تولید آب بسته بندی در ایران صادرات محور نیست

به گزارش کیوسک خبری آشنا، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی از افت صادرات این محصول خبر داد و گفت: ایران به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده نمی تواند با ترکیه رقابت کند.

تولید آب بسته بندی در ایران صادرات محور نیست

با ما همراه باشید و درباره جاذبه های چارگون بیشتر بدانید.

پیمان فروهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی با بیان اینکه آب بسته بندی در ایران صادرات محور نیست، اظهار کرد: به دلایل مختلف طی 10 تا 15 سال گذشته صادرات آب های بسته بندی فرایند نزولی داشته و حتی به زیر یک میلیون دلار رسیده است.

به گفته او قیمت تمام شده آب بسته بندی در ایران به واسطه بار اقتصادی، یعنی تسهیلات بانکی قابل مقایسه با رقیب ترکیه ای نیست. در ترکیه بانک زیر پای تولیدکنندگانی که بخواهند صنعتی راه بیاندازند فرش قرمز پهن می کند و معادل 80 تا 90 درصد مجموعه تسهیلات با نرخ بازگشت قابل صرف نظر پرداخت می کند. اما در ایران این نرخ بازگشت به صورت چراغ خاموش به 30 درصد هم می رسد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبهای معدنی و آشامیدنی همچنین کرایه سنگین حمل از کارخانه تا مرز و از مرز تا بازار هدف و ضعف بنیه اقتصادی واحدهای تولیدی را از دلایل دیگر آمار پایین صادرات در این بخش نام کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت آب بسته بندی صنعتی استراتژیک نیست، واحدهای تولیدی در این بخش به لحاظ اقتصادی ضعیف هستند و توان حضور در بازارهای صادراتی و پرداخت هزینه برای حضور در نمایشگاه های بین المللی را ندارند.

فروهر با بیان این که مجموع این شرایط باعث شده تا تولیدکنندگان آب های بسته بندی حضور گسترده ای در بازار بین المللی نداشته باشند، شرح داد: البته حتی اگر تولیدکنندگان در بازارهای بین المللی حضور پیدا کنند هم به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده نمی توانند با ترکیه رقابت کنند.

وی اضافه نمود: همچنین دو بازار مهم ایران یعنی عراق و افغانستان خود را به شدت در این حوزه توسعه دادند و کارخانه های آب بسته بندی و نوشیدنی آنها افزایش پیدا کرده بنابراین وابستگی آنها به ایران کمتر شده است. ناامنی ها و جنگ ها در کشورهای همسایه هم به کاهش صادرات دامن زده است. بنابراین در مجموع بیش از 97 درصد محصولات تولیدی در بخش آب های بسته بندی در داخل مصرف می شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: kshna.ir شناسه مطلب: 650

به "تولید آب بسته بندی در ایران صادرات محور نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید آب بسته بندی در ایران صادرات محور نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید