با وجود ایربادز مقرون به صرفه و خوب آیا خرید مدل های گران تر منطقی است؟

به گزارش کیوسک خبری آشنا، در حال حاضر ایربادز های زیادی در بازار وجود دارند که با توجه به محدوده قیمتی، کارایی و عملکرد متفاوتی را هم ارائه می دهند. اما طی یکی دو سال اخیر شرکت های تولیدنماینده گجت های هوشمند کوشش نموده اند تا جایی که امکان دارد قابلیت های خوب را حتی به ایربادزهای مالی هم اضافه نمایند. در نتیجه این محصولات علی رغم قیمت مناسب، کارایی بسیار خوبی را هم ارائه می نمایند. ولی با وجود این همه قابلیت خوب، باز هم می بینیم که خیلی ها به خرید مدل های گران قیمت تر تمایل دارند. در این مطلب به آنالیز دلایل این موضوع می پردازیم.

با وجود ایربادز مقرون به صرفه و خوب آیا خرید مدل های گران تر منطقی است؟

هندزفری بلوتوثی مدل inpods 12

163,800

تومان

هدفون بلوتوثی کیو سی وای مدل T13 TWS

690,000

تومان

محبوب ترین هدفون های بی سیم در خبرنگاران

مشاهده همه

آیا ایربادزهای مقرون به صرفه قیمت به مقدار مدل های گران قیمت خوب هستند؟

برای اینکه به این پرسش پاسخ دهیم باید ابتدا معین کنیم از چه کسی این سوال را می پرسیم؟ اگر فردی باشید که گوش دادن به موسیقی یا به طور کلی استفاده آن از ایربادز در طول یک ماه از تعداد انگشتان دست فراتر نمی رود، قطعا یک ایربادز مقرون به صرفه قیمت با کیفیت مناسب هم می تواند گزینه منطقی و خوبی باشد و یا حتی فراتر از انتظار ظاهر شود.

در عین حال کسانی که عاشق گوش دادن به موسیقی هستند و ایربادز هفت روز هفته به مدت چند ساعت درون گوش آن هاست، قطعا نمی توانند با یک ایربادز مقرون به صرفه ارضاء شوند. آن ها شاید هیچوقت نگاهی به صفحه بادزهای کمتر از 50 دلار نیندازند که گاهی اوقات حق هم دارند؛ این محصولات غالبا از یک سری قابلیت های خوب که یاری می نماید در پخش صدا عالی به نظر برسند بی بهره اند. اما از حق نگذریم، بعضی از آن ها واقعاً کیفیت فوق العاده ای در مقایسه با قیمت شان دارند.

برای مثال هدفون های بی سیم نظیر Tozo T6، انکر ساندکور لایف A1، جی لب Go Air و اسکال کندی دایم 2، هدفون های بی سیم مقرون به صرفه قیمتی هستند که در مقایسه با نماینده قدرتمند و حرفه ای سونی یعنی WF-1000XM4 عملکرد بسیار درخشانی از خود به نمایش گذاشتند. این در حالی است که هدفون سونی بیش از 200 دلار قیمت دارد. وب سایت SoundGuys که در زمینه آنالیز کیفیت هدفون ها فعالیت می نماید، تصمیم گرفت این محصولات را با یکدیگر مقایسه کند که در نهایت نتایج بسیار جالبی هم رقم خورد.

هندزفری بلوتوثی اسکال کندی مدل Dime 2

2,070,000 تومان

مشاهده و خرید

اگرچه هدفون سونی WF-1000XM4 بیس شفاف تر و قدرتمندتری را فراوری کرد اما تریبل صدا (تریبل تاثیر مستقیمی روی شفافیت صدا دارد و با کم یا زیاد کردن آن اندازه شفافیت صدا تغییر خواهد نمود) نسبتا پایین بود و نتوانست به اندازه معیاری که وب سایت SoundGuys معین نموده بود برسد. نکته جالب اما اینجاست که بدانید Tozo T6 توانست عملکرد بهتری از این محصول داشته باشد! نکته غافلگیرنماینده ماجرا هم اینجاست که بدانید پاسخ فرکانسی جی لب Go Air درست شبیه به هدفون های استودیویی بود؛ یعنی فراتر از چیزی که یک مصرف نماینده عادی احتیاج دارد. (پاسخ فرکانسی به رنجی از صداهای زیر، میانه و بالا می گویند، که درایور یک هدفون توانایی بازفراوری آن را از پایین ترین تا بالاترین تن صدا داشته باشد).

این بادزهای مقرون به صرفه قیمت به خصوص نماینده جی لب توانستند عملکرد کم نظیری در تست ها از خود به نمایش بگذارند. اما متأسفانه مثل بسیاری از هدفون های بی سیم دیگر با قیمت مشابه، هیچ اپلیکیشن موبایلی برای کنترل بهتر آن ها وجود ندارد. این یعنی شما باید با همان کیفیت و شدت صدایی بسازید که شرکت سازنده برایتان تصمیم گرفته؛ البته در بعضی از این هدفون ها نظیر انکر ساندکور لایف A1 و جی لب Go Air، سه حالت اکولایزر به صورت بومی وجود دارند اما هیچ کدام از آن ها آنقدر که باید کیفیت خوبی را ارائه نمی نمایند.

از سویی دیگر، هدفون های بی سیم پرچم دار نظیر WF-1000XM4 سونی، از یک اکولایزر 54 بانده با امکان سفارشی سازی بالا بهره می برند که با استفاده از آن می توانید صدا را کاملا متناسب با سلیقه خود و بدون هیچ مسئله ای شخصی سازی کنید. گوگل و بوز (Bose) هم نمونه ای از این شرکت ها هستند که به لطف اپلیکیشن های حرفه ای امکان شخصی سازی صدا را به کاربران، حتی کاربران حرفه ای می دهند.

با تمام این تفاسیر، همه هدفون های بی سیم پرچم دار از اکولایزر سفارشی بهره نمی برند. بعضی از شرکت ها ترجیح می دهند قابلیت های مجذوب کننده تری را به محصولات خود اضافه نمایند. قابلیتی که در واقع یک الگوریتم هوشمند است و این امکان را به بادز می دهد تا صدا را متناسب با گوش کاربر تنظیم کند. اپل به این قابلیت Adaptive EQ می گوید، Nothing آن را Bass Lock می نامد و بوز هم مثل اپل، Adaptive EQ را برای اشاره به این قابلیت در نظر گرفته است. با این قابلیت، شما یک صدای بسیار پایدار و مناسب را در هر لحظه دریافت خواهید کرد و اهمیتی هم ندارد شدت فیت شدن سری ها درون گوش شما چقدر است. یعنی مهم نیست آناتومی گوش شما چقدر اجازه می دهد هدفون درون گوش تان فیت شود چون با این قابلیت شما برترین صدا را دریافت خواهید کرد. مثل اکولایزرهای سفارشی، بعدی است در هدفون های مقرون به صرفه قیمت شاهد اکولایزر اتوماتیک باشید.

آیا پرداخت هزینه بیشتر به معنای حذف نویز بهتر است؟

پرداخت هزینه بیشتر همواره به این معنا نیست که شما هدفونی با قابلیت حذف نویز فعال بهتر در اختیار دارید. بسیاری از هدفون های بی سیم مقرون به صرفه قیمت وجود دارند که از مدل های میان رده عملکرد بهتری دارند. اما نباید فراموش کرد هدفون های مقرون به صرفه در بسیاری از مواقع اصلا از این قابلیت بهره نمی برند. یا در بعضی از آن ها وجود یا عدم وجود چنین قابلیتی هیچ تأثیری در کیفیت صدا ندارد. اما با خرید هدفون های بالارده و پریمیوم که حذف نویز فعال دارند، شما عملا فراموش می کنید که در یک مکان شلوغ حضور دارید. بنابراین شاید پرداخت هزینه بیشتر همواره به معنای هدفونی با حذف نویز بهتر نباشد اما وقتی هدفون گران تر یک مدل پریمیوم باشد، اوضاع فرق می نماید.

یک شرکت برای تعبیه قابلیت حذف نویز فعال که عملکرد خوبی داشته باشد باید تحقیقات زیادی انجام دهد. حذف نویز کل محدوده فرکانسی صدا را تحت تأثیر قرار می دهد اما به صورت کلی، موثرترین محدوده عملکرد آن در صداهایی با فرکانس زیر 1000 هرتز است. یعنی محدوده ای که بیس و صداهایی با فرکانس میانه فراوری می شوند. حذف نویز منفعل که در نتیجه خوب فیت شدن بادزهایی با سری های سیلیکونی درون گوش از رسیدن صداهای مزاحم به گوش جلوگیری می نمایند برای کاهش صداهایی مناسب هستند که فرکانس آن ها بیشتر از 1000 هرتز است. این دو قابلیت در کنار هم باعث می شوند هیچ صدای مزاحمی به گوشتان نرسد.

کافی است به تصویر بالا نگاه کنید تا متوجه شوید کیفیت حذف نویز فعال در هدفون بی سیم انکر ساندکور لایف A1 و Tozo T6 در مقایسه با سونی WF-1000XM4 چقدر با هم فرق دارد. توجه داشته باشید هرچه خطوط بالاتر باشد، نشان دهنده عملکرد بهتر بادز در خنثی کردن صداهاست. هر دوی این بادزهای مقرون به صرفه قیمت عملکرد مشابهی در حذف نویز داشته اند اما قابل قیاس با WF-1000XM4 نیستند. هرچند نماینده انکر به لطف سری های سیلیکونی باکیفیت و استاندارد توانست عملکرد بسیار خوبی در حذف نویز داشته باشد.

هدفون های میان رده اما عملکرد عجیب و ناپایداری در این زمینه دارند. مثلا هدفون بیتس استودیو بادز و Nothing Ear 1 در حذف نویز اصلا جالب نیست اما گلکسی بادز 2 و سونی لینک بادز S اندکی بهتر ظاهر شده اند به گونه ای لینک بادز S در محدوده فرکانس 75 تا 350 هرتز حتی از WF-1000XM4 هم عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت (صدای باد، موتور خودرو، صدای باد کولر). WF-1000XM4 اما بیشتر در حذف صداهایی با فرکانس بالاتر بهتر ظاهر شد؛ نظیر صدای صفحه کلید، صدای ظروف و… .

در بادزهای گران قیمت تر و حرفه ای تر اما عملکرد پایدارتری را شاهد هستیم. برای مثال گوگل پیکسل بادز پرو و گلکسی بادز 2 پرو یا اپل ایرپادز پرو 2 که برترین و تازهترین هدفون های موجود در بازار هستند. در تصاویر بالا می بینید که نماینده سامسونگ توانست صداهایی با فرکانس بسیار پایین را در مقایسه با تمام هدفون های یادشده بهتر و موثرتر حذف کند اما ایرپادز پرو 2 یا سونی WF-1000XM4 خیلی در این زمینه پیروز نبوده اند. هرچند در صداهایی با فرکانس بالا کم نظیر هستند.

به صورت کلی اگر در پی خرید یک هدفون با قابلیت حذف نویز حرفه ای و فوق العاده هستید پیشنهاد می کنیم عجله نکنید؛ کمی بودجه خود را افزایش داده و محصولی را انتخاب کنید که حذف نویز بسیار خوبی داشته باشد.

هندزفری بلوتوثی انکر مدل Soundcore Life A1- A3927

3,380,000 تومان

مشاهده و خرید

اپلیکیشن موبایل معمولا فقط با خرید ایربادز گران تر در دسترس قرار دارند

همانطور که در بالا هم اشاره شده، وقتی شما یک هدفون بالارده از شرکتی شناخته شده خریداری می کنید، قطعا یک اپلیکیشن هم وجود دارد که به یاری آن می توانید بادز را کنترل نموده و تنظیمات مختلفی را روی آن اعمال کنید. این روزها برای اینکه بتوانید از تمام پتانسیل یک بادز بهره ببرید، باید حداقل یک مدل میان رده یا پرچم دار بخرید چون چنین چیزهایی در محصولات پایین رده وجود ندارد.

در ادامه می توانید فهرست قابلیت هایی را مشاهده کنید که معمولا با وجود اپلیکیشن موبایل می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

 • اکولایزر با ماژول های سفارشی و از پیش معین شده: می توانید فرکانس ایربادز را متناسب با سلیقه خود تغییر دهید و یا از میان نمونه های پیش فرض یکی را انتخاب کنید.
 • اکولایزر سفارشی شده با امکان تست شنوایی: یک سری از اپلیکیشن ها این اجازه را به شما می دهند که با هر بار تنظیم اکولایزر، صدایی را به صورت آزمایشی گوش کنید تا ببینید آیا فرکانس مورد نظر فراوری شده یا خیر.
 • امکان شخصی سازی کنترل ها: با استفاده از اپلیکیشن می توانید فرامین لمسی یا کلیکی روی بادزها را هم شخصی سازی کنید.
 • صدای فراگیر شخصی سازی شده: کاربران می توانند صدای فراگیر را هم متناسب با سلیقه خود شخصی سازی نمایند به این صورت که با فعال سازی قابلیت ردیابی سر، گوشی شما به عنوان نقطه مرکزی در نظر گرفته می شود و وقتی سر خود را حرکت می دهید، نوع انتقال صدا به گوش شما هم متفاوت می شود تا حس کنید صدا از تمامی جهات به شم می رسد.
 • صدای محیطی یا حالت شفاف: این قابلیت یاری می نماید صدای محیط را بشنوید.
 • حالت صدای مبتنی بر مکان: این قابلیت اجازه می دهد وقتی یک محل را ترک می کنید، صدا متناسب با محل تازه تنظیم شود.
 • تشخیص اتوماتیک گوش: این قابلیت اجازه می دهد با درآوردن هدفون از گوش، رسانه متوقف شود. قرار دادن دوباره آن درون گوش هم پخش را از سر می گیرد.
 • تست فیت بودن بادز درون گوش: یک نویز پخش می شود تا متوجه شوید آیا از سری درستی استفاده می کنید یا خیر.
 • کدک های بلوتوثی: می توانید کدک های بلوتوثی مختلف بادز را فعال کنید.
 • بلوتوث چند نقطه ای: ایربادز به شما یاری می نماید دو دستگاه را به صورت همزمان به آن متصل کنید. این یعنی می توانید همزمان که در یک دستگاه مشغول تماشا فیلمی از یوتیوب هستید، یک گوشتان به گوشی هم باشد که در صورت زنگ خوردن بتوانید صدا را شنیده و پاسخ دهید.
 • آپدیت های فریم ور: مهم ترین قابلیت نرم افزار این است که اجازه می دهد بادز خود را آپدیت کنید تا اگر مشکل، باگ و… وجود دارد رفع شود.

اگرچه بسیاری از این قابلیت ها هنگامی که هدفون را برای گوش دادن به موسیقی در حالت عادی به گوشی اندرویدی یا آیفون متصل می کنید اهمیتی ندارند اما قطعا تجربه لذت بخشی را برای شما به ارمغان می آورند. سخت است ایربادزی مقرون به صرفه قیمت را یافت که از اپلیکیشن بهره ببرد.

به جای اپلیکیشن، آنچه که بادزهای مقرون به صرفه را مجذوب کننده می نماید این است که دقیقا به همان مقدار که هزینه می کنید، دریافت می کنید و شاید هم کمی بیشتر. اما بادزهای گران تر معمولا فراتر از ارزش خود قیمت گذاری می شوند. هرچند یک سری ضعف ها هم وجود دارد که مهم ترین آن ها عدم دریافت هرگونه آپدیت فریم ور است.

کدک های بلوتوثی باکیفیت در ایربادزهای مقرون به صرفه وجود ندارد

کدک های بلوتوثی باکیفیت را معمولا در هدفون های بالاتر از 100 دلار می توان یافت. این کدک ها معین می نمایند که چگونه گوشی با ایربادز ارتباط برقرار کند. هر کدک هم منحصر بفرد است؛ مثلا یکی از آن ها وظیفه کاهش زمان تأخیر را دارد، دیگری پایداری اتصال را فراهم می نماید و… که به نظر عالی می رسند اما در هدفون های مقرون به صرفه قیمت وجود ندارند.

بعلاوه برای افراد مختلف، کدک های گوناگونی هم احتیاج است. به صورت کلی کدک SBC برای انواع و اقسام کارها مناسب است، کاربران گوشی های اندرویدی و کسانی که علاقه دارند در محیط شلوغ موسیقی گوشی دهند بیشتر به aptX احتیاج دارند و کاربران آیفون هم کدک AAC را مناسب می دانند.

بادزهای گران تر کیفیت ساخت بهتر و طراحی مجذوب کننده تر و استانداردتری دارد

بادزهای حرفه ای و گران قیمت تر به گونه ای طراحی می شوند که به راحتی درون گوش قرار می گیرند، باعث اذیت و آزار گوش در استفاده طولانی مدت نمی شوند، به سادگی از گوش خارج نمی شوند و به صورت کلی کاملا استاندارد و با ارگونومی بالا هستند. علاوه بر این ها، این محصولات از استانداردهای ضد آب هم بهره می برند تا آب باران یا عرق گوش به آن ها آسیبی وارد نکند. بعلاوه در ساخت هدفون های گران قیمت تر در از پلاستیک بهتر و یا حتی آلومینیوم استفاده می شود و جنس سری های گوشی هم از نوع پلی اورتان باکیفیت است و در مقدار های مختلف هم عرضه می شود. علاوه بر این ها، دقت و کیفیت کنترل های لمسی و یا حتی دکمه های فیزیکی هم در مدل های بالارده بهتر است به گونه ای که بدون هیچ مسئله ای می توانید فرامین مختلف را به دستگاه صادر کنید

هنگام خرید ایربادز به چه چیزهایی توجه داشته باشیم؟

اگرچه ایربادزهای گران قیمت امکانات و قابلیت های زیادی دارند، اما دوام آن ها بالا نیست. با استفاده معمولی، شاید در نهایت بتوانید تا دو سال از آن ها بهره ببرید. شما بیش از 200 دلار برای محصولی هزینه می کنید که در عرض دو یا سه سال دیگر نمی تواند شارژ نگه دارد و یا به درستی عمل نمی نماید. معمولا این مشکل زمانی به وجود می آید که اجازه دهید شارژ ایربادز آنقدر تخلیه شود که دستگاه خاموش شود و یا آن را دائما شارژ کنید.

اگر نمی خواهید هر دو سال یک بار یک ایربادز بخرید، باید از هندزفری های سیمی بهره ببرید که از باتری استفاده می نمایند. این محصولات معمولا باتری های بادوام تری دارند چرا که مقدار باتری آن ها بزرگ تر است و دائما احتیاجی به شارژ ندارند. مدل های روگوشی هم در صورت تمایل کاربر می توانند گزینه های خوب و بادوام تری باشند.

اگر هم به خرید ایربادز علاقه دارید پیشنهاد می شود در پی محصولاتی در بازه قیمتی 75 تا 160 دلار باشید. این محصولات هم کیفیت خوبی دارند، هم اپلیکیشن دارند و هم مدت زمان بیشتری دوام می آورند و در صورت خراب شدن بعد از دو یا سه سال هم نگران نخواهید بود چون مبلغ خیلی زیادی برای آن ها نپرداخته اید.

هدفون بلوتوثی سامسونگ مدل Galaxy Buds2 Pro

6,899,000 تومان

مشاهده و خرید

آیا خرید ایربادز مقرون به صرفه منطقی است؟

ایربادزهای مقرون به صرفه قیمت جایگاه خاص خود را دارند. این محصولات از قیمت مناسبی برخوردارند، برای کسانی که فقط اهل گوش دادن به موسیقی آن هم نه به صورت مدام هستند گزینه های بسیار ارزشمندتری به حساب می آیند، گاهی اوقات حتی امکانات و قابلیت های بسیار خوبی را هم در اختیار شما قرار می دهند.

اما از قلم نیاندازید بادزهای مقرون به صرفه قیمت، معمولا مدل هایی که در بازه قیمتی زیر 30 دلار قرار می گیرند هنگام گوش دادن به موسیقی یا تماشای محتوای صوتی به خاطر عدم ایجاد تعادل استاندارد بین فرکانس های صدا باعث سردرد می شوند. بعلاوه عدم وجود اپلیکیشن همراه هم اجازه شخصی سازی صدا را به شما نخواهد داد تا اندکی این مشکل را حل کنید.

پرداخت هزینه برای مدل هایی با قیمت 75 دلار یا بیشتر یعنی اتصال پایدارتر و بهتر، برند شناخته شده تر، اپلیکیشن همراه، طول عمر باتری بهتر، کیفیت ساخت بالاتر، حذف نویز پیشرفته تر و به صورت کلی یک تجربه به مراتب بهتر و لذت بخش تر. محصولاتی نظیر شیائومی بادز 3 پرو، گلکسی بادز 2، انکر SoundCore Liberty Air 2 Pro و… از این حیث واقعاً محصولات فوق العاده و پرطرفداری هستند.

برای داشتن تجربه ای استثنائی از گوش دادن به موسیقی هم می توانید به سراغ اپل ایرپادز پرو 2، گلکسی بادز 2 پرو، سونی WF-1000XM4 و… بروید. اما توجه کنید طول عمر همه آن ها تقریبا مشابه است و بعد از گذشت دو یا سه سال احتیاج به خرید یک مدل تازه خواهید داشت که این شاید از ارزش خرید مدل های بسیار گران تر اندکی بکاهد.

با تمام این تفاسیر، شما چه فکر می کنید؟ آیا خرید ایربادز مقرون به صرفه قیمت منطقی تر از خرید مدل های گران قیمت است؟

آیا خرید ایربادز مقرون به صرفه قیمت منطقی تر از خرید مدل های گران قیمت است؟

بله

خیر

از ایربادز استفاده نمی کنم

نظر دیگری دارم (کامنت کنید)

منبع: AndroidAuthority

سوالات متداول درباره ایربادز

آیا ایربادز بدون اپلیکیشن کار می نماید؟

بله. تمام امکانات یک ایربادز بدون وجود اپلیکیشن هم بدون مشکل کار خواهد نمود اما امکان شخصی سازی و یا دریافت آپدیت فریم ور وجود نخواهد داشت.

آیا استفاده از ایربادز مقرون به صرفه باعث سردرد می شود؟

معمولا بله چون تعادل استانداردی بین صداهای ابعاد و زوایا آن وجود ندارد و در نتیجه زیاد گوش دادن به محتوای صوتی با آن ها باعث سردرد می شود.

عمر مفید ایربادزها چقدر است؟

این پرسش تا حد زیادی به نوع استفاده بر می شود. اگر زیاد از ایربادز بهره ببرید قطعا زودتر باید با آن خداحافظی کنید اما اگر استفاده متوسطی از آن دارید، بیشتر هم دوام می آورد. اما به صورت کلی عمر مفید یک ایربادز غالبا کمتر از 3 سال است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 1172

به "با وجود ایربادز مقرون به صرفه و خوب آیا خرید مدل های گران تر منطقی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وجود ایربادز مقرون به صرفه و خوب آیا خرید مدل های گران تر منطقی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید