ساماندهی و برخورد منطقی با زباله گردهای تبریز، فراوری روزانه حدود 1000 تن پسماند در تبریز

به گزارش کیوسک خبری آشنا، خبرگزاری خبرنگاران-مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز با بیان اینکه این سازمان با برخورد منطقی اقدام به ساماندهی تفکیک کنندگان غیرمجاز زباله و زباله گردها نموده، گفت: البته با توجه به شرایط جامعه، امکان برخورد جدی با زباله گردها وجود ندارد.

ساماندهی و برخورد منطقی با زباله گردهای تبریز، فراوری روزانه حدود 1000 تن پسماند در تبریز

به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز؛ علیرضا اصغری در وبینار فرهنگی و آموزشی مدیریت پسماند شهری که با حضور جمعی از دانشجویان علاقه مند و اعضای کانون های زیست محیطی دانشگاه های استان به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی برگزار گردید، اظهار کرد: بحث مدیریت پسماند به عنوان یکی از چالش های مهم در جهان مطرح است.

وی ادامه داد: مدیریت پسماند به عنوان زیر شاخه ای از بحث توسعه پایدار و محیط زیست اهمیت بالایی در جامعه دارد، چرا که اگر از کره زمین که محل زیست انسان ها است به درستی محافظت نکنیم و نحوه برخورد با آن متناسب با همسو با محیط زیست نباشد، دچار اختلالاتی در زندگی خواهیم شد.

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: به عنوان یک شهروند باید شهر و محیط زندگی خود را پاک نگه داریم و آن را با حداقل مخاطرات زیست محیطی به نسل آینده منتقل کنیم.

وی با بیان این که در قرن بیستم با ثبت اختراعات فراوان در زمینه صنعت و راه اندازی دستگاه های زباله سوز و تفکیک زباله در کشورهای اروپایی، چالش های مهم مدیریت پسماند در جهان ایجاد شد، ادامه داد: ایران نیز با چالشی به نام چالش مدیریت پسماند در طول سال های گذشته رو به رو بوده و مدیران این حوزه و مردم را گریبان گیر مخاطرات زیست محیطی نموده است.

اصغری با اشاره به فراوری میانگین 58 هزار تن زباله در کشور، گفت: مخاطراتی چون فراوری شیرآبه پسماند از زباله، دفع غیر اصولی زباله شهری، عدم وجود برنامه متمرکز در مورد تفکیک از مرکز و عدم ثبات مدیریتی از جمله چالش های مهم در بخش پسماند کشور است.

وی متذکر شد: اکنون بحث مدیریت پسماند از مهم ترین، بروزترین و ضروری ترین برنامه های کشور در سازمان شهرداری ها، دهیاری ها و حتی در سطح کلی سازمان محیط زیست کشور محسوب می گردد که حمایت دولت از پروژه های مدیریت پسماند، فراوری انرژی پاک از پسماند شهری، فراوری کود کمپوست و سایر تکنولوژی های این حوزه را می طلبد.

وی با بیان این که یکی از مهمترین ذینفعان بخش مدیریت پسماند، مردم هستند، گفت: می توان با همراهی مردم به وسیله ارتقای سطح آموزش شهروندی، مدیریت پسماند در کشور را به سمت صندلی اصلی خود راهنمایی کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز، ادامه داد: بحث مدیریت پسماند در ایران احتیاج به حدود شش سال کار دارد که اگر مسئولان به صورت جدی در این راستا کوشش نمایند، می توانیم تا سال 1406 هرم مدیریت پسماند کشور را به سطح استاندارد برسانیم.

وی اضافه کرد: آموزش شهروندی با پیشرفت تکنولوژی و ارتقای فضای مجازی در بین مردم، لباس دیگری به تن نموده است. مثل قبلا این آموزش به صورت چهره به چهره انجام می گرفت اما الان آموزش شهروندی به راحتی توسط فضای مجازی انجام می گیرد و از طرفی در تبریز و کشور با ارتقای فرهنگ و رفتار معقول مردم شاهد همکاری 80 درصدی مردم در حوزه مدیریت پسماند هستیم.

وی با اشاره به این که اکنون جمع آوری زباله ها به یک فرهنگ تبدیل شده است، گفت: آموزش هایی که در این حوزه در مدارس شروع شده است، تاثیر مطلوب تری نسبت به آموزش برای افراد بالای 40 سال دارد و حتی در این راستا به سختی می توان کودکی را پیدا کرد که بعد از نوشیدن آب، بطری آب معدنی خود را به روی زمین بیاندازد.

اصغری گفت: استمرار در آموزش موجب فرهنگ سازی می گردد و گفتن همین مطلب کافی است که برای برداشتن یک تکه زباله، یک پاکبان که پدر یک خانواده است، خم می گردد.

وی اضافه کرد: هر فردی می تواند به عنوان یک سفیر محیط زیست در خانواده خود در مورد مدیریت پسماند در خانه، کاهش فراوری و تفکیک زباله برای بازگشت به چرخه مالی یاری کند، چرا که انرژی لازم برای بازیافت مجدد یک شیشه بطری آب معدنی بسیار کمتر از انرژی مصرفی برای فراوری یک بطری شیشه ای است.

وی با اشاره به وجود قوانین در حوزه مدیریت پسماند، گفت: مجموعه قوانین مدیریت پسماند از بروزترین و بهترین قوانین کشور محسوب می گردد که ما آن ها را در قالب یک کتاب شهر جمع آوری کردیم و قرار است به زودی به چاپ برسد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز با اشاره به اهمیت برنامه ریزی در حوزه مدیریت پسماند، گفت: بدون برنامه ریزی و داشتن آمار و اطلاعات کافی و بدون داشتن تخصص مدیران حوزه، نمی توان در بحث مدیریت پسماند پیروز شد. دلیل این که شهر تبریز به عنوان یکی از پاک ترین شهرها شناخته می گردد، ناشی از همکاری پاکبان ها، مدیران شهرداری ها، مجموعه دانشگاه ها و تمامی افرادی است که در این راستا به حفظ محیط زیست اهمیت می دهند.

وی متذکر شد: اولین گام در مدیریت پسماند، کاهش فراوری زباله است و باید به سمتی برویم که به جای فعالیت در حوزه پردازش و دفع زباله، از فراوری آنان جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به قرارداد این مجموعه با یک شرکت خارجی، گفت: توانستیم قراردادی با یک شرکت مطرح فرانسوی به نام شرکت کلین را برای ساخت نیروگاه 1000 تنی زباله سوز تبریز با هزینه 290 میلیون دلار امضا کنیم. در این نیروگاه 32 مگاوات در ساعت برق فراوری خواهد شد که سه مگاوات آن به مصرف داخلی می رسد و 29 مگاوات باقی به شبکه برق متصل خواهد شد.

اصغری ادامه داد: هم چنین با قرارگاه خاتم الانبیاء نیز قراردادی به ارزش 100 میلیارد تومانی امضاء کردیم تا اولین مرکز دفع فنی مهندسی زباله کشور در تبریز اجرا گردد.

وی با اشاره به فراوری روزانه حدود 1000 تن پسماند در تبریز، گفت: 52.5 درصد از زباله تبریز زباله های ارگانیک و تر بوده و 47.5 درصد آن زباله خشک و قابل بازیافت هستند.

وی گفت: سرانه فراوری زباله در تبریز با جمعیت حدود دو میلیون نفر برابر 650 گرم است، البته میزان فراوری زباله در مواقع مختلف به خصوص در شرایط کرونایی، متفاوت است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز اضافه کرد: 1753 پاکبان و بیش از 200 راننده ماشین شهرداری در مجموع 2200 نفر در حوزه جمع آوری زباله و حمله به مراکز دفع آن در تبریز فعایت می نمایند و جمع آوری زباله در 80 درصد از شهر تبریز به صورت مکانیزه و 20 درصد باقی شهر به دلیل عدم مناسب سازی برای حضور ماشین شهردای، به صورت دستی انجام می گیرد.

وی در مورد انواع پسماندها نیز گفت: پنج گروه پسماند وجود دارد که شامل پسماندهای عادی همان زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی، پسماند بیمارستانی شامل زباله های عفونی بیمارستان ها و آزمایشگاه ها، پسماندهای ویژه شامل زباله های خطرناک و بیماری زا و حاوی فلزات سنگین و دارای خطر انفجار، پسماندهای کشاورزی ناشی از فعالیت های فراوریی بخش کشاورزی و پسماندهای صنعتی شامل زباله های ناشی از فعالیت های صنعتی، معدنی و نیروگاه ها است.

وی متذکر شد: مدیریت، امحا و عادی سازی و بازیافت تمامی پسماندها به جز پسماند عادی، به دست خود فراورینمایندگان انجام می گیرد.

اصغری در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به وجود معضل تفکیک نمایندگان غیرمجاز که با نام عمومی زباله گرد یا زباله سارق شناخته می شوند، گفت: قانون و مجموعه دادگستری این افراد را مجرم تلقی می نماید، اما مسائل اخلاقی و زیست محیطی نیز در این راستا بایستی مطرح گردد. با توجه به افزایش بیش از حد قیمت مواد بازیافتی، بسیاری از افراد و همشهریان کم برخوردار به سمت انجام این کار سوق یافته اند.

وی متذکر شد: متاسفانه مدیریت واحد پسماند و تعامل دستگاه های مختلف اجرایی در تبریز و حتی در سطح کشور وجود ندارد و این امر باعث شده تا تفکیک زباله از مبدا در تبریز، به صورت اصولی انجام نگیرد، اما به سمت دستیابی به آن در حال حرکت هستیم.

مدیریت پسماند یکی از اجزای توسعه پایدار است

ابراهیم ایران نژاد، عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه برنامه ریزی جهاد دانشگاهی نیز در ادامه با بیان این که یکی از ضروری ترین مباحث در جهان بحث توسعه پایدار است، گفت: مدیریت پسماند یکی از اجزای توسعه پایدار بوده که از سال 1980 تا به امروز در سطح جهان مطرح شده و از زمان کنفرانس محیط زیست و توسعه پایدار به صورت جهانی به این مقوله پرداخته شده است.

وی اضافه کرد: در بحث مدیریت پسماند، سه حالت از شرایط بد تا خوب وجود دارد که در بدترین حالت، پسماند در طبیعت دفع و یا سوزانده می گردد، در میانی ترین حالت اقدام بازیافت زباله می کنیم اما در بهترین حالت مدیریت پسماند، زباله در مبدا کاهش می یابد.

لزوم توجه به ابعاد فرهنگی اجتماعی در حوزه مدیریت پسماند

احد حاجی بلند، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی نیز در ادامه این وبینار با اشاره به هدف برگزاری این کارگاه، گفت: هدف اصلی سازمان جهاد دانشگاهی از این اقدام، آشنایی بیشتر و عمیق تر دانشجویان با مباحث مدیریت و اصول تفکیک پسماند، تاثیرات زیست محیطی آن و توسعه پایدار است.

وی اضافه کرد: مجموعه شهرداری و سازمان مدیریت پسماند کلانشهر تبریز در سال های اخیر نشان دادند که مجموعه ای پیش رو و پیشگام در این حوزه بوده و پروژه های فاخری در حوزه مدیریت پسماند در دست اقدام دارند که امیدواریم با عملی شدن این طرح ها، تبریز از این نظر هم شهری نمونه در کشور مطرح گردد.

وی ادامه داد: سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و ... آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و تعامل سازگار با بخش مدیریت پسماند کلانشهر تبریز به خصوص حوزه محیط زیست، توسعه پایدار و منابع طبیعی اعلام می نماید.

حاجی بلند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توجه به ابعاد فرهنگی اجتماعی در حوزه مدیریت پسماند، گفت: متاسفانه شاهد افزایش روزافزون تعداد افرادی هستیم که به موضوع محیط زیست و مدیریت پسماند بی توجه هستند که این راستا فرهنگ سازی توسط متولیان امر برای همکاری هرچه بیشتر مردم در این حوزه اهمیت دارد تا شهر خود را به صندلی مطلوب برسانیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه شهر تبریز برخلاف سایر کلانشهرها از مقوله پیوست فرهنگی اجتماعی طرح ها و پروژه های عظیم غافل بوده و این موارد را کمتر مورد توجه قرار داده است، متذکر شد: واقعیت عقب ماندگی تبریز و آذربایجان با پشتوانه درخشان تاریخی خود در بسیاری از حوزه ها، انکارناپذیر است اما امیدواریم تا با برنامه ریزی تعیین و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست، بتوانیم لقب شهر همواره تمیز کشور را برای تبریز حفظ کنیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 495

به "ساماندهی و برخورد منطقی با زباله گردهای تبریز، فراوری روزانه حدود 1000 تن پسماند در تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی و برخورد منطقی با زباله گردهای تبریز، فراوری روزانه حدود 1000 تن پسماند در تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید