کشفیاتی تازه درباره بزرگترین فرش تصویری ایران

به گزارش کیوسک خبری آشنا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کشفیاتی تازه درباره بزرگترین فرش تصویری ایران صورت گرفتند.

کشفیاتی تازه درباره بزرگترین فرش تصویری ایران

داستان چیست؟

تورج ژوله اظهار کرد: بزرگ ترین و قدیمی ترین فرش تصویری تاریخ فرش بافی ایران و جهان در گروه فرش های با قدمت یک قرن و بیشتر در مجموعه تاریخی میراث جهانی گلستان رونمایی شد.

وی اضافه کرد: این فرش تصویری حدود 28 متر است و در منطقه درخش خراسان جنوبی بافته شده است.

عضو هیئت کارشناسی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه فرش تصویری بیش از یک قرن قدمت دارد، شرح داد: این فرش حدود سه سال پیش در جریان بررسی فرش های تاریخی مجموعه میراث جهانی گلستان شناسایی شد.

ژوله ادامه داد: عمارت طراحی شده روی این فرش براساس مطالعات اجرا شده داخل ایران نیست و احتمالا مربوط به رژه نظامی انگلیسی ها در مقابل یک قصر است و نشان از یک رویداد مهم دارد که سفارش بافت آن به منطقه جنوب خراسان داده شده است.

وی با بیان اینکه کارهای مطالعاتی در حال انجام است تا بتوانیم نتیجه مطالعات را در کتابی چاپ کنیم، شرح داد: همایش فرش، سنت و هنر قرار است در سال جاری توسط فرهنگستان هنر انجام شود که رویدادی سه گانه بوده و یک بخش آن نمایشگاهی به نام گره بافته های تاریخی تصویری مربوط به یک قرن پیش است که در این همایش از این فرش استفاده خواهد شد.

عضو هیئت کارشناسی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اطلاعات بیشتر در مورد این فرش از طریق مکاتبه با کارشناسان سازمان میراث فرهنگی خراسان جنوبی و ارتباط با آنان کسب خواهد شد.

حال با همکاری کارشناسان میراث فرهنگی خراسان جنوبی قرار است این فرش از حیث آزمایش تاریخ نگاری و نوع رنگ و بافت مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار گیرد تا بتوان اطلاعات جامعی در مورد آن ارائه کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 161

به "کشفیاتی تازه درباره بزرگترین فرش تصویری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفیاتی تازه درباره بزرگترین فرش تصویری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید