نکات قابل توجه هشتمین طرح پیش فروش ایران خودرو

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران - هشتمین طرح پیش فروش یکساله محصولات گروه صنعتی ایران خودرو در حالی از امروز (چهارشنبه/14 مهرماه) به مرحله اجرا در آمده است که همان پنج محصول عرضه شده در ششمین طرح پیش فروش محصولات این گروه خودروسازی عرضه شده است

نکات قابل توجه هشتمین طرح پیش فروش ایران خودرو

هشتمین طرح پیش فروش یکساله محصولات گروه صنعتی ایران خودرو در حالی از امروز (چهارشنبه/14 مهرماه) به مرحله اجرا در آمده است که همان پنج محصول عرضه شده در ششمین طرح پیش فروش محصولات این گروه خودروسازی عرضه شده است اما نکته جالب اینجاست که از مبلغ پیش پرداخت کاسته شده است؛ دلیل این موضوع می تواند مصوبه آخر شورای رقابت مبنی بر عدم مشمولیت تورم برای پیش پرداخت مبلغ خودرو باشد تا در موعد تحویل خودرو، مبلغ بیشتر به جای مانده از وجه خودرو مطابق تورم محاسبه گردد.

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، هفتمین طرح پیش فروش گروه صنعتی ایران خودرو در امسال درحالی در اواخر ماه گذشته (28 شهریورماه) و با عرضه تنها یک خودرو (تارا دستی) اجرا شد که بیش از یکماه از آخرین طرح پیش فروش ایران خودرو در اواخر مردادماه گذشته بود و مهمترین دلیل این وقفه، مواردی همانند اعلام نارضایتی خودروسازان از آخرین مصوبه شورای رقابت اسم شد.

البته که شورای رقابت هم در این رابطه اعلام نموده بود که بهتر است خودروسازان طبق مصوبه عمل نموده و تعهدات خود را هم انجام دهند و به این هم فکر نمایند که اگر در موقعیت مسلط در بازار قرار دارند، بایستی انصاف را هم در نظر بگیرند. در نتیجه پس از یکماه، تنها تارا دستی به طرح پیش فروش یکساله رسید.

اکنون این خودروساز بزرگ ثبت نام برای مرحله تازه پیش فروش (هشتمین پیش فروش در سال 1400) با موعد تحویل حداکثر یکساله را با عرضه همان پنج محصول ششمین طرح شامل پژو 207 دستی سقف شیشه ای، راناپلاس، سورن پلاس، دناپلاس توربوشارژ در دو مدل دستی و اتوماتیک از امروز (چهارشنبه/18 مهرماه) شروع نموده و به مدت پنج روز (تا سرانجام روز یکشنبه/ 18 مهرماه) به اجرا می گذارد.

موعد تحویل تمامی خودروها از شهریور ماه تا مهرماه سال 1401 و مطابق قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد منتخبان، مشخص شده است؛ اما نکته جالب و مهم این طرح اینجاست که همان پنج محصول ششمین طرح پیش فروش ایران خودرو در امسال مجدد عرضه می گردد اما از مبلغ پیش پرداخت مشتریان کاسته شده است.

این اقدام ایران خودرو (که قطعا ایران خودرو طبق روال همواره مدعی است با مجوز و تحت نظر کمیته خودرو اجرا شده) احتمالا بی ارتباط با مصوبه شورای رقابت در تاریخ ششم شهریور 1400 تحت اسم پیش پرداخت خودرو مشمول تورم نیست نمی تواند باشد. براساس این مصوبه شورا، در طرح های پیش فروش خودروهای مشمول قیمت گذاری، سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلا اجرا شده مشمول هیچگونه تورم قیمتی احتمالی در زمان تحویل خودرو، نخواهد شد و صرفاً بقیه سهم به جامانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

در بخشنامه طرح پیش فروش جاری (مهرماه) مبلغ پیش پرداخت محصولات نسبت به طرح مشابه در مردادماه، بین 18 تا 40 میلیون تومان کمتر شده است و در حقیقت مبلغ علی الحساب پرداختی به جای 50 درصد مبلغ فعلی خودرو (طبق روال) به 40 درصد کاهش یافته است و این نکته در بخشنامه فروش ارائه شده برای هشتمین طرح پیش فروش علنا مورد اشاره قرار گرفته است.

بطور مثال پیش پرداخت پژو 207 دستی با سقف شیشه ای که در طرح فروش مردادماه 108 میلیون و 131 هزار تومان در نظر گرفته شده بود، در این طرح جاری (مهرماه) به 86 میلیون و 502 هزار تومان کاهش یافته است. در واقع می توان استنباط کرد که با توجه به نارضایتی خودروسازان از مصوبه شورای رقابت، میخواهد با کاهش مبلغ واریزی علی الحساب در امسال که مشمول تورم هم نمی گردد، مشتری سهم بیشتری از مبلغ خودرو را در موعد تحویل خودرو که حدودا یکسال آینده خواهد بود و قطعا در آن موقع قیمت ها دستخوش افزایش قیمت و مشمول تورم خواهند شد، بپردازند.

یادآوری: ششمین طرح پیش فروش پنج محصول ایران خودرو در مردادماه 1400

هشتمین طرح پیش فروش همان پنج محصول در مهرماه 1400

شایان ذکر است که همانطور که اشاره شد، ثبت نام برای این طرح از امروز (چهارشنبه) شروع و با توجه به ایام تعطیلات تا پنج روز آینده (سرانجام روز یکشنبه/ 18 مهرماه) ادامه خواهد داشت. موعد تحویل خودروها از شهریور ماه تا مهر ماه سال آینده و به قیمت مطابق با قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد خواهد بود و در نهایت مراسم قرعه کشی برای انتخاب مشتریان نهایی هم یک روز پس از اتمام مهلت ثبت نام (دوشنبه/ 19 مهرماه) در محل سالن کنفرانس معاونت بازاریابی و فروش ایران خودرو برگزار و به وسیله سایت ایران خودرو به نشانی ikco.ir و صفحه این شرکت در آپارات به نشانی ikco-ir به صورت زنده پخش خواهد شد.

لیست منتخبان حداکثر سه روز پس از مراسم سرانجام مهلت ثبت نام به وسیله سایت فروش اینترنتی به آدرس esale.ikco.ir و ارسال پیامک اعلام می گردد و برندگان ظرف مدت پنج روز فرصت دارند که وجه علی الحساب خودرو مطابق جدول را به وسیله همان سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو پرداخت نمایند. لازم به یادآوری است که پیش از اعلام اسامی منتخبان، مشتری هیچگونه وجهی واریز نخواهد کرد.

طبق روال همه طرح های پیش فروش، شرایط ثبت نام و محدودیت های فروش همانند اختصاص یک دستگاه خودرو به هر کدملی، حداقل فاصله 48 ماهه از خرید (ثبت نام یا تحویل خودرو) از شرکت های ایران خودرو و سایپا، عدم پلاک فعال انتظامی برای فرد متقاضی، ارائه گواهی نامه معتبر، تعلق شماره حساب و شماره تماس اعلامی به شخص متقاضی و… اعمال خواهند شد.

بعلاوه امکان صلح و نقل و انتقال خودرو حتی به صورت وکالتی مطابق با مصوبات کمیته خودرو وجود ندارد، ثبت نام برای مشتریان حقوقی میسر نخواهد بود، کد نمایندگی که در مرحله دوم و در زمان واریز وجه دوم به وسیله متقاضی انتخاب می گردد، می بایست با آدرس و کد پستی متقاضی در یک استان باشد و گارانتی خودرو هم پس از پنج ماه از زمان تحویل خودرو در صورت عدم مراجعه به نمایندگی برای دریافت سرویس اولیه باطل می گردد. ضمن اینکه در مراجعه به نمایندگی کارکرد حداقل 1000 کیلومتری خودرو هم الزامی است.

کماکان این امکان برای منتخبان طرح های قبلی ایران خودرو که پیروز به واریز وجه نشدند، وجود دارد که دوباره بتوانند در این مرحله از فروش ایران خودرو، اقدام به ثبت نام نمایند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 774

به "نکات قابل توجه هشتمین طرح پیش فروش ایران خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات قابل توجه هشتمین طرح پیش فروش ایران خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید