موردی از آنفلوآنزای پرندگان در همدان مشاهده نشده است

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران/همدان مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تأکید بر اینکه هیچ موردی از آنفلوآنزای پرندگان در همدان مشاهده نشده است، گفت: برنامه های پایش و مراقبت همچنان در استان همدان در حال انجام است.

موردی از آنفلوآنزای پرندگان در همدان مشاهده نشده است

دکتر محمودرضا رسولی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به تشکیل ستاد آنفلوآنزا در استان همدان، اظهار کرد: شرایط امنیت زیستی مرغداری های استان همدان به گونه ای بوده که موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دیده نشده است.

وی با بیان اینکه در روستاهای استان هم موردی از آنفلوآنزای فوق حادپرندگان دیده نشده است، شرح داد: 43 اقدام پیشگیرانه در استان همدان اجرا شده به طوریکه نمونه برداری از مراکز پرورش طیور، 7000 مراقبت و پایش آبگیرها و تالاب ها در استان اجرا شده است.

رسولی با اشاره به برگزاری جلسات ترویجی با تولیدکنندگان و عرضه کنندگان عمده تخم مرغ در استان، ادامه داد: بازدید و نمونه برداری از مراکز پرورش طیور و انجام حدود 6000 تا 7000 مورد آزمایشات مربوط به آنفلوآنزا از نوع H5،H7 و H9 در استان اجرا شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه بیش از 100 مورد نمونه برداری اجرا شده است، تأکید کرد: خوشبختانه استان همدان سه سال متوالی موردی از آنفلوآنزای فوق حاد نداشته و امسال با وجود اینکه کانون هایی در کشور وجود داشته تا به امروز استان همدان موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نداشته است.

وی با اشاره به اینکه رعایت مسائل قرنطینه ای و جلوگیری از ورود ویروس به بدن میزبان در کنترل و پیشگیری این بیماری اهمیت دارد، اضافه کرد: شرایط امنیت زیستی مرغداری های استان به گونه ای بوده که تا به امروز ویروس وارد نشده و مورد اثبات شده ای از آنفلوآنزا دیده نشده و موارد مشکوک نیز مورد آزمایش قرار گرفتند که منفی بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان درباره شرایط کشتارگاه های استان همدان نیز یادآور شد: پنج کشتارگاه دام و شش کشتارگاه در استان وجود دارد که از این تعداد چهار کشتارگاه طیور فعال است.

رسولی در خاتمه از بازگشایی کشتارگاه مرغ تویسرکان خبر داد و اظهار کرد: کشتارگاه مرغ نهاوند همچنان به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی پلمب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 472

به "موردی از آنفلوآنزای پرندگان در همدان مشاهده نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موردی از آنفلوآنزای پرندگان در همدان مشاهده نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید