شروع پذیرش دکترای فناور محور در شرکت های دانش بنیان از سال جاری

به گزارش کیوسک خبری آشنا، معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: از سال جاری دکترای فناور محور را آغاز خواهیم کرد. شرکت های دانش بنیان به دکترای فناورمحور پذیرش می دهند و این افراد موظف هستند در پروژه مشخصی در شرکت کار نمایند.

شروع پذیرش دکترای فناور محور در شرکت های دانش بنیان از سال جاری

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، یونس پناهی در نشست جمع بندی پیش از برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که با حضور ابوالفضل باقری فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت و محمدمهدی علاءالدینی، سرپرست گروه مستقل نظارت بر تامین تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار گردید، با بیان اینکه به آخرین ایستگاه ارزیابی آمادگی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی پیش از برگزاری گردهمایی رسیدیم، گفت: هدف از برگزاری این گردهمایی، ایجاد سازوکار عملیاتی برای به اجرا درآوردن شعار سال با عنوان فراوری، دانش بنیان و اشتغال آفرین است. نتایج حاصل از این گردهمایی در نشست رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی که با حضور وزیر بهداشت و معاونین وی برگزار خواهد شد، به صورت راه چاره های اجرایی شعار سال در حوزه تحقیقات و فناوری حوزه سلامت اعلام و ابلاغ می گردد.

وی بیان کرد: تا به امروز پنج نشست مجزا به وسیله مدیران معاونت تحقیقات با معاونین تحقیقات دانشگاه ها برگزار گردیده است تا پیش زمینه های لازم ایجاد گردد و زمان گردهمایی به موضوعات اساسی پرداخته گردد.

پناهی با بیان اقدامات صورت گرفته در راستای شعار سال، گفت: در شورای معاونین وزارت بهداشت قرارگاه دانش بنیان به ریاست وزیر بهداشت راه اندازی شده است. این اقدام در پاسخ به دغدغه دانشگاه های علوم پزشکی بود که در صورت تعامل میان معاونین تحقیقات و فناوری، درمان، آموزش و بهداشت نتایج مطلوب تری کسب می گردد؛ بنابراین وقتی در تبریز (محل برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور) در مورد شعار سال صحبت می کنیم، آسوده خاطر هستیم که باقی معاونین وزارتخانه در جریان امور هستند و بر اجرای مصوبات آن اهتمام خواهند داشت.

پناهی با اشاره به اینکه بسته حمایتی-سیاستی افزایش فراوری دانش بنیان، اشتغال آفرین در قالب تمامی معاونت های وزارتخانه به وزیر بهداشت ارائه شده است، گفت: این بسته فرصت خوبی است که همه معاونین با تعامل یکدیگر در جهت تحقق یک هدف مشترک گام بردارند. امیدواریم با تشکیل قرارگاه شاهد شکوفایی شعار سال باشیم.

وی با اشاره به پنل تخصصی فراوری دانش بنیان در حوزه سلامت، گفت: در راستای قولی که به رئیس جمهور در نشست هیات دولت داده شد، از تمام ابزار های موجود در جهت تحقق شعار سال بهره برداری می کنیم. در گردهمایی نیز با برگزاری این پنل معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه ها را با مفاهیم دانش بنیان، حمایت ها و دستاورد های آن آشنا نموده و زنجیره تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی را برقرار می کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه تمام بازیگران مؤثر استان ها باید در تحقق شعار سال مشارکت داشته باشند، گفت: برای اینکه مفاهیم دانش بنیان در استان ها شکل بگیرد و رشد کند، فقط محدود به وزارت بهداشت نیستیم و تمام بخش ها از استانداری و مجلس و ... هم به کار گرفته شده اند.

تفاهم نامه پسادکترای صنعتی با معاونت آموزشی

پناهی با تاکید بر دو بخش گردهمایی گفت: در این نشست یک دانشگاه علوم پزشکی که در زمینه تحقیقات کاربردی و جوابگو پیشرو است، به ارائه تجربیات خود خواهد پرداخت و همین طور یک دانشگاه هم که در حوزه فناوری و فراوری محصول سرآمد باشد، به ارائه تجربیات خود می پردازد.

وی با تاکید بر اینکه باید دانشجویان را با ادبیات دانش بنیان و تجاری سازی و مالکیت فکری آشنا کنیم، گفت: اعلام آمادگی می کنیم طی یک تفاهم نامه همگرا با معاونت آموزشی در قالب دوره تکمیلی پسادکترای صنعتی، دانشجویان و اعضای هیات علمی در این حوزه را توانمندسازی کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اضافه نمود: اگر مقاله ای بتواند مسئله ای از کشور را در حوزه سلامت برطرف کند یا منجر به ثروت آفرینی، محصول، خدمت یا تجهیز گردد، باید مورد حمایت قرار گیرد.

آموزش هم باید در کنار تحقیقات کاربردی گردد

باقری فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت در این نشست با بیان اینکه عمل به شعار سال جزو وظایف همه معاونت هاست، اضافه نمود: کاربردی کردن فقط محدود به تحقیقات نیست، بلکه آموزش هم باید کاربردی گردد. اگر دانش به قفسه ها و تحقیق و آموزش خلاصه گردد، نتیجه عاید کشور نخواهد شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه برای تحقق تحقیقات دانش بنیان و کارآفرین باید خاتمه نامه ها را به سمت فراوری، دانش بنیان و اشتغال آفرین راهنمایی کنیم، اضافه نمود: شیوع کووید-19 نشان داد به توان شرکت های دانش بنیان به علت فناورمحور بودنشان نیاز داریم و باید آن ها را توانمند کنیم.

آغاز دکترای فناور محور در امسال

وی یادآور شد: از امسال دکترای فناور محور را آغاز خواهیم کرد. شرکت های دانش بنیان به دکترای فناورمحور پذیرش می دهند و این افراد موظف هستند در پروژه مشخصی در شرکت کار نمایند و به این ترتیب موجب ارتقای خود و شرکت دانش بنیان خواهند شد. ابتدا رشته نانو را آغاز کردیم، ولی در آینده به رشته های دیگر تعمیم می دهیم.

باقری فرد اضافه نمود: به تازگی بعضی دانشگاه ها به مقوله کاربرد هوش مصنوعی در آموزش وارد شدند. باید این توانمندی ها را راهنمایی کنیم تا منابعمان به درستی صرف گردد و نتایج آن در کوتاه مدت و بلندمدت مشهود باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 تیر 1401 بروزرسانی: 3 تیر 1401 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1020

به "شروع پذیرش دکترای فناور محور در شرکت های دانش بنیان از سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع پذیرش دکترای فناور محور در شرکت های دانش بنیان از سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید