تور تایلند: توزیع برنج تایلندی، نرخ ها را در بازار کاهش داد

به گزارش کیوسک خبری آشنا، چندی پیش قیمت تنظیم بازاری برنج وارداتی دچار مشکل شده بود که با ورود شرکت بازرگانی دولتی ایران در هفته های اخیر توانستیم قیمت این محصول را کاهش دهیم به طوری که بر اساس جدیدترین آمارها، قیمت هر کیلوگرم برنج وارداتی بین 70 تا 80 تومان و برنج داخلی بین 50 تا 60 تومان کاهش قیمت داشته اند.

تور تایلند: توزیع برنج تایلندی، نرخ ها را در بازار کاهش داد

با تور تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا تایلند را ببینید.

وی توضیح داد: قرار بود برای ثبات قیمت برنج در بازار، 10 هزار تن برنج تایلندی در بازه زمانی 15 آبان تا 15 آذرماه توزیع گردد که در صورت احتیاج بازار به توزیع بیشتر، به طور قطع این حجم توزیع ادامه خواهد یافت.

مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه نمود: در این مرحله دو نوع برنج تایلندی هومالی و گرید B طبق نرخ مصوب تحویل درب انبارها در استان ها هر کیلوگرم به ترتیب با قیمت 5200 تومان و چهار هزار تومان است که با هزینه حمل و نقل، هزینه های توزیع و نرخ عمده و خرده فروشی ضرایب قیمت گذاری آن مشخص می گردد.

وی تناسب عرضه این دو نوع برنج را هر کدام 50 درصد بیان کرد و گفت: قیمت گذاری عمده فروشی و خرده فروشی تابع دستور العمل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و براساس هزینه های حمل و سود عمده و خرده به وسیله کمیسیون های تنظیم بازار هر استان مشخص می گردد.

براتعلی اضافه نمود: شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان مباشر دولت، براساس مصوبات ابلاغی ذخایر راهبردی کشور را برنامه ریزی می نماید و یکی از وظایف اصلی این شرکت تامین ذخایر راهبردی و تنظیم بازار کالاهای اساسی برنج، روغن و شکر از لحاظ قیمت و حجم عرضه است به گونه ای که رفاه حال خریداران و مصرف کنندگان نهایی فراهم گردد.

وی بر این باور است که به هر اندازه که حجم عرضه کالاهای اساسی به نسبت تقاضا برابر باشد قیمت ها و حقوق مصرف کنندگان در شرایط قانونی حفظ می گردد که به طور حتم تاثیر بسزایی در هزینه مصرف و سبد خانوار دارد.

مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: برنج تایلندی تنظیم بازاری به وسیله شبکه های منتخب فروشگاه های زنجیره ای، تعاونی های مصرف کارمندی و کارگری، تعاونی های مصرف روستایی و عشایری در سراسر کشور در حال توزیع است.

وی ادامه داد: تمام کوشش شرکت بازرگانی دولتی ایران این است که کالاهای اساسی که با نرخ دولتی تامین و به کشور وارد می گردد با کمترین شبکه های واسط و با قیمت های مصوب به دست مصرف کنندگان برسد.

وی توضیح داد: فرایند توزیع برنج تایلندی تا زمانی که تقاضای آن در بازار بالا باشد، ادامه خواهد داشت تا از افزایش قیمت در برنج های وارداتی و داخلی جلوگیری گردد.

این مقام مسئول در شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره افزایش قیمت برنج های وارداتی از جمله برنج هندی در بازار مصرف گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان متولی قیمت گذاری محصولاتی چون برنج است و براساس اعلام نرخ به وسیله این سازمان نرخ برنج های وارداتی در مبادی ورودی کشور (بنادر) مشخص می گردد.

به گفته وی، طبق مصوبه، قیمت هر کیلوگرم برنج هندی 1121 در بنادر هر کیلوگرم هفت هزار تومان است که به همراه نرخ حمل و نقل و سود شبکه توزیع، عمده فروشی و خرده فروشی قیمت نهایی فروش باید حداکثر بین 8000 تا 8200 تومان به دست مصرف کنندگان برسد.

وی اضافه نمود: در صورتی که در خرده فروشی ها برنج های وارداتی و برنج هندی 1121 بیش از نرخ های مصوب کمیسیون تنظیم بازار استان ها به فروش برسد، می تواند مورد پیگیرد به وسیله دستگاه های نظارتی قرار بگیرد.

وی مدت زمان کیفی نگهداری برنج را دو سال دانست و اظهارداشت: به طور مستمر برنج ذخایر کشور به بازار عرضه و برنج های خرید تازه جایگزین و ذخیره سازی می گردد.

به گزارش ایرنا، شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان شرکت تامین کننده کالاهای اساسی و راهبردی کشور، وظیفه تنظیم بازار داخلی را برعهده دارد.

طبق آمارها در سال 96 بیش از یک میلیون و 200 هزار تن برنج خارجی وارد کشور شد که عمده این واردات از هند بوده است.

بعلاوه مصرف سالیانه برنج کشور حدود سه میلیون تن است که 2.2 میلیون تن آن از محل تولیدات داخلی و مایقی به وسیله واردات تامین می گردد.

منبع: ایرنا

منبع: اُکالا
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 895

به "تور تایلند: توزیع برنج تایلندی، نرخ ها را در بازار کاهش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور تایلند: توزیع برنج تایلندی، نرخ ها را در بازار کاهش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید