آیا تنگی کانال نخاع درمان قطعی دارد؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، تنگی کانال نخاعبه معنی تنگ شدن کانال نخاعی و ریشه عصب های آن همراه با بزرگ شدن مفاصل بین مهره ای است. این عارضه که اغلب ناشی از فرایند طبیعی پیری است، به علت آرتروز، آسیب ها یا جراحی قبلی نیز بروز می نماید.

آیا تنگی کانال نخاع درمان قطعی دارد؟

چه کسانی دچار تنگی کانال نخاعی میشوند؟

تنگی کانال نخاعی در مردان و زنان بالای 50 سال شایع تر است. اما اگر شما با یک بیماری متولد شده باشید که کانال نخاعی شما را تنگ تر کند، و یا ستون فقرات شما به هر نحوی آسیب دیده باشد، میتوانید در جوانی دچار این بیماری شوید.

تغییرات در ستون فقرات با بالا رفتن سن

رباط ها (طناب هایی که ستون فقرات شما را متصل به هم نگه میدارند) ممکن است با بالا رفتن سن ضخیم تر و سخت تر شوند.

استخوان ها و مفاصل نیز ممکن است بزرگتر شوند، و این مسائل می توانند فضای بین مهره های شما را محدود نمایند.

آرتروز، که با بالا رفتن سن بیشتر شایع است، می تواند این مشکل را بدتر کند. 1

علت ها و دلایل تنگی کانال نخاعی

پوکی استخوان
در واقع، شایع ترین علت مستقیم تنگی نخاع پوکی استخوان است که در آن غضروفی که بین مفاصل قرار گرفته است به علت افزایش سن تخریب می شود.

علاوه بر پوکی استخوان، تنگی ستون فقرات با مسائل دیسک بین مهره ای نیز بوجود می آید.

آسیب
وارد شدن صدمه به ستون فقرات نیز در تنگی کانال نخاع کمر نقش دارد. برای مثال، ممکن است بدون استفاده از یک روش مناسب، شی سنگینی را بلند کنید.

این کار باعث آسیب به دیسک یا حتی لغزش مهره ها می شود.

بیماری روماتیسم
این بیماری ستون فقرات (اسپوندیلیت، آرتروز مچ دست) در بوجود آمدن اسپرز استخوان (زائده استخوانی) که در مفاصل فاست ایجاد می شود، نقش دارد.
اسپرز استخوان (استئوفیت)
این زائده های استخوانی به کانال نخاعی و یا ریشه های عصب کمر حمله می نماید و کانال نخاعی و عصب های نخاعی را فشرده می نمایند.
پارگی دیسک کمر
ممکن است دیسک نزدیک سوراخ مهره ای، یک دریچه عصبی دچاربیرون زدگی شود و ریشه عصب نخاعی را فشرده یا مسدود می نماید.
لغزش مهره
بدنه یک مهره روی مهره ای که در زیر آن قرار گرفته به سمت جلو لیز می خورد.
اسکولیوز کمری دژنراتیو
وقتی طناب نخاعی و ریشه های عصب فشرده شوند، درد و علائم دیگر اغلب بوجود می آیند.

علائم بالینی تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی به طور اهسته و مرموز پیدا می شود و علایم به تدریج، با ترومای خفیف و فعالیتهای سنگین بدتر می شوند.

همواره شدت علائم بالینی با شدت تنگی کانال نخاعی در رادیو گرافی ها رابطه مستقیم ندارد . یعنی در بعضی موارد علایم رادیوگرافی شدید است اما بیمار علایم بالینی کمی دارد یا بدون علامت است. و برعکس گاهی علائم رادیولوژیکی شدید نیست اما این بار علائم بالینی شدیدی دارد.

بیشتر بیماران درد ناحیه کمری دارند که از نوع مکانیکی است یعنی با فعالیت بدتر و با استراحت بهتر می شود.

در بیشتر موارد درد به کمر، با سن و پشت ران است و گاهی به زیر زانوو ساق پا تیر می کشدکه اصطلاحا به آن درد رادیکولر گفته می شود.

حدود 3/1 بیماران از درد پشت ساق پاها (درد رادیکولر) شکایت می نمایند که با راه رفتن تشدید می شود.

در بیماران مبتلا به تنگ کمال نخاعی نشستن معمولاً موجب ایجاد درد نمی شود . اما راه رفتن و ایستادن موجب ایجاد ناراحتی برای بیمار می شود. 3

چطور تنگی کانال نخاع را تشخیص دهیم؟

متخصص جراحی مغز و اعصاب به وسیله معاینه فیزیکی و عکس برداری از ستون فقرات با اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر آی می توانند تنگی کانال نخاع را تشخیص دهند. هم سی تی اسکن و هم ام آرآی تصویر دقیقی از ستون فقرات به دست می دهند.

در بعضی از موارد، پزشک جراحی مغز و اعصاب مایلوگرام تجویز می نماید. در این روش به ناحیه نخاع رنگ تزریق می شود و بعد از آن قسمت سی تی اسکن می گیرند. 2

روش های درمان

هیچ دارو یا روش درمانی وجود ندارد که بتواند عارضه تنگی کانال نخاعی را درمان کند. روش های غیر جراحی و محافظه کارانه اولین گام برای کنترل علائم خفیف تا میانه تنگی کانال نخاعی است. با این حال، اگر شما دچار درد شدید ناتوان نماینده و اختلال جدی در راه رفتن هستید، ممکن است توصیه پزشک شما انجام عمل جراحی باشد.

درمان غیرجراحی

مراقبت از خود
مهم ترین نکته در خصوص مراقبت از کمر، قراردادن بدن خود در شرایط صحیح و نگه داشتن ستون فقرات در یک راستا می باشد.

قوس کمر بخش اعظم وزن بدن را تحمل می نماید، بنابراین هم ترازی مناسب این بخش می تواند از آسیب به مهره ها، دیسک ها و سایر بخش های ستون فقرات جلوگیری کند.

ممکن است شما احتیاج به اصلاح حالت های بدن مانند ایستادن، نشستن و عادات خواب خود، بعلاوه احتیاج به یادگیری روش های صحیح بلند کردن اجسام و خم شدن داشته باشید. بعلاوه شاید بتوانید با ترک مصرف سیگار و حفظ وزن متناسب با قد و فرم بدن خود، فرایند پیشرفت تنگی کانال نخاعی را کندتر سازید.

فیزیوتراپی
هدف از انجام فیزیوتراپی یاری به بازگشت شما به سطح فعالیت کامل در سریع ترین زمان ممکن است. فیزیوتراپ ها می توانند شرایط مناسب بدن و تکنیک های بلند کردن اجسام و راه رفتن را به شما آموزش دهند.

آن ها در انجام حرکات مخصوص برای تقویت عضلات پشت، ساق پا و شکم، شما را همراهی می نمایند، بعلاوه شما را به کشش و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و پاها تشویق می نمایند.

ورزش و تمرینات تقویتی، عناصر کلیدی درمان شما هستند و باید بخشی از برنامه همیشگی زندگی شما باشند.

البته هر برنامه ورزشی تازه را حتما تحت نظر پزشک انجام دهید.

درمان دارویی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)
مانند آسپرین، ناپروکسن (Aleve ، Naprosyn) و ایبوپروفن (موترین، ناپرین، آسپرین) به منظور کاهش التهاب و تسکین درد استفاده می شود.
داروهای ضد درد
مانند استامینوفن (تایلنول)، می تواند درد را کاهش دهد اما اثرات ضد التهابی NSAID را ندارد. استفاده طولانی مدت از داروهای مسکن NSAID ممکن است موجب زخم معده و بعلاوه مسائل کلیه و کبد شود.
داروهای استروئیدی
می تواند برای کاهش تورم و التهاب اعصاب تجویز شود. این داروها به صورت خوراکی (به صورت بسته مدرول) با کاهش تدریجی دوز در طی یک دوره 5 روزه مصرف می شوند. مزیت استفاده از آن ها تسکین درد در یک دوره 24 ساعته است. در صورت درد شدید ممکن است تزریق استروئید به منطقه تنگی نخاعی و فشردگی عصب برای شما تجویز شود.
تزریق استروئید اپیدورال
این روش با حداقل تهاجم و شامل تزریق کورتیکواستروئید و عامل ضد درد بی حس نماینده به فضای اپیدورال ستون فقرات برای کاهش تورم و التهاب اعصاب نخاعی است. حدود 50 درصد از بیماران پس از تزریق اپیدورال، کاهش درد را احساس خواهند کرد، اما این تاثیرات موقتی خواهد بود. اگر تزریق استروئید مفید واقع شود، می توان آن را تا 3 بار در سال انجام داد.
تزریق مفاصل فاست
این روش با حداقل تهاجم و شامل تزریق کورتیکواستروئید و عامل ضد درد بی حس نماینده به مفصل فاست، یا در داخل کپسول مفصلی و یا در بافت های اطراف کپسول مفصلی می باشد.

کایروپراکتیک

یک روش درمان برای تنظیم ستون فقرات است که با اعمال فشار، استخوان ها را با یکدیگر همتراز و منطبق می نماید و باعث می شود مفاصل به حرکت طبیعی خود بازگردند. حرکت طبیعی باعث کاهش درد، سفتی یا گرفتگی عضلانی می شود، بعلاوه عملکرد سیستم عصبی و سلامت کلی را بهبود می بخشد. علاوه بر این تشکیل بافت اسکار (که می تواند منجر به سفتی و تخریب عضلات شود) را کاهش می دهد.

درمان کلی نگر

بعضی از بیماران تمایل دارند از روش های درمانی کلی نگر مانند طب سوزنی، طب فشاری، مکمل های غذایی و بیوفیدبک استفاده نمایند.

این درمان ها برای تنگی کانال نخاعی می توانند در یادگیری مکانیسم های مقابله ای برای مدیریت درد و بعلاوه بهبود سلامت کلی شما مفید باشند.

روشهای درمان با جراحی

جراحی بسته
در جراحی تنگی کانال کمری روش جراحی بسته کمر از پیشرفته ترین تکنولوژِی برای درمان تنگی کانال نخاعی و درد ناشی از اختلالات ستون فقرات استفاده می شود. به طور کلی هدف از جراحی بسته کمر، برطرف کردن فشار وارده به شاخه های عصبی در ستون فقرات است.

در جراحی بسته، برای برطرف کردن تنگی کانال نخاعی، ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک تزریق می شود که باعث تغییری در ساختار مولکولی داخل دیسک و سبب کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک می شود تا بدین صورت، تنگی کانال نخاعی برطرف شود.

جراحی باز
جراحی درمان تنگی کانال نخاعی کمر شامل برطرف فشار، برطرف کردن زائده غیرطبیعی استخوانی، کاهش فشار وارده و فشردگی اعصاب نخاعی می باشد.

یکی دیگر از اهداف عمل جراحی، ایجاد ثبات در بخش ناپایدار ستون فقرات است که سبب تشدید تنگی کانال نخاعی می شود. 3

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.darmankade.com

3.www.doctoryazdani.ir

منبع: راسخون
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 807

به "آیا تنگی کانال نخاع درمان قطعی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تنگی کانال نخاع درمان قطعی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید