کاهش نرخ سود اوراق بدهی به زیر18 درصد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرنگاران : امروز دوشنبه 24 شهریورماه 1399منحنی بازده کاهش نرخ سود در سررسیدهای کوتاه مدت و ثبات نرخ در سررسیدهای بلندمدت را نشان می دهد.

کاهش نرخ سود اوراق بدهی به زیر18 درصد

به گزارش خبرنگاران امروز نرخ سود در سررسید شش ماهه 0.7 کاهش یافت. نرخ بازده یکساله اوراق بدهی دولت هم 17.8 درصد است که کاهش 0.3 واحد درصدی را نسبت به دیروز نشان می دهد.

امروز حجم معاملات در بازار ثانویه اوراق 140 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 16 درصد کاهش داشته است.

حسگر نرخ بازدهی آینده

منحنی بازدهی اوراق ، نموداری است که نرخ بازده اوراق باکیفیت اعتباری یکسان را با سررسید های کوتاه مدت (چندماهه)، میان مدت (چندساله) و بلند مدت (بیش از 5 ساله) نشان می دهد.در بازار اوراق دولتی اسناد خزانه دادوستد می گردد.این اسناد از ابزارهای اقتصادی با ماهیت بدهی بوده که بدون کوپن سود منتشر می گردد و هدف اصلی آن، تأمین کسری بودجه دولت هاست. اسناد خزانه اصلی ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست های پولی است.

این اوراق در فرا بورس معامله می شوند بدون کوپن هستند. اوراق بدون کوپن اوراقی هستند که نرخ سود ثابت ندارند. خریداران این اوراق تنها از تفاوت قیمت خرید و ارزش اسمی آن در سر رسید سود خواهند کرد. دارندگان این اوراق در تاریخ سررسید وجه نقدی معادل مبلغ اسمی، از دولت دریافت می نمایند.

این بازار در شرایطی که عدم قطعیت ها بالا می رود پناهگاه صندوق های سرمایه گذاری و حقوقی ها نیز به حساب می آید زیرا نرخ ریسک آن به واسطه نکول و پرداخت نشدن تعهدات تقریباً صفر است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 163

به "کاهش نرخ سود اوراق بدهی به زیر18 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ سود اوراق بدهی به زیر18 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید