نزول سه کانالی بورس در شش روز

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران : فرایند نزول شاخص کل نشان می دهد در آبان ماه هر دو روز یک کانال پایین آمده است. در اولین هفته آبان بازدهی شاخص کل نیز در حدود 9 درصد کم شده است.

نزول سه کانالی بورس در شش روز

از پروفایل ما kalarena دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، شاخص کل بورس تهران امروز برای نهمین روز کاری متوالی نزولی شد و با ریزش 13 هزار واحدی (معادل 1/06- درصد کاهش) در در سطح یک میلیون و 288 هزار واحد ایستاد.شپنا، شتران و تاپیکو سه نماد با بیشترین اثر منفی بر شاخص کل بورس بودند. در روز سراسر سرخ شاخص ها در بازار اتفاق امیدوار کننده امروز برگشت شاخص کل بورس اوراق بهادار از کف یک میلیون و 278 هزار واحد بود شاخص در نیمه دوم بازار نیز 10 هزار واحد از ریزش ابتدایی خود را پس گرفت.

اما در مجموع شاخص کل از نقطه اوج 19 مرداد که 2 میلیون و 78هزار واحد بوده است، تا به امروز حدود 38 درصد عقب نشینی ثبت کرده است؛ در بازه کوتاه مدت نیز آمارها نشان می دهد فرایند شاخص کل از 23 مهر نزولی شد و تا امروز ادامه داشته و با عدد ثبت شده امروز می توان گفت کل بازدهی تابستان تخلیه شد.

نزول 3 کانالی شاخص کل

شاخص کل بورس از 28 مهرماه تا 7 آبان ماه، طی شش روز کاری سه کانال سقوط کرده است؛ در واقع به طور متوسط هر دو روز یک کانال پایین آمده است. بازدهی شاخص کل هم از ابتدای آبان ماه 8 درصد کاهش یافته است.

شاخص کل هم وزن نیز امروز با افت 3000 واحدی (معادل 0/8 درصد کاهش) رقم 376 هزار و 995 واحد را ثبت کرد.بررسی ها نشان می دهد که شاخص هم وزن از نقطه اوج خود حدود 30 درصد بازدهی از دست داده است. این شاخص از 20 مهر ماه فرایند نزولی خود را آغاز کرد و برای 12روز متوالی است که قرمزپوش مانده است.

فرایند شاخص هم وزن در روز جاری به گونه ای بود که در یک سطح نزولی حرکت کرد و همانند شاخص کل برگشت از کفی را تجربه نکرد این اتفاق نشان می دهد برگشت شاخص کل محصول بهبود شرایط در برخی شرکت های بزرگ بوده و در کل بازار اتفاقی رخ نداده است. به نظر می رسد سبز پوشی نمادهای ایران خودرو، چادر ملو، ملی مس و فولاد خوزستان به برگشت شاخص کل از کف کمک کرده است.

میزان خروج پول از بورس

ارزش معاملات بورس در روز جاری حدود 7100 میلیارد تومان و حجم معاملات آن 7.8 میلیارد سهم و ارزش معاملات فرابورس 13300 میلیارد تومان و حجم معاملات آن 1.7 میلیارد سهم بود. در مجموع ارزش کل معاملات بورس و فرابورس به حدود 20,400 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات خرد امروز بیش از 6814 میلیارد تومان بوده است. حقوقی ها حدود هزار و 300میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. علاوه بر این حقوقی ها 31درصد یعنی دو هزار میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان 19درصد از کل معاملات شد؛ همچنین شاهد خروج 1359 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

سنگینی کفه صف های فروش

روز پایانی هفته خونین بورس در حالی سپری شد که برخی صف فروش ها جمع و فشار عرضه در بسکمک از نمادها کاهش یافت؛ بااین وجود 83 نماد در صف خرید و 309 نماد در صف فروش قرار گرفتند و کلیت بازار افزایش تقاضا داشت.

افزایش سهام حقیقی ها و حقوقی ها

امروز افزایش سهام حقیقی ها در 29نماد و افزایش سهام حقوقی ها در 133نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول 180میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم هزار و 470میلیارد تومان بود. سه نماد شبندر، فولاد و وبملت لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند و توجه حقیقی ها نیز بیشتر به نمادهای فخوز، رانفور و خودرو معطوف بود.

بازدهی شاخص در هفته اول آبان

شاخص کل با ریزش امروز نسبت به روز کاری در هفته مشابه قبل 8.7 درصد رشد منفی داشت. در واقع بازدهی هفتگی بورس در مقایسه با هفته قبل کمتر شده است. شاخص هم وزن نیز در مقایسه با چهارشنبه قبل 4.2 درصد کمتر شد. تا بورس در هفته اول آبان نیز همانند هفته پایانی مهر بازدهی منفی ثبت کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 218

به "نزول سه کانالی بورس در شش روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزول سه کانالی بورس در شش روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید