهرا ازجمله مکان هایی است که پروتکل های ستاد مقابله با کرونا دقیق در آن رعایت می گردد. درحقیقت به واسطه همین اقدامات است که از ابتدا تا به امروز فقط 181 مبتلا داشته ایم و خوشبختانه فوتی نداشته ایم.

با توجه به افزایش مرگ ومیر های ناشی از کرونا، ظرفیت بهشت زهرا چند سال دیگر تکمیل می گردد؟

این آرامستان تا 3 سال دیگر ظرفیت دارد و به همین دلیل از حالا به فکر تأسیس آرامستان های دیگر در چند نقطه هستیم. مکان ها شناسایی و مطالعات اولیه هم اجرا شده است، درصورت تأیید استانداری و تصویب دولت قطعاً اعلام می کنیم.

وزیر بهداشت اخیراً صحبتی درباره کارکنان بهشت زهرا داشته است. چرا به این صحبت ها واکنش نشان ندادید؟

همه پرسنل بهشت زهرا در گمنامی کوشش می نمایند و از همان ابتدا هم به دنبال حاشیه و تنش نبودیم و نیستیم. نکته مهم که لازم می دانم در دفاع از پرسنل این آرامستان بگویم این است که اگر در مراکز درمانی یک پرستار به 8 فرد کرونایی خدمت می نماید در بهشت زهرا 8 نفر فقط به یک متوفی کرونایی خدمات ارائه می دهند؛ بنابراین پرسنل این آرامستان وظیفه خطیری بر دوش دارند و همیشه کوشش نموده اند خالصانه کار ها را به نحو احسن انجام دهند.

فاتحه خوانی از راه دور برای اموات

روز های پنجشنبه و آدینه خاتمه هر سال به گفته مسئولان سازمان بهشت زهرا حدود 3 تا 5 میلیون نفر به این آرامستان می آیند؛ از این رو می توان این حضور میلیونی را بعد از اربعین، عظیم ترین حرکت خودجوش مردمی در جهان تشیع دانست؛ کسانی که در روز های خاتمهی سال کنار مزار عزیزان سفرنموده شان حاضر می شوند و غبار سنگ ها را می شویند و گلاب و گل می گذارند و فاتحه ای می خوانند.

سال گذشته همزمان با شیوع کرونا، محدودیت های سختگیرانه ای در این آرامستان اعمال شد و به گفته سعید خال، در طول 50 سال خلوت ترین پنجشنبه و آدینه آخر سال رقم خورد. سال جاری هم مسئولان این سازمان تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستند و درصورت لزوم و شیوع موج چهارم، چون سال گذشته در این آرامستان اعمال محدودیت می گردد.

ماجرای اتاق پرگل مدیرعامل و آرزوی او

وارد اتاق مدیرعامل بهشت زهرا که می شوید، فقط گل و گلدان می بینید؛ فضای سبزی که مانند یک پارک محلی است. به گفته سعید خال حدود 100 تا 105 گلدان در اتاقش وجود دارد و می خواهد به مراجعه نمایندگان نشان دهد مرگ خاتمه نیست و زندگی همچنان ادامه دارد.

علاوه بر دفتر کار مدیرعامل، همه مدیران و معاونان موظف و مکلف هستند در اتاقشان گلدان داشته باشند و در راستای تکریم پرسنل هم به نام هریک از پرسنل گلدانی وجود دارد که خودشان موظف هستند به آن رسیدگی نمایند.

او همچنین می گوید: متأسفانه اقدامات اجرا شده در دوره های گذشته مدیریت شهری، چهره تهران را دگرگون نموده است و باید برای برطرف این دگرگونی نازیبا کاری انجام می شد که خوشبختانه مدیریت شهری با جسارت این گام را برداشت. جلوگیری از شهرفروشی مهم ترین کار اجرا شده است که قطعاً آیندگان آن را بهتر درک و قضاوت خواهند کرد. آرزوی من برای تهران این است که به زودی با اقدامات پیش روی مدیریت شهری قابل سکونت گردد و بتوانیم زندگی به معنای واقعی را در آن تجربه کنیم.

مردم رعایت نمایند، ما خسته شده ایم

علاوه بر مدافعان سلامت در جبهه ای دیگر، هستند کسانی که مشغول خدمت رسانی به کرونایی ها هستند؛ البته در نقطه خاتمه زندگی؛ کسانی که مسئولیت تطهیر متوفیان را برعهده دارند، اما مانند مدافعان سلامت در معرض خطر هستند و به دلیل افزایش حجم کار این روز ها خسته اند و تقاضایشان از مردم فقط رعایت پروتکل هاست.

ح. م، یکی از تطهیرنمایندگان بخش آقایان می گوید: هر چند این روز ها تعداد متوفیان کمتر شده است، اما از ابتدای سال آن قدر حجم کارمان زیاد بود که فرصتی برای استراحت نداشتیم. دیدن این حجم از متوفیان قطعاً در روحیه ما هم تأثیر می گذارد و مانند پرستاران دچار فرسایش روحی و جسمی شده ایم. برای کنترل آمار متوفیان احتیاج نیست کار خارق العاده ای انجام داد، فقط کافی است مردم به دستورالعمل ها عمل نمایند.

او در ادامه به حمایت مسئولان سازمان بهشت زهرا هم اشاره می نماید و می گوید: در این مدت مسئولان بهشت زهرا کوشش کردند با فراهم کردن تجهیزات و امکانات بهداشتی مانند لباس و دستکش و ماسک، میزان ابتلای پرسنل سالن تطهیر را به حداقل برسانند. شرایط در سالن تطهیر زنان هم مناسب است، اما تطهیرنمایندگان خسته اند.

یکی از تطهیرنمایندگان می گوید: در روز های اخیر تعداد متوفیان کاهش داشت و این موضوع سبب خوشحالی ما شد. دیدن خانواده های داغدار که در سوگ عزیزانشان ضجه می زنند، ما را هم منقلب می نماید. نمی دانم چرا مردم کرونا را جدی نمی گیرند؛ درحالی که هر روز شاهد فوت هموطنانمان هستیم.

خانم م. ب در ادامه گلایه می نماید و می گوید: از زمان شیوع کرونا مدام از پرستاران و پزشکان گفتند، اما مسئولان، زحمات ما را ندیدند و از کوشش های ما نگفتند. هر چند سازمان بهشت زهرا مدام حمایت می کرد و از طرق مختلف مسئولان کوشش کردند تا شرایط کار به گونه ای باشد که کمترین آسیب روحی و جسمی متوجه نیرو ها گردد، اما انتظار داشتیم مسئولان متوجه کوشش های پرسنل تطهیر هم باشند.

با پیگیری های مسئولان سازمان بهشت زهرا در راستای حفظ سلامت تطهیرنمایندگان، این گروه در اولویت تزریق واکسن کرونا نهاده شدند و در روز های گذشته این کار انجام و سبب رضایتمندی پرسنل سالن تطهیر بهشت زهرا شد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 520

به "مدیرعامل بهشت زهرا: آمار متوفیان در نیم قرن اخیر بی سابقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل بهشت زهرا: آمار متوفیان در نیم قرن اخیر بی سابقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید