نیویورک تایمز: جهان در انتظار نوامبر است، واشنگتن نمی تواند یکطرفه علیه تهران اقدام کند

به گزارش کیوسک خبری آشنا، فارس نوشت: روزنامه نیویورک تایمز در یادداشتی نوشت، معین نیست آمریکا بتواند بدون حمایت اروپایی ها تحریم های ضد ایرانی سازمان ملل را بازگرداند.

نیویورک تایمز: جهان در انتظار نوامبر است، واشنگتن نمی تواند یکطرفه علیه تهران اقدام کند

لارا جیکس خبرنگار دیپلماتیک روزنامه نیویورک تایمز رو چهارشنبه در یادداشتی نوشت، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به صورت رسمی از سازمان ملل درخواست می کند به دلیل آنچه نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توصیف می کند، تحریم ها علیه ایران را بازگرداند. این در حالی است که آمریکا دو سال قبل از این توافق خارج شده است. این اقدام آمریکا تقابل جدیدی را در شورای امنیت ایجاد خواهد کرد. متحدان اروپایی آمریکا در برابر فعال شدن مکانیسم ماشه مقاومت می کنند تا بتوانند حیات برجام را حفظ کنند.

جیکس می نویسد، ترامپ روز چهارشنبه بیان نمود به مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دستور داده است به شورای امنیت اطلاع دهد که کاخ سفید فصد دارد تقریباً تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران را احیا کند. این در حالی است که دیپلمات های چین و روسیه و دیگر قدرت های جهانی، در کنار امضاکنندگان برجام در دوره باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، بر این باور هستند که شبهاتی پیرامون قانونی بودن این اقدام واشنگتن وجود دارد زیرا آمریکا دیگر عضوی از برجام نیست.

وی به نقل از ادعاهای روز چهارشنبه پمپئو می نویسد، ایران باید به خاطر تخلفاتش تنبیه شود و خطاب به دیگر قدرت های حاضر در شورای امنیت گفت که ما کاملاً انتظار داریم که هر کشوری در جهان به تعهداتش پایبند بماند.

این یادداشت می افزاید، کاخ سفید از ماه ها قبل هشدار داده بود که اگر اجازه منقضی شدن تحریم های تسلیحاتی ایران داده شود، به سراغ تحریم های سازمان ملل خواهد رفت. با وجود این تهدیدها، برنامه آمریکا جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی با شکست قاطع روبرو شد. ادعای کاخ سفید درخصوص تخلفات ایران در حالی صورت می گیرند که تهران حتی تا یک سال بعد از خروج ترامپ از برجام، تعهد خود را به این توافق حفظ کرد.

جیکس تحلیل کرد: بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه، دیگر ملت های طرف این توافق و همچنین اتحادیه اروپا اصرار دارند که از آنجا که ایالات متحده دیگر برجام را به رسمیت نمی شناسد، نمی تواند تحریم های بین المللی را بازگرداند. شورای اروپا در بیانیه ای بیان نمود نمی توان آمریکا را مشارکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک در نظر گرفت. از این رو ایالات متحده در جایگاهی نیست که بتواند به مکانیسم هایی که مختص مشارکت کنندگان برجام است، رجوع کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: با این که بخش عمده تجارت جهانی در مؤسسات مالی آمریکا ریشه دارند، مشخص نیست که آمریکا بدون حمایت اروپا چگونه به تنهایی تحریم های سازمان ملل را اعمال خواهد کرد. تحریم های جدید، تحریم تسلیحاتی علیه ایران را نیز باز می گرداند و بر رأی هفته گذشته شورای امنیت غلبه خواهد کرد. همچنین مشخص نیست که اگر شورای امنیت از بازگشت تحریم ها سر باز زند، ایران توافق هسته ای را مُرده خواهد پنداشت یا خیر.

این خبرنگار دیپلماتیک در سرانجام نوشت: اغلب تحلیل گران بر این باور هستند که قدرت های جهانی و ایران به طور مشابهی در تلاش هستند این اقدام (بازگشت تحریم ها) را تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر (آبان) در آمریکا به تأخیر اندازند تا ببینند ترامپ بر سر کار خواهد ماند یا جو بایدن نامزد دموکرات ها جهت جدیدی را پیش خواهد گرفت.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 118

به "نیویورک تایمز: جهان در انتظار نوامبر است، واشنگتن نمی تواند یکطرفه علیه تهران اقدام کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: جهان در انتظار نوامبر است، واشنگتن نمی تواند یکطرفه علیه تهران اقدام کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید