مشخص و تکلیف پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان

به گزارش کیوسک خبری آشنا، از دیوار عظیم گرگان، بعد از دیوار چین و سمیز آلمان به عنوان سومین دیوار دفاعی طولانی جهان نام برده شده است. طول این دیوار حدود 200 کیلومتر و عرض آن بین 2 تا 10 متر و ارتفاع آن نیز بین 6 تا 10 متر بوده که با مصالح آجر و خشت ساخته شده است.

مشخص و تکلیف پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان

پیش تر تاریخ ساخت دیوار گرگان را به دوره اشکانی نسبت می دادند اما مطالعات پژوهشی و آزمایشگاهی اجرا شده در سال های اخیر نشان داد که این دیوار در دوره ساسانی و برای جلوگیری از هجوم اقوام شمالی احداث شده است.

این دیوار از روستای صفا ایشان شهرستان گمیشان در کرانه شرقی دریای خزر آغاز شده و تا ارتفاعات بیلی کوه در محدوده شهرستان کلاله در شرق گلستان امتداد داشته است.

البته امروز دیگر بنای خاصی از این دیوار تاریخی و 38 قلعه بنا نهاده در کنار آن دیده نمی گردد و بخش اعظم آنها از بین رفته و بخش کمی در زیر خاک مدفون است. تا به امروز چند فصل کاوش باستان شناسی توسط تیم مشترک ایران و انگلیس اجرا شده و بخش هایی از دیوار و قلعه ها از دل خاک بیرون کشیده شده است.

مسئولان استان گلستان از سالیان گذشته به دنبال ثبت جهانی این اثر تاریخی ارزشمند که در سال 1378 به ثبت ملی رسیده، هستند. در حال حاضر نیز عزم جدی برای ثبت جهانی این اثر وجود دارد تا با این کار تعداد آثار جهانی ثبتی گلستان به عدد چهار برسد. تا به امروز بافت تاریخی گرگان، جنگل هیرکانی و برج قابوس پیش از این در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

هادی حق شناس، استاندار گلستان آذرماه سال جاری در ملاقات با معاون وزیر میراث فرهنگی در گرگان، از تسریع در فرآیند ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان خبرداد و گفت که تا به امروز سه اثر تاریخی استان به ثبت جهانی رسید و فرآیند ثبت دیوار دفاعی گرگان به عنوان چهارمین اثر تاریخی منحصربه فرد استان نیز در حال اجرا است.

وی گفت که با یاری منابع استانی و منابع ملی در راستا اتمام نقشه برداری و مستندسازی جهت تسریع در فرایند ثبت جهانی دیوار دفاعی گرگان کوشش خواهیم کرد.

محمدحسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی نیز در این ملاقات گفت که ثبت دیوار دفاعی گرگان با قدمت چند هزار ساله در فهرست جهانی یونسکو با وجود بعضی موانع داخلی کار دشواری نیست.

البته طالبان این را نیز گفت که کوشش بیشتر برای مدیریت و حفاظت از بقایای این دیوار تاریخی می تواند توجیه خوب و قابل قبولی برای یونسکو در جهت ثبت جهانی این اثر باشد.

وی همچنین به این موضوع اشاره نمود که دیوار دفاعی گرگان در لیست موقت ثبت فهرست یونسکو واقع شده است و تصویب نهایی آن احتیاجمند نقشه برداری اصولی است.

طالبیان در مورد آخرین اقدامات انجام شده هم گفت که 20 میلیارد ریال از هزینه مورداحتیاج نقشه برداری دیوار دفاعی گرگان تأمین شده ولی اتمام آن احتیاجمند اعتبار بیشتر است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در مورد پیگیری ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان، گفت: برای پیگیری ثبت جهانی یک اثر باید ابتدا پرونده آن تکمیل گردد. تکمیل پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان احتیاج به تهیه نقشه دیوار دارد.

احمد تجری گفت: از حدود 50 سال قبل تا به امروز هیچ نقشه برداری از دیوار دفاعی گرگان انجام نشده است. با پیگیری که از سوی مسئولان استان انجام شد، در حال حاضر هواپیمای نقشه بردار در استان حضور دارد و در حال اجرا نقشه برداری هوایی است که تا دو سه هفته آینده به اتمام می رسد.

وی بیان نمود: پیش بینی می کنیم تا تابستان سال آینده پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان تکمیل گردد تا پیگیری ها برای ثبت جهانی این بنا انجام گیرد.

تجری به سهمیه محدود سالانه هر کشور در یونسکو اشاره نمود و گفت که اگر اقدامات برای تکمیل پرونده زودتر انجام می گرفت، در سرعت ثبت جهانی این اثر تسریع می شد.

ایسنا نوشت، مدیرکل میراث فرهنگی گلستان توضیح داد: در صورت فراهم شدن بعضی امکانات و معرفی بهتر این بنای ارزشمند چند هزار ساله، شاهد جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق مالی خواهیم بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 400

به "مشخص و تکلیف پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص و تکلیف پرونده ثبت جهانی دیوار تاریخی گرگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید