موافقت وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاه ها در بورس

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران: وزیر نفت گفت: موافق عرضه سهام پالایشگاه ها در بورس هستیم و همه هماهنگی ها در این خصوص صورت گرفته است.

موافقت وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاه ها در بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران: بیژن زنگنه وزیر نفت در برنامه رادیویی رهیافت رادیو اقتصاد گفت: حدود 27 ماه است که جمهوری اسلامی ایران تحت شدیدترین تحریم هاست تحریم هایی که بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: ملت ما با این تحریم ها مقابله نموده اند، هیچ کس باور نمی کرد در این مدت دو سال مردم مقاومت نمایند. این تحریم ها اصلا شباهت به تحریم های سال 90و 91 ندارد.

وزیر نفت گفت: ما گرانی داریم، ولی قحطی نداریم که افتخار دولت است، البته نه وزارت نفت و نه دولت را بی عیب نمی دانم، ولی اقدامات خوب هم نباید نادیده گرفته گردد.

وی ادامه داد: همه چیز در کشور تحریم است مثل صادرات نفت مواد پتروشیمی. حتی کالا های اساسی هم نمی توانیم وارد کنیم. حتی در شرایط کرونا هم تحریم بوده ایم، ولی هنوز سرپا ایستاده ایم. درست است که همه چیز گران است و این قابل انکار نیست، ولی توانسته ایم زندگی مردم را هرچند تحت فشار تامین کنیم.

وزیر نفت گفت: فراوری نفت را حفظ نموده ایم و آن را کم نکردیم بلکه فراوری بیشتر شده و اشتغال ما هم حفظ شده است. فراوری گاز و پتروشیمی هم حفظ شده است. اگر تحریم ها نبود ما جهش خوبی به جلو می کردیم در حال حاضر ما جهش ننموده ایم، ولی فراوری را ادامه داده ایم.

زنگنه گفت: یک ثانیه هم بنزین رسانی مختل نشده و یا حتی در گازرسانی اختلالی نداشته ایم که این کار عظیمی است.

وزیر نفت گفت: برای توسعه صنعت نفت ما به بازار سرمایه متکی هستیم و سرمایه مان را از بازار سرمایه تامین می کنیم.

وی ادامه داد: طرح خوبی برای گازرسانی از سال 92 آغاز نموده ایم تعداد روستا های تحت پوشش گاز از 14 هزار به 31 هزار رسیده است و 99 درصد مجموعه شهری نیز تحت پوشش گاز هستند . در مجموع می توان گفت حدود 95 درصد کل کشور را تحت پوشش گاز قرار داده ایم.

زنگنه گفت: اقداماتی که تا به امروز اجرا شده است باعث شده آلودگی زیست محیطی هم کم گردد که آثار زیست محیطی آن را چند سال آینده مشاهده خواهیم کرد . همچنین توزیع بنزین یورو 4 باعث کاهش آلودگی هوا شده است در کنار این بنزین گازوئیل بدون گوگرد هم عرضه می گردد.

زنگنه در مورد میادین مشترک هم گفت: 17 فاز پارس جنوبی در دریا از 280 میلیون مترمکعب متوسط در روز به 700 میلیون متر مکعب رسیده است که بیشتر آن ها توسط ایرانی ها اجرا شده و فقط فاز 14 توسط توتال اجرا شده است. توتال بعد تحریم ها کنار کشید و بعد از یک سال چینی ها هم کنار رفتند و بعد از آن ها ما کار را به پتروپارس سپرده ایم. در دریا احتیاج به تکنولوژی بیشتری داریم و به زودی قراردادی با دانشگاه ها برای توسعه میدان ها منعقد خواهیم کرد البته اعتقاد بنده این است که اگر روابط با خارجی ها خوب گردد باید باز هم با آن ها کار کنیم تا بتوانیم از ظرفیت های کشور بهتر استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 70 درصد تجهیزات توسط داخلی ها ساخته می گردد و ما هم امیدواریم این عدد به 80 درصد برسد.

زنگنه گفت: پایه های سکو ها در گذشته توسط خارجی ها ساخته می شد، ولی الان در کشور ساخته می گردد حدود 500 میلیون دلار ارزش دارد که در حال حاضر ایرانی ها آن را می سازند. در سال 76 که بنده وزیر بودم روزی یک متر هم نمی توانستیم لوله گذاری کنیم، ولی الان روزی یک کیلومتر لوله گذاری می کنیم و علاوه بر ساخت فراوری نماینده ها تجهیزات را نصب هم می نمایند.

زنگنه گفت:یکی از مهمترین کالا هایی که داخلی سازی شده مته است که بیشتر آن داخلی شده و از 10 قلم کالا های مهم مورد استفاده در صنعت نفت بیشتر آن ها توسط داخلی ها ساخته شده اند مثل لوله های بدون درز و انواع پمپ ها که پمپ ها در کشور توسط 3 کارخانه عظیم فراوری می شوند.

زنگنه در مورد بخش گاز هم گفت: صادرات گاز نسبت به سال 90 و 91 دو برابر شده است که سال جاری 780 میلیون مترمکعب گاز صادر می کنیم. ما با پاکستانی ها مسئله ای نداریم و مشکل از طرف آنهاست و همه کار نموده ایم، ولی باز هم نمی توانیم به پاکستان صادرات گاز داشته باشیم. در مورد ترکیه هم مسئله ای برای صادرات نیست، اما در مورد امارات بی تدبیری شده است.

وی ادامه داد: اگر در مورد نفت فرآورش عمل می کنیم در گاز هم باید به صورت فرآورش صادرات داشته باشیم. سال 98 نسبت به سال 91 فرآورده های گازی صادراتش چهار برابر شده است.

وی گفت: ما برای هر فاز پارس جنوبی یک میلیارد دلار خرج می کنیم تا بتوانیم فراوری را در همین سطح حفظ کنیم.

زنگنه گفت: نزدیک به 5 میلیارد دلار واحد های پتروشیمی خوراک به صنایع پایین دستی می فروشند همچنین فراوری پتروشیمی سال جاری نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. صنایع پتروشیمی تمایل دارند به شرکت های داخلی خوراک بدهند چرا که پولشان را همان روز می فروشند.

وزیر نفت ادامه داد: ما دو سند تهیه نموده ایم برای مصرف حمل و نقل تا 1420 که همه جزئیات خودرو های شخصی و عمومی و مصرف سوخت در آن آورده شده است به طور مثال در این سند برنامه ریزی شده است که خودرو ها باید به چه میزان مصرف سوخت برسند و سند دومی تهیه نموده ایم برای مصرف گاز که اجرای این سند ها بدون بهینه سازی مصرف سوخت شدنی نیست.

وی ادامه داد: امیدواریم این سند ها در دولت فعلی تصویب گردد که می تواند نقشه راهی باشد برای دولت های آینده.

زنگنه در مورد شرایط بازار نفت بعد از کرونا هم گفت: اوپک کار مهمی نموده است که نفت برنت را از 13 یا 14 دلار به 45 دلار رسانده است، اما معلوم نیست که کرونا چه زمانی تمام گردد و پیش بینی برای بعد از آن سخت است. در حال حاضر تقاضا برای نفت کم است، ولی برای بازار فرآورده تقاضا بیشتر شده است به طور مثال در بازار داخل را مشاهده می کنیم که مصرف بنزین در سیزده به در 30 میلیون لیتر بود که در سال گذشته در همین روز صد میلیون لیتر مصرف نموده ایم.

زنگنه در مورد عرضه سهام پالایشگاه ها هم گفت: همه هماهنگی ها اجرا شده است و یکسری اطلاعات باید جمع آوری گردد که مردم بتوانند زود معامله کند ما کاملاً موافق عرضه این سهام ها هستیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 130

به "موافقت وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاه ها در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاه ها در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید